Med je namirnica koju čovjek koristi već tisućama godina. Crteži u španjolskim špiljama otkrivaju da je čovjek konzumirao med i prije 8.000 godina. Osim po svojem slatkom okusu, med se povijesno povezivao sa zdravljem. Zbog svoje zdravstvene vrijednosti med se koristio i u razmjeni za druga dobra te je imao vrlo visoku cijenu. Hipokrat je zapisao da med “izaziva toplinu, čisti rane i čireve, omekšava zadebljanja na usnicama, liječi žuljeve…”.
Iako se često smatralo da je takvo uzdizanje meda samo ideologija, danas mnoge znanstvene studije potvrđuju njegov pozitivan učinak na ljudsko zdravlje. Ono što se zamjera medu jesu ugljikohidrati od kojih se većinom sastoji, od kojih je većina fruktoza koju se povezuje s povećanim rizikom od dijabetesa tipa 2 i metaboličkim sindromom.
Dakle, što je med?
Zbog njegovog sastava u kojem su gotovo svi sastojci koji grade ljudski organizam, med se smatra najsavršenijim proizvodom prirode. To je sladak i gust sok što ga pčele medarice tvore od nektara koji skupljaju na cvjetovima ili slatkim izlučevinama (medene rose) nekih kukaca. U medu se nalaze minerali, aminokiseline, visokovrijedne organske kiseline kao što su mravlja, jabučna, limunska, octena, jantarna kiselina, pigmenti, razni derivati klorofila, vosak, inulin te elementi kompleksa vitamina B.
Jedna žlica meda (21 gram) sadrži:
- energetska vrijednost: 64 kcal
- proteini: 0,06 g
- ugljikohidrati: 17,3 g
- ukupne masti: 0,0 g
- prehrambena vlakna: 0,042 g
Udio pojedinih tvari ovisi o vrsti meda. Zbog odličnog sastava, med je kalorična i biološki vrijedna hrana za djecu i odrasle, lako probavljiva namirnica i prirodni izvor životne snage. Kapljica meda sadrži više od sto različitih, a za organizam važnih supstancija. Po sadržaju fermenata, med je među najvažnijim prehrambenim proizvodima. Fitonutrijenti, koji se nalaze u sirovom medu i propolisu, a obradom se često uklanjaju, pokazali su svojstva sprječavanja razvoja raka.
Tim hrvatskih znanstvenika na čelu s prof. dr. Ivanom Bašićem prvi je u svijetu pčelinjim proizvodima tretirao tumore pokusnih životinja i otkrio da flavonoidi u medu, propolisu i peludu, u kombinaciji s ostalim lijekovima, značajno utječu na prevenciju i liječenje tumora.
Med poboljšava apsorpciju lijekova te povećava njihovu djelotvornost, a ujedno čisti organizam od štetnih tvari. Pomaže u liječenju gastritisa, čira na želucu, crijevnih infekcija, smanjuje lučenje želučane kiseline, pomaže u liječenju i detoksikaciji jetre. Danas se med koristi i kod ginekoloških problema, jutarnjih mučnina, bolesti respiratornog sustava, kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis, laringitis. Isto tako, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira peristaltiku crijeva, uklanja opstipaciju i liječi hemoroide.
Dakle, žlica meda dnevno donijet će vam niz zdravstvenih blagodati, a neće ugroziti formu. Uživajte stoga u ovom najsavršenijem proizvodu prirode.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.