Sklek je jedna od najtežih bodyweight vježbi za mnoge početnike jer zahtijeva savršenu izvedbu da biste mogli primijetiti prve rezultate. Ova vježba može utjecati na povećanje snage mišića i ojačati vaš core, a pravilna izvedba je od velike važnosti da to postignete. Ako ne koristite pravi obrazac, možete riskirati ozljede koje bi mogle dodatno odgoditi vaš napredak.
Kao i kod mnogih drugih oblika vježbanja, sklekovi postaju lakši redovitim vježbanjem. Ako tek počinjete sa sklekovima, vjerojatno morate puno ojačati u coreu, zapešćima, rukama i ramenima, a u početku ćete možda osjetiti bol u zglobu, što znači da morate poraditi na mobilnost i stabilnost.
Osim tehnike, morat ćete izgraditi snagu za održavanje aktivnog corea, održati tijelo u ravnom položaju tijekom izvođenja sklekova i usredotočiti se na pravilno disanje. Ako ne uspijevate u sklekovima, u nastavku otkrijte nekoliko skrivenih krivaca za to, kao i savjete za poboljšanja.
1. Ne dišete pravilno (ili uopće)
Nepravilno disanje može nepotrebno otežati sklekove jer tijelu ne dajete dovoljno svježeg kisika i stežete prsa (ako sa svakim ponavljanjem zadržavate dah). Dakle, ne zaboravite disati!
2. Nepravilna izvedba
Ako sklekove ne radite u pravilnoj formi, mogli biste usporiti (ili uopće ne primijetiti) napredak, a i izložiti se riziku od napetosti mišića ili ozljede, poput stezanja ili grča u vratu i ramenima.
Kada radite sklekove, core mora biti učvršćen, a leđa ravna kao da ste u položaju daske, dok su ruke položene uz prsa – a često mnogi ne drže leđa i ruke pod pravim kutom.
3. Ne radite lakše varijacije sklekova
Ako još niste snažni u rukama i ramenima te vam je core oslabljen, isprobavanje klasičnog skleka moglo bi vam biti prezahtjevno za vas. Možda biste htjeli početi sa sklekovima pod nagibom ili na koljenima umjesto s klasičnim sklekom ili nekom težom varijacijom.
4. Ne povećavate intenzitet
Umjesto da izvodite samo klasične sklekove s većim brojem ponavljanja, možda ćete dodati veći otpor i izazov smanjivanjem broja ponavljanja, ali povećanjem intenziteta, što može povećati snagu i bolje izgraditi mišiće.
Smanjite broj ponavljanja i dodajte odbrojavanje od 10 do 20 sekundi, a zatim dok se spuštate, također odbrojavajte od 10 do 20 sekundi, ovisno o tome što vam bolje odgovara. Nakon toga vratite se u početni položaj i ponovite pokret. Počnite s 3-5 ponavljanja, pa povećavajte i broj i intenzitet kako napredujete.
Intenzitet možete povećati i pomoću uzdignute površine poput kutije. Stavite noge na povišeni predmet, a ruke na tlo. Ovo stavlja veći pritisak na vaša ramena, ruke i core, a iskusnim izvođačima sklekova to će pomoći u jačanju prednjeg lanca i mišićnih skupina gornjeg dijela tijela.