folna kiselina
Folna kiselina je pripadnik kompleksa B vitamina. Danas je sasvim pouzdano utvrđeno da nedostatak folne kiseline u prvim tjednima trudnoće može izazvati teška oštećenja novorođenčeta, pa se gotovo redovito preporučuje kao preventivna mjera trudnicama.
Uloga folne kiseline u organizmu je produkcija crvenih krvnih stanica, koje prenose kisik u stanice i tkiva u tijelu.
istaživanje vezano za folnu kiselinu i porod
Dodatni unos folne kiseline najmanje godinu dana prije začeća može prepoloviti izglede za prerani porod, objavili su znanstvenici s University of Texas.
Pokazalo se i kako uzimanje dodatne folne kiseline (poznate i kao vitamin B9) nije povezano s povećanim rizikom za komplikacije u trudnoći, piše znanstveni časopis PLoS Medicine. Podaci prikupljeni u SAD pokazuju kako se 12% beba rađa prije 37. tjedna trudnoće, te im stoga prijete veći izgledi za poteškoće s disanjem, smanjenu sposobnost učenja i otežani opći razvoj.
Novi nalazi su prikupljeni od gotovo 35000 trudnica. Također, folna kiselina sudjeluje u stvaranju eritrocita, sintezi nukleiskih kiselina i genetskog materijala, nužna je za pravilan rad metabolizma proteina, mozga i psihičko zdravlje. Nestabilna je i rezerve u tijelu su vrlo niske pa je čest njezin nedostatak, što negativno djeluje na gen koji štiti od raka (AJCN). Dodatno, folna kiselina ima važnu ulogu kod razvoja depresija (bez nje neki antidepresivi ne djeluju), a često je deficitarna i kod alkoholičara.
Zalihe folne kiseline u organizmu se ne mogu stvoriti pa je čest deficit kod neredovite i nekvalitetne ishrane!
Folna kiselina u hrani
Namirnice bogate folnom kiselinom su:
- leća
- žitarice
- naranče
- špinat
- grah
- blitva
- peršin
- teleća jetrica
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.