Sjećate li se što se jeli kada ste bili djeca? Sada razmislite o tome razlikuje li se vaša današnja prehrana od hrane koju ste konzumirali u djetinjstvu. Ako postoji promjena, nadamo se da je pozitivno utjecala na vaše zdravlje i svakodnevne navike. U nastavku saznajte kako izbor prehrane iz djetinjstva utječe na vašu prehranu danas.
Što kaže istraživanje?
Nedavno istraživanje iz časopisa Nutrients pokazalo je da se utjecaj roditelja na prehrambene navike djeteta može odraziti na njihove odluke u prehrani u odrasloj životnoj dobi. Istraživanje se provodilo na 443 odrasle osobe koje su se prisjećale svojih obroka iz djetinjstva te su ih smještali u različite kategorije. Oni koji su hranu prepoznali kao nagradu za dobro ponašanje, osjećali su pritisak da “očiste tanjure”, dok oni koji su se sjećali da imaju veliku kontrolu nad odabirom hrane, kao odrasli ljudi jeli su više slatkiša i slanih grickalica. Oni koji su dobili više smjernica ili su im roditelji odredili što će jesti pokazali su veću konzumaciju voća i povrća kao odrasli. Istraživači su primijetili da je najbolje postaviti smjernice zdrave prehrane u djetinjstvu, što uključuje modeliranje ponašanja tijekom obroka, konzumiranje više cjelovite hrane i uključivanje djece u pripremu obroka.
Jedini problem ovog istraživanja je što se oslanja samo na sjećanja ispitanika, što možda i nije najpouzdanije mjerilo po kojem se mogu odrediti točni rezultati. Također, ovakav pristup može probuditi nostalgiju kod ispitanika. Primjerice, možda su neki od njih imali lijepe uspomene kada su jeli tortu, kolače i ostale poslastice, ali su im ovi obroci bili servirani možda samo tijekom posebnih prigoda (poput rođendana i sl.).
No to dovodi do zaključka da vrijedi pogledati kakva sjećanja ili osjećaje bi vam određene namirnice mogle izazvati, jer to može utjecati na vaš izbor hrane. Na primjer, čak i ako niste kao dijete jeli kolače (osim na rođendane), snaga te povezanosti sa slavljem i pažnjom mogla bi povećati šanse da biste kao odrasla osoba mogli pojesti više kolača.
Utjecaj prehrane iz djetinjstva na zdravlje
Obrazovanje djece o pozitivnom pogledu na zdravu hranu i poticanje da tako jedu cijeli život moglo bi pomoći u promjeni značajnog povećanja dječje pretilosti. Pretilost je poput svake kronične bolesti, gdje je prevencija idealna, jer kad jednom odlučujete o liječenju, vjerojatno ćete već imati brojne zdravstvene posljedice. Jednom kada djeca postanu pretila ili bolesno pretila, tijelu postaje vrlo teško boriti se s takvim stanjem.
Djeca koja su pretila imaju povećan rizik od visokog krvnog tlaka, kolesterola, intolerancije na glukozu, dijabetesa, problema s disanjem, astme, apneje u snu, problema sa zglobovima, bolesti jetre, anksioznosti i depresije te manjeg samopouzdanja.
Prepoznavanje potencijalnih “korijena” vašeg izbora hrane može vam pomoći da se okrenete zdravijem prehrambenom ponašanju. Također, ako ste roditelj, možete povećati šanse da će vaše dijete jesti više voća i povrća modeliranjem dobrih prehrambenih navika i njihovim uključivanjem u pripremu obroka.