Vježbanje u prirodi po hladnom vremenu je dobro rješenje za poticanje rada kardiovaskularnog sustava i jačanje imuniteta. Budući da mnogi u zimsko doba godine okrivljuju vrijeme kao razlog njihova netreniranja, odlučili smo pripremiti par savjeta za bezbrižno vježbanje u lošijim vremenskim uvjetima. Uz dobru pripremu i malo truda zavoljet ćete treniranje zimi, a rezultati će biti itekako vidljivi.
Lijepo sunčano vrijeme te sve manja količina odjeće koju imate na sebi vam ne bi trebala biti jedina motivacija za vježbanje, zar ne? Sam trening u prirodi ima niz prednosti jer vježbate u idealnim uvjetima, imate svoj mir, ne morate čekati da se oslobode sprave i ovisite sami o sebi, što je odlično za sve koji žele izbjeći neugodne poglede u teretani.
Ovo vrijeme možete iskoristiti za “čeličenje”, tj. testiranje svojih mentalnih i fizičkih granica, što će odlično poslužiti u borbi sa stresom, manjkom samopouzdanja i omogućiti istinsko upoznavanja samoga sebe. S fizičkog aspekta, treniranjem u prirodi povećavate aerobni kapacitet, prokrvljenost tijela i jačate imunitet, što je dugoročno ulaganje u vlastito zdravlje.
Pametno birajte vježbe
Prije odlaska na trening razmislite o eksplozivnosti pokreta koje mislite odraditi i pauzama između serija koje vas mogu prebrzo ohladiti. Birajte vježbe koje možete izvesti bez da ostanete bez daha i sa što kraćim odmorom između serija. Preveliki odmor znači i brzo hlađenje, a to povećava rizik od ozljeda i prehlade. Također, ciljajte na manje eksplozivne pokrete jer tijelo postaje tromije i manje fleksibilno kako mu se spušta temperatura.
Obucite se slojevito
Jedna od najčešćih grešaka kod zimskog treninga na otvorenom je oblačenje prevelike količine odjeće. Obucite se slojevito kako biste se mogli slobodno kretati i skinuti višak odjeće po potrebi. Započnite sa sintetičkim materijalom koji upija znoj s kože, a preko njega obucite nešto toplo i vuneno. Ako vam je i dalje hladno, obucite vjetrovku ili laganu vodotpornu jaknu koja vas neće ometati u treningu.
Najvažnije je prilagoditi tjelesnu temperaturu vanjskoj:
- 4-15 stupnjeva – jedna majica dugih rukava bi trebala biti dovoljna+ kratke hlače
- 4 do -4 stupnja – majica+ jakna+ tajice
- Ispod -4 stupnja – 3 sloja odjeće za gornji dio tijela + termo tajice
Obavezno zagrijavanje
Petominutno zagrijavanje i dinamičko istezanje će biti sasvim dovoljno da krv počne kolati tijelom. Započnite s visokim i niskim skipom te marincima. Osobama koje su posebno osjetljive na hladnoću preporučuje se zagrijavanje odjeće prije odlaska na trening. Taj početni osjećaj topline će vam možda pomoći u održavanju optimalne tjelesne temperature za vrijeme treninga.
Stavite kapu i rukavice
Ako ne želite izgubiti toplinu, obavezno nosite kapu i rukavice te spriječite ozebline na rukama i ušima. Zapamtite, vaša udobnost je najvažnija i ona može biti ključna u razvijanju navike treniranja u prirodi tijekom zime!
Izbjegnite pad temperature
Ključna stvar u izbjegavanju prehlade je očuvanje stabilne tjelesne temperature. Najčešći uzrok dobivanja prehlade su prevelike temperaturne amplitude koje nastaju kada naglo prestanete s treningom i uslijedi naglo hlađenje na niskoj temperaturi. Izbjegnite tu situaciju trčanjem ili brzim hodanjem do kuće kako biste se što prije utoplili i oporavili. Zato je pametan odabir slojevita odjeća koju ćete skidati i oblačiti po potrebi, i tako spriječiti naglo hlađenje.
Naše se tijelo lako prilagođava vremenskim (ne)prilikama, ali za početak je ključno postupno prilagođavanje niskim temperaturama i poznavanje vlastite forme. Početnici bi trebali izbjegavati treniranje u prirodi kada temperatura padne ispod 0 stupnjeva da izbjegnu kronične prehlade i ozljede.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.