Ponekad doživimo vrlo stresan dan na poslu koji postaje stresniji ako obiteljska atmosfera kod kuće nije pretjerano vedra. Razina kortizola je na vrhuncu, a mi ne znamo kuda bismo sa sobom – preumorni smo za teretanu, nismo motivirani za trening i jednostavno moramo mrzovoljni dočekati idući dan koji će biti možda čak i stresniji.
Dobre su vijesti da se taj scenarij više ne mora ponoviti. Pojedina istraživanja pokazala su da, osim što jača tijelo i poboljšava vaš izgled, fizička aktivnost čak i u malim količinama može utjecati na naš mozak. Svima nam je jasno da se tijekom treninga oslobađaju endorfini zbog kojih se osjećamo dobro, no to nije jedini način djelovanja fizičke aktivnosti na naše mentalne sposobnosti.
1. Povećava kognitivne sposobnosti
Većina sportaša zna da neće vidjeti rezultate nakon jednog treninga. Naporno radite u teretani ili vježbate kod kuće svakodnevno i kontinuirano, ali sigurno postajete jači, brži i bolji. Međutim, mentalni učinci rada očituju se mnogo brže.
Studija je pokazala da vježbanje ima neposredne koristi za kogniciju kod mlađih i starijih odraslih osoba. Istraživači su kognitivne performanse testirali osnovnim n-back testom. U ovoj su studiji sudionici morali zapamtiti raspored i redoslijed pojavljivanja grupe brojeva.
Vježbačka skupina izvela je 15 minuta stacionarnog bicikliranja umjerenog intenziteta prije testa, dok kontrolna skupina nije. Vježbačka skupina je na testu imala znatno bolji rezultat od kontrolne skupine – čak i nakon jednog, 15-minutnog treninga umjerenog intenziteta. Iako bi “klesanje” six-packa moglo potrajati na desetke sati u teretani, jedan kratak trening mogao bi vam biti dovoljan da “ojačate” mozak.
2. Povećava mozak
Studija je pokazala da aerobna tjelovježba različito cilja na zupčasti girus – hipokampalnu podregiju važnu za pamćenje i uključenu u kognitivno starenje. Drugim riječima, otkriveno je da aerobna tjelovježba potiče rast novih moždanih stanica u zupčastom girusu, dijelu mozga presudnom za pamćenje i učenje.
Kako starimo, mozak nam se može smanjivati - na nekim područjima i do 25 posto. To je povezano s kognitivnim poremećajima i poremećajima kretanja koji obično pogađaju starije ljude. Nekoliko je studija otkrilo da se vježbanje, posebno aerobno vježbanje, djeluje protiv ovog smanjenja i pomaže u stvaranju novih moždanih stanica.
Iako je velik dio ovog istraživanja usmjeren na starije odrasle osobe, mladim sportašima sigurno ne škodi ako u svoje rutine uključe aerobne vježbe – pogotovo uzimajući u obzir da je utvrđeno da sjedilački način života negativno utječe na mozak. Bez obzira u kojoj ste dobi, redovita tjelovježba pomoći će vam da vam mozak ostane oštar u sadašnjosti i da se bori protiv mentalne degeneracije u budućnosti.
3. Opušta vas
Kad se svakodnevni zadaci nagomilaju, lako ćete se stresirati. A kad ste pod stresom, nećete raditi najbolje što možete. Ili ćete biti prezadovoljni i nećete puno raditi, ili ćete ubrzati posao dajući mu malo kvalitetne note.
Vježbanje je sjajno sredstvo za uklanjanje stresa i može vam pomoći da postignete pravo stanje duha za učenje. Prema klinici Mayo, vježbanje pomaže u stvaranju endorfina, neurotransmitera zbog kojih se dobro osjećate i koji ublažavaju stres. Vježbanje također može povećati samopouzdanje i smanjiti tjeskobu.