Jeste li ikada razmislili o tome treba li vam uopće “cheat day”? Prejedanje iz dosade neće vam samo povećati unos kalorija, već će uzrokovati osjećaj krivnje i srama zbog čega mnogi ograniče svoju prehranu tijekom cijelog tjedna, dok jedan dan rezerviraju kao “cheat day”. Taj dan mogu jesti što god žele i koliko god žele. Međutim, je li ova navika zdrava i preporučljiva?
Pojedini stručnjaci tvrde da upravo “cheat day” uzrokuje još veću potrebu za nezdravom hranom. To se događa jer silom ograničavate konzumaciju takvih namirnica, odnosno sami sebi zabranjujete da pojedete visokokaloričan i “nezdrav” obrok te upravo zbog toga vaše tijelo još više žudi za njim.
Zašto žudimo za “nezdravom” hranom?
Mnoga istraživanja otkrivaju da strogo ograničavanje prehrane u kombinaciji s danima tijekom kojih dopuštate prekomjernu konzumaciju bilo kakve hrane vode do mnogih poremećaja u prehrani. Pretpostavka tome je svrstavanje hrane u dvije kategorije: “zdravu” i “nezdravu”. “Zdrava” hrana podrazumijeva namirnice koje su bogate dobrim nutrijentima koji vas ne mogu lako udebljati, dok se “nezdravom” hranom naziva procesirana hrana, ali i bilo koje namirnice bogate rafiniranim šećerima ili jednostavnim ugljikohidratima koje vode nakupljanju viška tjelesnih masti. Zbog toga mnogi “nezdravu” hranu izbjegavaju do te mjere da ju u konačnici zabranjuju samome sebi, pa čak i drugima. No trebate li se u potpunosti odreći nečega u čemu uživate?
Cilj fitnessa nije izgladnjivanje i ograničavanje uživanja u hrani, već pronalaženje ravnoteže, odnosno balansa u prehrani pomoću koje ćete ostvariti svoje ciljeve. Kod nekih su “cheat” dani djelotvorni, dok kod drugih izazivaju poremećaje u prehrani i izazivaju kontraefekt. Ako vam ovakav način prehrane predstavlja problem, izdvojili smo dva koraka uz koje ćete i bez “varanja” zadovoljiti svoje prehrambene potrebe i ostvariti svoje fitness ciljeve.
Pojedite svoj obrok u pravo vrijeme
S obzirom na to da mnogi jedva čekaju svoj “cheat day”, većinom ga provedu prejedajući se raznim junk foodom ili slatkišima. Jeste li razmislili o tome da ne čekate “cheat day”? Pojedite svoj “guilty pleasure” obrok bilo koji dan, ali ga iskoristite u dobre svrhe. Primjerice, ako ste planirali intenzivan trening, iskoristite svoj obrok kao brzi izvor energije prije fizičke aktivnosti kako bi vaša izvedba na treningu bila bolja i efikasnija. Time ćete učiniti veliku uslugu svom organizmu, ali i spriječiti prejedanje tijekom “cheat daya”, što smanjuje šanse za nakupljanje viška masnog tkiva i poništavanje napretka.
Pojedite ono što želite
Poanta prehrane je da slušate svoje tijelo. Ako želite pojesti hamburger, ali umjesto toga naručite salatu, vaše tijelo će i dalje žudjeti za okusom hamburgera. Zbog toga ćete nakon te salate žudjeti za visokokaloričnom hranom i unijeti možda i više kalorija nego samim konzumiranjem hamburgera. Ako vam je cilj ograničiti unos kalorija, radije se zasitite onime što želite umjesto da jedete nešto što vam se u tom trenutku ne jede. U suprotnom ćete potaknuti još veću žudnju za hranom i riskirati veći kalorijski unos.