Dok sam čitala upute za dijetu kod povišenog kolesterola koje sam dobila nakon sistematskog pregleda (usput, kolesterol je bio toliko ‘visok’ da je to prije par godina bio normalan kolesterol dok nisu snizili granicu… sve čekam da moj idealan tlak od 120/80 proglase visokim) samo sam odmahnula rukom i rekla neće ići. Od silnih preporuka ima ih par suvislih, da se baviš tjelesnom aktivnošću, izbjegavaš prženu hranu i šećer i da piješ crno vino, samo mislim da su malo pretjerali s količinom od 2-3 dl dnevno.
Povećajte unos namirnica bogatih škrobom!? Izbjegavajte avokado!? Ma dajte me nemojte…
Iskoristi svoje tijelo
Tijelo je savršen stroj. Stroj stvoren za kretanje, a mi uglavnom sjedimo. Stroj kojeg treba puniti energijom, a mi većinom utrpamo u sebe hranu od koje nemamo previše koristi i koja nam samo šteti, nešto kao da si u auto ulijemo dizel, a vozimo benzinca i očekujemo da će sve savršeno funkcionirati.
Stalnim sjedenjem i jedenjem brze hrane bazirane na ugljikohidratima (Ima li što brže nego pripremiti nekakvu tjesteninu kad dođemo kući ? Zapravo ima.), dovodimo svoje tijelo u stresno stanje i taj savršeni stroj to podnosi do nekih granica, a onda počinju tegobe.
Psihološki stres možemo naučiti prevladati, meditacijom, vježbama disanja… a i humor, sarkazam i cinizam kod stresnih situacija znaju pomoći. Fiziološki stres kojem konstantno podvrgavamo svoje tijelo možemo riješiti samo na način da odbacimo ono što mu šteti, promijeniti prehranu i početi koristiti tijelo.
Odlučila sam iskoristiti to savršenstvo od tijela koje je sposobno iz viška tjelesnih masnoća proizvesti glikogen (tako neophodan mišićima) ako mu se uskrate ugljikohidrati i izbacila sve škrobne ugljikohidrate iz prehrane, osim banane ujutro. Uvela sam pet obroka dnevno umjesto jednog do dva.
Što jesti?
Doručak je obrok koji nisam jela godinama, tamo negdje od nižih razreda osnovne škole kad sam pod ‘prisilom’ ujutro morala pojesti pola kifle namazane putrom i popiti šalicu bijele kave. Ni sada ne mogu jesti odmah kad se probudim, mom želucu treba oko dva sata da se probudi i tek onda mogu jesti, inače imam osjećaj da sam pojela kamenje koje se igra unutar želuca.
Ujutro mi odgovara jedenje voća uz grickanje nekakvih orašastih plodova i uz to ponekad pojedem i zrnati sir, i tako već mjesecima. Vikendom najčešće sličnu kombinaciju zblendam i pijuckam.
Kad sam posebno nadahnuta ispečem zobene palačinke ili muffine.
A s jajima nikad ne možete omanuti, bilo za doručak, ručak ili večeru 😉
Ostali obroci u danu su se sastojali od povrća i nekog izvora proteina, pileća ili pureća prsa, riba, jaja, crveno meso, sir. Pileća i pureća prsa jedem samo iz razloga što je to jedini dio peradi koji volim i koji jedem oduvijek a ne zato što nemaju puno masnoće, da volim i ostale dijelove peradi, jela bi ih, ali imam žestoki problem s tetivama, raznim žilama i sličnim stvarčicama koje u njima mogu pronaći. Ne opterećujem se pretjerano kalorijama niti sam ih ikad brojala iz jednostavnog razloga, ne da mi se. Jedem na intuitivan način, nekako znam od koje količine hrane ću gubiti kile, od koje dobivati, a koliko moram jesti da ostanem na istoj kilaži.
Na masnoćama ne štedim, uvijek obilno prelijem salatu maslinovim uljem, ili kombinacijom maslinovog i bučinog. Nije mi nikakav problem pojesti tri potpuno ista obroka u danu jer mi je veća muka smišljati što bih jela. Pećnica mi je postala najbolji prijatelj i u potpunosti sam izbacila prženje mesa i ribe u tavi, začinim meso, premažem ga maslinovim uljem i stavim peći, jednostavnije, zdravije i ne moraš stajati uz štednjak i poslije ga prati jer je sav zašprican od masnoće.
Kako sam bila navikla jesti kruh praktički uz svaki obrok, u početku sam si pekla kruh od zobenih posija, jaja i posnog sira da prevladam tu potrebu pa ako ne znate što bi bez kruha, možete i vi pokušati riješiti problem na taj način.
Kuhajte, kuhanje je umjetnost. Budite kreativni, ne morate jesti dosadnu hranu da biste jeli zdravo. Hrana je prvenstveno energija, ali ako je ta energija bez okusa i mirisa, teško da ćete ostati na pravom putu. Pa tko bi normalan cijeli život jeo kuhanu rižu i piletinu bez ikakvih začina, to je hrana za liječenje proljeva. U hrani treba uživati, a ne da vas frustrira, nešto slično kao i u seksu, ako nema kemije i strasti onda se sve svodi na puko zadovoljavanje fizioloških potreba a to možete i sami odraditi.
Osmislite zanimljive salate s povrćem, jajima, mesom, tunom, sirom…
Starim dobrim varivima isto tako ništa ne fali.
Prva tri mjeseca sam bila toliko dosljedna da nijednom nisam naručila hranu iz dostave nego sam uvijek imala pripremljene obroke od kuće ili bih si donijela sastojke od kojih bih si pripremila nekakvu salatu na poslu. Mogla sam i sat naviti prema redovitosti obroka, u osam doručak, oko jedanaest sati prvi dio ručka, oko dva popodne drugi, pa obrok prije treninga i naravno, obrok nakon povratka s treninga. Ako sam gladna prije spavanja, nemam nikakav problem ni s jedenjem u ponoć.
Promjena prehrane i trening, o kojem danas ipak neću pisati jer sam već previše oduljila ovaj članak, doveli su za dva mjeseca do rezultata koji su izazvali želju za skakanjem od sreće. Ako vas zanima što možete postići u samo dva mjeseca ako kvalitetnije jedete i redovito trenirate, čitajte i idući članak.
Dotad, ako ste propustili, pročitajte moja tri prethodna članka:
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.