Postizanje što bolje kondicije jedan je od glavnih ciljeva u rekreativnom vježbanju. Osim poboljšanja i održavanja zdravstvenog statusa, pozitivnog utjecaja na gubitak viška masnog tkiva i izgradnju mišićne mase, treningom utječemo na razvoj funkcionalnih i motoričkih sposobnosti.
Često se pojam kondicije krivo interpretira i povezuje samo s aerobnim aktivnostima (trčanje, biciklizam, plivanje). Razinu ukupne kondicije svakog sportaša i rekreativca čini sinergija svih funkcionalnih i motoričkih sposobnosti (snaga, brzina, izdržljivost, fleksibilnost…). Prema tome, nikako ne možemo reći je osoba koja ima dominantno razvijenu izdržljivost u boljoj kondiciji od osobe koja ima dominantno razvijenu snagu. Procjena razine kondicije ponajviše ovisi o cilju koji želimo postići i za koji se pripremamo.
Kondicijska priprema sportaša
Ako govorimo o kondicijskoj pripremi sportaša, usmjerenost kondicijske pripreme ovisi o jednadžbi specifikacije određenog sporta. U općoj kondicijskoj pripremi sportaši razvijaju sve kondicijske sposobnosti podjednako, da bi kasnije u bazičnoj, specifičnoj i situacijskoj pripremi usmjerili sve više trening na razvoj sposobnosti koje su dominantne za postizanje uspjeha u određenom sportu.
Vrhunski pripremljeni plivač i dizač utega imat će sasvim drugačije razvijenu kondiciju, a svaki od njih će biti vrhunski kondicijski pripremljen u svojem sportu. U tom slučaju nikako ne možemo reći da plivač nije vrhunski pripremljen ako ne može podići 100 kg u trzaju ili nabačaju, ili ako dizač utega ne može plivati 1 km u kontinuitetu. Zahtjevnost određenog sporta diktira i usmjerenost i specifičnost kondicijske pripreme sportaša.
Kondicija rekreativaca
Ako govorimo o rekreaciji, onda razinu kondicije možemo mjeriti ovisno o svakodnevnim aktivnostima rekreativca. Jednadžbu specifikacije, odnosno hijerarhijski raspoređene faktore (od važnijih prema manje važim) dnevnih aktivnosti rekreativaca vrlo je teško odrediti. Subjektivnom procjenom, aerobna komponenta zasigurno je zastupljena najvećim udjelom u svakodnevnim aktivnostima, nakon toga slijedi mišićna izdržljivost, koordinacija, ravnoteža, fleksibilnost, agilnost, a manjim dijelom maksimalna snaga i brzina. Želite li razviti kondiciju koja će vam pomoći u svakodnevnim aktivnostima, funkcionalni trening s aerobno-anaerobnom komponentom najbolji je izbor za vas.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.