ŠTO TREBATE ZNATI I NOSITI ZA SIGURNO PLANINARENJE?
Jedna od omiljenih aktivnosti kontinentalnih Hrvata, ali i svih zaljubljenika u prirodu je planinarenje. Svjež zrak, predivna priroda i dobro društvo definitivno su glavni razlozi, a što se još krije iza toga možete saznati u kratkom tekstu gdje ćemo vas upoznati s ovom zanimljivom aktivnosti.
Postoji mnogo vrsta i specifičnosti planinarenja i općenito uspona na visoke vrhove. Pa tako možete planinariti na ledene i snijegom obavijene vrhove pa ćete biti primorani na posebnu opremu i višemjesečnu obuku i pripremu. Pristupačnije i mnogo češće za naše podneblje je penjanje na manje planine i uzvisine koje ne iziskuju toliku pripremu i opremu, ali također zahtjeva određeno predznanje.
Jako dobro je znati koju vrstu obuće trebati imati te čemu služe štapovi.
Ako ste još s nama sada slijedi zanimljivi dio:
OBUĆA
Pravilo je jednostavno – što nepovoljniji teren to tvrđe cipele. Razlog?
Ako se penjete po snježnom terenu ili pak iznimno kamenitom području čvrsta cipela – popularnije gojzerica, omogućit će vam veću stabilnost i sigurnost stopala. Njihova dubina zaštiti će vam prste od kamenja i drugih mogućih oštrih predmeta te smanjiti rizik od ozljeđivanja. Kada kupujete gojzerice pazite da budu veće za jedan ili dva broja kako bi mogli obući dovoljan broj čarapa (ovisno o kojoj vrsti terena i uspona je riječ). Također bi bilo poželjno da cipele budu od GORE – TEX materijala – vodootporan materijal koji će vam zaštiti stopala od vlažnosti i mogućih ozeblina, neovisno idete li na Sljeme ili Mt Blanc.
RUKSAK/TORBA
Bitan dio svakog rekreativnog ili profesionalnog planinara je ruksak. Jednostavno, služi nam za nošenje hrane, vode i svih ostalih potrepština koje nam mogu zatrebati na našem izletu. Idealno bi bilo da također bude od vodootpornog materijala, ali ako nemate takav kući obavezno ponesite nekakvo pokrivalo ili navlaku. Važan detalj su i pojasi za bokove koji će nam pomoći da ruksak lakše nosimo. Zanimljivost je da nam taj pojas može uvelike pomoći jer čak 60% cijelog opterećenja nosimo na bokovima.
ŠTAPOVI
Češće ćemo ih viđati kod rekreativnih planinara koji hodaju, ali definitivno bi ih svi trebali nositi sa sobom zbog svoje višestruke koristi:
- Smanjuju opterećenje na koljena i općenito na lokomotorni sustav
- Povećavaju kalorijsku potrošnju jer uključuju mišiće gornjih ekstremiteta i leđa
- Ravnomjernije opterećivanje cijelog tijela
- Poboljšavaju koordinaciju
ODJEĆA
Najveća i najčešća pogreška kod osoba koje nisu iskusne u planinarenju je odabir odjeće. Nemali broj puta osobe se obuku pretoplo te prekomjernim znojenjem dehidriraju.
Osim toga, pamučne majice, iako na prvi pogled logičan izbor, svakako bi trebali izbjegavati. Zašto? Znoj koji izlučujete nakupljat će se, hladiti i vlažiti dijelove tijela. Ako vam prehlada i hladnoća nisu na vrhu liste prioriteta, majice od brzosušećeg materijala su izbor za vas.
Izbjegavajte pamučnu odjeću za planinarenje! Obucite se slojevito!
Također se preporučuje slojevito odijevanje , ako se vremenski uvjeti promijene te dođe do naglog zahlađenja/zatopljenja. Tada ćete višak odjeće skinuti ili navući na sebe te se prilagoditi uvjetima u kojima se nalazite. Hlače bi trebale biti od elastičnog materijala kako bi se što lakše i neometano mogli kretati po brdovitom i nepovoljnom terenu. Isto kao i kod ostatka odjeće, preporučuje se da budu od brzosušećeg materijala.
Što se pak hrane i pića tiče – najbitnije je ponijeti dovoljnu zalihu vode kako ne bi dehidrirali. Hranu i druge osvježavajuće napitke – sokovi, ne pivo 🙂 , prepuštamo vašem izboru jer planinarenje je ipak spoj druženja i aktivnog odmora. Ukratko smo vam napisali najbitnije informacije, te opremu koju bi svi trebali imati, neovisno o težini uspona, a ostatak je na vama. Ako se sretnemo na nekoj od planina jedno je sigurno – osvježavajući napitak je nešto što sigurno ne odbijam 🙂
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.