Još jedno među uljima koje u posljednjim godinama dobiva na popularnosti i interesu korisnika jest – sezamovo ulje.
Osim u kuhanju, sezamovo ulje se koristi i u kozmetici i njezi kože. Sezam je jedna od najstarijih kultiviranih biljaka na svijetu. Mala zrnca sezama bila su vrlo cijenjena kao izvor ulja za prehranu u Babilonu, Asiriji i drugim zemljama još prije 4.000 godina. Ti drevni narodi upotrebljavali su ga za očuvanje zdravlja, njegu tijela i očuvanje ljepote. Hladno prešano ulje sezama mehanički se preša na sobnim temperaturama.
Sezamovo ulje je lako probavljivo i bogato željezom. Od svih biljnih ulja ono se posebno cijeni zbog bogatstva bjelančevina, vitamina B1, B2, E te kalcija.
Zašto koristiti sezamovo ulje u prehrani?
Ulje je bogato fosfolipidima i lecitinom i idealan je dodatak orijentalnim jelima i povrću. Visok sadržaj oleinske kiseline čini ga otpornim na oksidaciju zbog čega može biti dobra zamjena za ekstra djevičansko maslinovo ulje. Ujedno, izvor je vitamina E koji se povezuje sa smanjenjem razine kolesterola. Također sadrži magnezij, bakar, kalcij, željezo, cink i vitamin B6. Bakar pruža olakšanje kod reumatoidnog artritisa. Magnezij podupire vaskularni i respiratorni sustav. Kalcij pomaže spriječiti rak debelog crijeva, osteoporozu i glavobolje, cink pospješuje zdravlje kostiju.
Sezamovo ulje ne sadrži sintetske konzervanse, a od kvarenja ga “čuvaju” dva prirodna konzervansa, osnovna sastojka sezamovog ulja – sazamol i sazamolin. Zbog ovih prirodnih konzervansa, sezamovo ulje se smatra jednim od najstabilnijih ulja s dužim rokom valjanosti. Redovnim korištenjem u ishrani, sezamovo ulje sprječava i pojavu zdravstvenih problema poput: migrene, rak debelog crijeva, artritis, osteoporoza, rak kože te smanjuje razinu šećera u krvi i visoki tlak.
Ostale upotrebe sezamovog ulja
U kozmetici se sezamovo ulje koristi ponajviše za hidrataciju, hrani kožu zahvaljujući vitaminu A i E te je dobro u kremama za lice. Relativno je gusto i pomaže kod ekcema, suhe i ostarjele kože, kao i psorijaze. Sezamovo ulje posjeduje i antibakterijska svojstva, zbog čega se preporuča utrljati malo ulja u nosnice za vrijeme prehlada i gripa. Dobro prodire kroz tkivo i pomaže u zacjeljivanju manjih ogrebotina i oštećenja kože.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.