Ovaj članak posvećujemo svim onim znatiželjnima koji broje svoje kalorije prilikom vježbanja i unosa hrane! 🙂
Svi ste barem jednom pogledali na poleđinu čokoladice u dućanu, da vidite koliko ima kalorija. Naime, to su one brojkice koje stoje uz mjernu jedinicu “kcl”. Sigurni smo da ste se iznenadili i zapitali, Ajmeee pa koliko ja moram vježbati za tu malu čokoladicu, da nadoknadim unesene kalorije?? Danas ćete upravo to saznati.
Iako svi misle kako samo tjelesna aktivnost troši kalorije koje smo unijeli u tijelo, varate se. Mozak, kao glavni organ koji pokreće cijelo tijelo, najviše troši svoju energiju na davanje zapovijedi i prijenos informacija putem neurona u sve organe u tijelu. Znate i sami da kad smo gladni postajemo nervozni, što je prvi simptom koji pokazuje da imamo manje energije za razmišljanje, fokusiranje i obavljanje zadataka. Stoga nahranite svoj mozak i tijelo kad god je ono gladno!:)
Potrošnja kalorija po aktivnostima u 30 minuta
Nego, bacimo se na aktivnosti i njihovu potrošnju u pravim brojkama, odnosno u mjernoj jedinici “kcl”. Za primjer ćemo uzeti tjelovježbu odnosno aktivnost od 30 minuta i testirati na jednoj prosječnoj osobi od 75 kg.
I sjedenje troši kalorije, ako pritom ne grickate ništa! 🙂
Nećete vjerovati, ali najviše kalorija troši preskakivanje užeta, njih čak 500 kcl. Čak i ljenčine koje se ne vole gibati će potrošiti nešto kalorija, ovisno o metabolizmu. 45 kcl će potrošiti naš ispitanik gledajući svoj omiljeni film u kinu ili kauču. Što znači ako će pogledati film od 2 sata, potrošit će 180 kcl, pod uvjetom da ne jede grickalice i pije slatka i gazirana pića.
Sex je začudo aktivnost “slabije potrošnje kalorija”u kojoj ćete potrošiti svega 100 kalorija, ovisno o tome kako ćete se potruditi s vašom drugom polovicom. Ukoliko ste tip za maratonski sex, imate sreće, ne morate ni ići u teretanu da bi se preznojili i izgubili unesene kalorije. 😉
Sportovi koji najviše troše kalorije su svakako trčanje (cca 12 km/h), biciklizam (30 km/h), rukomet, hokej. S ovim sportovima potrošiti ćete 450-500 kcl u pola sata, što znači da u sat vremena rukometne utakmice ta brojka ide i do 900 kcl.
Vodeni sportovi, kao što su vaterpolo, profesionalno plivanje, te borilački sportovi osigurat će vam potrošnju od 350-400 kcl već u pola sata. Za razliku od eksplozivnijeg rukometa, nogomet, tenis i košarka troše od 250-300 kcl.
Za ljubitelje snježnih sportova, kao što su klizanje, skijanje i čišćenje snijega imamo odličnu vijest, u pola sata smrzavanja ili uživanja na snijegu (kako za koga), uz to što vaše tijelo samo troši energiju i kalorije kako bi ugrijalo tijelo, dodatno ćete potrošiti oko 300 kalorija. Stoga nemojte kukati kada dođe zima i padne prvi snijeg. Lopatu u ruke i prvi se izborite da počistite snijeg! Uz to što ćete biti na svježem zraku, počistit ćete svoje prilaze i dvorišta te pritom izgubiti koji kaloriju, odnosno gram unesen preko praznika. 🙂
Rekreativci koji vole svoje sobne bicikle, orbitreke, stepere, kao i intenzivni aerobik te vježbe s utezima će u prosijeku ćete potrošiti 200-270 kalorija u svojih pola sata koji izdvajaju za sebe. Ljubitelji i osvajači planina su također u ovoj kategoriji. Ako ubrzate tempo do vrha, i potrošnja kalorija će se također ubrzati. 🙂
Ukoliko nismo spomenuli neku od vaših aktivnosti, probajte usporediti s nekom od ovih i doznati koliko kalorija trošite u jednom treningu.
Ako niste tip od ovih sportova i aktivnosti, i jednostavna šetnja šumom uz brzo hodanje sa vašim psom će vas isprazniti za 130 kalorija u svega pola sata. Kako god bilo, svakako vam preporučamo neku od sportskih aktivnosti, jer višak unesenih kalorija se neće same potrošiti, osim uz neki dobar akcijski ili horor film, ALI bez grickalica! 🙂
E bilo je ljepog lopatanja ovih dana, prvo oko kuća pa onda sve to ponoviti na poslu. No nije mi bilo teško trenutno sam na jednoj dijeti i pratim kalorije pa se ne bunim…još ako volite snijeg 😀 Ako netko prati kalorije pogledajte http://www.kalorije.com.hr ima dosta namjernica.