Pa moguće je da si uz to i jak, ali da li jedno ‘vuče’ drugo? Pa nisam baš siguran da je to uvijek tako…
No dobro, nadam se da se nitko neće osjećati prozvan, ali realno govoreći, filozofija ‘budi velik’ ne mora uvijek značiti i ‘budi jak’, a to je ono o čemu ja ovdje pričam. Također, odmah ću isključiti sve one koji se raznim hormonima i anabolicima preseravaju i pokazuju koliko mogu dignuti u čučnju, liftu i slično. Draga ekipo, što se mene tiče vi ste dno fintessa/zdravog života (kojeg svjesno narušavate uzimanjem svega i svačega) i spadate u zasebnu kategoriju likova kojoj ne želim posvetit niti jedan redak u ovom članku.
Ako želite biti pošteni prema sebi i svijetu, prestanite se pucati hormonima pa ćete tek tada možda imati kredibilitet pričati o treninzima, jakosti, fiziološkim promjenama u organizmu i sličnim stvarima. Do tada ste samo sjene koje licemjerno pričaju o zdravom životu, a svoj svjesno narušavate uzimajući nedozvoljena sredstva.
Vratimo se sada na temu ovog članka…
Veličina i snaga nisu isto
Veličina ne mora biti povezana sa snagom, najočitiji primjer su dizači utega; nisu ‘veliki’ ali su itekako snažni. Ok, i dopingirani su, slažem se, ali čak i bez dopinga su izrazito jaki i slobodno možemo reći da je olimpijsko dizanje utega najočitiji primjer sportaša koji su ekstremno jaki u odnosu na svoju težinu. Čak i ne morate gledati olimpijske medalje, zavirite samo u obližnji klub dizanja utega te ćete vidjeti da tamo dečki dižu opasne kilaže (u odnosu na svoju težinu), a sigurno nemaju novca za doping i farmakologiju. Ono što se ustvari krije iza tog fenomena ima uporište u dvije stvari:
- CNS – odnosno njegovo primjereno treniranje
- Fiziološka adaptacija organizma/muskulature na određeni tip treninga (možemo reći hipertrofija)
Krenut ćemo sa ovim potonjim…..
Dok kod klasične ‘budi velik’ filozofije većinom pričamo o sarkoplazmatskoj hipertrofiji (pump efekt i slične stvari), kod treninga jakosti prvenstveno i isključivo pričamo o miofibrilnoj hipertrofiji, odnosno o zadebljanju mišićnog vlakna. Taj put je duži, sporiji, mukotrpniji, ali je ujedno i jednini kvalitetni način da se ne ispušete kao balon nakon što ste prestali s određenim tipom treninga/suplementacije.
Kao i u životu, sva mišićna masa dobivena ‘na brzinu’ nema trajnog efekta i samo je pitanje dana kada vi više nećete biti toliko ‘veliki’, a iza vas će ostati potrošeno vrijeme na efekte koje više nemate.
Koji trening ima više koristi?
Ako pak pogledamo trening jakosti u njegovoj suštini, možemo zaključiti da je to zapravo trening ‘glave’ odnosno CNS-a. CNS treba maksimalno aktivirati muskulaturu da bi vi mogli nešto pravilno podići 3 ili 5 puta. To je onda kvalitetan trening koji će za posljedicu imati i povećanje jakosti i povećanje mišićne mase. Doduše, u puno manjem obujmu nego će to raditi ‘pump trening’, ali zato rezultati ostaju kud i kamo duže nego kod treninga sarkoplazmatske hipertrofije.
Naravno, takav trening je težak, dosadan, nema ‘izolacija’ i onih super vježbi od kojih mi se biceps napuhne na plaži, ali zato u pozadini ima kud i kamo veće benefite u odnosu na spomenute ‘pump’ treninge. Da se razumijemo, ja ovdje ne pričam o Body Buildingu. Dečki i cure koji se natječu itekako znaju što je odricanje i sigurno mi nije želja omalovažavati ničiji trud i rad, bez obzira na moje osobno mišljenje prema tom sportu. Ali ako pričamo o filozofiji ‘za mase’ i da se ta priča prodaje pod idealom zdravog/lijepog onda ću reći da stojim iza svake riječi napisane u ovom članku, jer ne mislim da je to iole ispravan put na kojemu bi današnja mladež trebala postavljati temelje svojeg zdravlja.
E sada, možete pitati pa koji je to trening koji će nam pomoći da napredujemo kvalitetno i zadržimo efekte treninga? Prvenstveno je to trening visokog kompleksiteta unutar kojega izvodite višezglobne kretnje bez obzira bile one balističkog karaktera ili ne. Konkretno, swing girjom od 48kg je vježba jakosti, balističkog karaktera unutar kojega itekako moramo uključiti CNS. Naravno tu spadaju i sve one ‘klasične’ vježbe, od Deadlifta, Čučnja, Military Pressa i svih ostalih koje nam pomažu da budemo jaki i zdravi!
Važnost stabilnog trupa
Također, jedan bitan preduvjet je da imamo stabilan trup/core. Ako nemamo stabilnost/jakost u trupu tada nam izvođenje bilo koje kompleksne vježbe može samo prizvati ozljedu jer nismo u stanju kontrolirati pravilnu poziciju tijela od početka pa do kraja pokreta. To znači da ukoliko niste spremi u trupu držati tijelo kod stražnjeg čučnja tada vam ništa ne znače kilogrami na šipci kada vam zdjelica bježi ‘iza’, a vaš trup ima poziciju popigane kifle (ovdje ne pričam o low bar čučnju).
Kako ojačati trup je drugi par rukava. Možete sami birati kojim putem želite napredovati – od hrpe izvedenica popularnog planka pa do malo koordinacijski zahtjevnijih kretnji koje uključuju finu koordinaciju XY segmenata tijela. U prilogu vam zato donosimo video jedne takve vježbice (i njene modifikacije) koja itekako jača trup, a i kompletno tijelo, jer jedno ne ide bez drugoga.
Na kraju, kao što i sami možete zaključiti, vaše tijelo nije hrpa samostalnih segmenata koji funkcioniraju svaki za sebe, već je fini stroj koji najbolje i najpravilnije funkcionira kao cjelina – u kinetičkom lancu. Svako odstupanje od takvog načina treninga dovodi do disbalansa unutar tog našeg ‘finog’ stroja, a disbalansi dovode do kompenzacije kod određenih kretnji.
Kompenzacije kod određenih kretnji pak dovode do prenaprezanja određenih mišićno/zglobnih sustava, a prenaprezanje određenih mišićno/zglobnih sustava dovodi do njihove ozljede. Sve je lijepo povezano i vjerujte mi, vi a niti ja, ne možemo zavarati naše tijelo, sve kad-tad dolazi na ‘naplatu’. E upravo zato ne mislim da filozofija ‘budi velik’ ima kvalitetne temelje na kojima počiva, jer niti ćete biti jaki, a bome nećete biti ni zdravi!
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.