Poput naše kože, raspoloženja i rasporeda spavanja, naša težina mijenja se, odnosno oscilira ovisno o tome što se događa u našem životu. Iako pazimo na svoje zdravlje, važno je zapamtiti da veći broj na vagi nije jedini faktor koji određuje naš napredak u fitnessu. Ono što trebate upamtiti je da debljanje nije uvijek nužno loše.
Promjena u vašoj rutini vježbanja, hormonalni ciklus ili razdoblje odmora mogu biti razlog zašto ste dobili nekoliko kilograma više. Kad se to dogodi, pametno je napraviti stanku, razmisliti o tome što bi mogao biti uzrok, a zatim se uvjeriti da je to prirodan, normalan dio života. U nastavku provjerite pojedine životne situacije kada je neizbježno nakupiti koji kilogram više i zašto se oko toga ne biste trebali previše opterećivati.
1. Započeli ste novu trening rutinu
Možda postoje ciklusi tijekom vašeg života kada vam je fitness prioritet, a drugi su trenuci kad vam to postane manje važan životni faktor. Takva razdoblja vjerojatno će utjecati na vašu težinu.
Točnije, ako ste nedavno trenirali s utezima, možda ćete biti zbunjeni kada vidite kako se brojka na vagi povećava. Unatoč vašim očekivanjima, dobivanje nekoliko kilograma mogao biti znak da idete u dobrom smjeru. Kada vježbamo, stvaramo mikropukotine u mišićima, a naše tijelo djeluje tako da ih zacjeljuje. To rezultira povećanom mišićnom masom dugoročno, ali kratkoročno često dolazi do povećanja upale i zadržavanja vode kako se mišići prilagođavaju, što uzrokuje debljanje.
Ova vas faza ne bi trebala frustrirati i demotivirati. Umjesto da se usredotočite na krajnji rezultat, budite fokusirani na dosljednost tom procesu.
2. Stigli su “oni dani u mjesecu”
Ova pojava dolazi sa svojim vlastitim nizom simptoma, reakcija i žudnji, no ipak se trebate nositi s nakupljanjem kilograma vezanim uz to razdoblje. Zbog značajnih fluktuacija u radu hormona, moguće je vidjeti pomak brojke na vagi prema gore i nakon menstrualnog ciklusa, zbog zadržavanja vode, nadutosti i zatvora.
Nekoliko dana nakon zadnjeg dana mjesečnice, dodatna težina prirodno se smanjuje, pa to nije razlog za brigu. Ako vam je neugodno i želite malo olakšanja, povećajte unos vode i odradite aktivnost niskog intenziteta poput šetnje ili joge. To će vam pomoći smanjiti neugodne simptome, a posebno nadutost.
3. Stigle su vas godine
Još jedan krug oko sunca – i još nekoliko kilograma više na vagi. Iako se teško pomiriti sa starenjem, važno je imati na umu da svi doživljavaju iste borbe sa svakom novom svijećom na rođendanskoj torti.
To je na sreću sasvim normalno. Debljanje (ili problemi s gubitkom kilograma) prirodni su dio starenja zbog hormonalnih fluktuacija i promjene u mišićnoj masi. Umjesto da se fiksirate na jedan broj, svoj fokus usmjerite na dobro zaokruženu fitness rutinu kako biste održali fleksibilnost, snagu i izdržljivost.
Trening snage može vam pomoći održati figuru kako postajete mudriji, a izgradnja mišića može promijeniti vaš metabolizam u mirovanju, te vam tako pomaže da topite masno tkivo čak i nakon treninga. Osim toga, trening snage povećava snagu i trajnost vaših ligamenata, tetiva i ostiju, koji postaju osjetljiviji kako starite.
4. Trudnoća
Trudnoća je iskustvo koje mijenja život i koje ne rezultira samo dodatnom težinom, već vam je ta težina potrebna jer nosite još jedno živo biće u sebi. Većina žena tijekom trudnoće dobije 10-15 kilograma s time da nije riječ samo o postotku masnog tkiva, nego i o ostalim faktorima koji su vam potrebni da biste održali fetusov devetomjesečni razvoj. To uključuje samu težinu djeteta, posteljice, tekućine, maternice i tkiva dojke te povećanog volumena krvi i sl.
5. Proživljavanje teških vremena
I sami znate da je proživljavanje ove pandemije stresno, zbunjujuće i iscrpljujuće. Ono što će vam trebati je nježni podsjetnik da to što želite stati u prošlogodišnje traperice trenutno ne mora biti prioritet, već je briga o vlastitom mentalnom zdravlju puno važnija.
Veća razina anksioznosti može nas dovesti do borbe sa snom, što može utjecati na vaš apetit i odvesti do žudnje za nezdravom i kaloričnijom hranom i tako biti uzrok debljanja. Budući da ne možemo promijeniti stanje u svijetu, trebali bismo odrediti više manjih i ostvarivih ciljeva koje ćemo postići kako bismo se osjećali bolje i pripazili na svoju prehranu. Isto tako, pokušajte se opustiti uz meditaciju ili odraditi lagani trening kako biste pročistili um i potaknuli oslobađanje hormona sreće u vremenima kada je to najviše potrebno. 😊