Dobra strana voća je to što obiluje vitaminima, mineralima, vlaknima i antioksidansima koji štite od raznih bolesti i tako jačaju imunitet.
U toplije doba godine jedemo više voća nego zimi jer je ponuda svježeg voća raznovrsnija, dok tijekom hladnijih mjeseci njegovom konzumacijom pokušavamo ojačati organizam kako bi se borio protiv gripa i prehlada. No, postoje određene pogreške koje mnogi ljudi čine, a da nisu svjesni njihove štetnosti.
1. Jedete preveliku količinu
Neke dijete naglašavaju da je konzumiranje velikih količina voća jako korisno, no pojedini stručnjaci upozoravaju da to nije tako dobra ideja. Kao razlog navode da ono može uvesti veliki broj kalorija i glukoze u našu krv. To, naravno, vodi do povećanja broja kilograma.
Zašto dolazi do toga? Voćni šećer, tj. fruktoza, ne potiče reakciju inzulina, stoga mozak ne shvaća da se tijelo zasitilo. Odrasla osoba bi trebala konzumirati jednu do dvije šalice voća na dan. Sve više od toga je pretjerivanje. Posebnu pozornost na kontrolu unosa voća trebaju imati dijabetičari i osobe koje imaju problema s kolesterolom.
2. Nemate naviku jedenja kore
Kora voća sadrži veću količinu vitamina od same unutrašnjosti ploda. Primjerice, kora jabuke sadrži šest puta više vitamina nego njezin plod. Bogata je vlaknima te vitaminima A i C, a neka istraživanja su utvrdila da može smanjiti rizik od pretilosti i raka.
Ideja o skidanju kore s voća ima veze s pojavom pesticida i spoznajom o njihovoj štetnosti. Ako niste sigurni je li voće tretirano pesticidima, možete to lagano otkriti.
Stavite ga u posudu u kojoj se nalazi zasoljena voda. Pustite da odstoji pola sata i nakon toga ga operite vodom.
3. Često pijete voćne sokove
Sokovi, za razliku od svježeg voća ne sadrže njegov najzdraviji dio – vlakna. S druge strane, sok se sastoji uglavnom od šećera. Tako ćete još više naglasiti učinak šećera koji dovodi do taloženja u masti ili u najgorem slučaju do masne jetre.
Uvijek je bolja opcija izabrati svježe voće jer vlakna koja sadrži usporavaju otpuštanje glukoze u krv.
4. Držite ga na vlažnom mjestu
Pogrešne navike pri pospremanju voća mogu uzrokovati njegovo brzo propadanje i truljenje. Jako je važno da ga ne držite na vlažnom mjestu kako bi spriječili rast bakterija. Ostavite ga neopranog sve dok ga ne odlučite konzumirati.
5. Držite ga zatvorenog u posudi
Držati voće u “sterilnom” prostoru nije najbolja ideja. Voće treba zrak kako bi zadržalo svježinu, a zatvorene posude i plastične vrećice nisu pogodne za njegovo čuvanje. Ako volite urednost, stavite ga u mrežastu vreću.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.