Jeste li se opskrbili voćem i povrćem? Vrijeme je da počnete jer ovo je doba godine koje sa sobom nosi mnoge nepogode za naš imunološki sustav. Razne viroze i bakterijske infekcije najčešće su u zimskim mjesecima i potrebno je zaštititi obrambeni sustav tijela kako bismo bez prepreka obavljali sve obaveze. Osim konzumacije voća, povrća ili preparate koji pridonose zdravlju imunološkog sustava, mnogi od nas treniraju jer fizička aktivnost pridonosi jačanju imuniteta, ali poznato je da svako pravilo ima i iznimke.
Fizička aktivnost je bez sumnje korisna za vaše zdravlje. Učestali treninzi, osim što jačaju vaš organizam, mogu popraviti i vaše raspoloženje time što smanjuju razine stresa i povećavaju razinu endorfina. Međutim, poznato je i da previše nečega, bez obzira na to o čemu je riječ, može biti štetno, pa tako je i s pretjeranom fizičkom aktivnošću. Pretreniranost je određena vrsta stresa za vaše tijelo, a posebno imunološki sustav.
Kako pretreniranost utječe na imunitet?
Imunološki sustav je mehanizam našeg organizma koji se bori protiv svih nepoželjnih tvari koje u njega dospiju, a to su primjerice bakterije ili virusi koji uzrokuju brojne infekcije. Kada tijelo detektira strani patogen, na njega će i reagirati. Ta reakcija uključuje dvije grane imunološkog sustava: urođeni i adaptivni sustav. Urođeni imunološki sustav nailazi na infekciju, a zatim “upozorava” adaptivni sustav da se spremi na borbu protiv infekcije.
Kao što fizička aktivnost jača imunološki sustav, tako ga može i oslabiti. Ovisno o trajanju i intenzitetu treninga i faze oporavka, vaše će tijelo pronaći ili izgubiti ravnotežu. Ako prečesto prelazite svoje granice bez adekvatnog odmora, vaš imunitet će oslabjeti. Oslabljeni imunološki sustav može dovesti do povećanog rizika od infekcije ili bolesti, stoga je važno znati svoje granice kada je riječ o treningu. To se događa jer je nakon intenzivnog treninga broj imunoloških stanica smanjen, a njihova funkcija oslabljena.
Smijemo li trenirati kada smo prehlađeni?
Osjećate nedostatak energije dok se pojavljuju prvi znakovi prehlade? Čak i mala prehlada može vam otežati put do cilja. Ako osjetite prve simptome prehlade, izbjegavajte intenzivne treninga. Vašem je tijelu potrebno puno energije za borbu protiv bolesti, bez obzira na to je li riječ o slaboj ili jačoj prehladi. Stoga taj dan provedite odmarajući se od treninga kako biste bili spremni za nove izazove.
Fizička aktivnost može povećati broj otkucaja srca, ali isto mogu učiniti i neki lijekovi protiv prehlade, zbog čega vaše srce može pojačano kucati, a takvo stanje može dovesti i do kratkog daha i problema s disanjem. Ako uz prehladu imate i astmu, uz otežano disanje učestali kašalj može usporiti vaš napredak.
Što se može dogoditi ako treniramo prehlađeni?
Simptomi koji se mogu javiti ako trenirate prehlađeni su:
- Pritisak u prsima
- Kašalj
- Stezanje u prsima
- Poteškoće s disanjem
- Kratkoća daha
- Vrtoglavica
- Problemi s ravnotežom
Ako primijetite neke od ovih simptoma, vrijeme je da odmorite od treninga i potražite liječničku pomoć.