Često smo prisiljeni posegnuti za najbržim mogućim opcijama kada je riječ o prehrani zbog toga što smo stalno u pokretu, uvijek negdje žurimo i ne stignemo provesti cijeli dan kuhajući. Zbog toga često naručujemo hranu koja je obično prerađena, pržena ili bogata hranjivim tvarima koje nam otežavaju dostizanje ciljeva u fitnessu.
Ako često jedete prženu hranu, u nastavku provjerite kako pržena hrana predstavlja opasnost za vaše zdravlje te mogu li čak i male količine negativno utjecati na vaš organizam.
Što kažu istraživanja?
Prema novim istraživanjima, konzumacija pržene hrane može povećati rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. U usporedbi s onima koji su jeli najmanje, ljudi koji su jeli najviše pržene hrane tjedno imali su 28% veći rizik od većih kardiovaskularnih smetnji, 22% veći rizik od koronarne bolesti i 37% povećani rizik od zatajenja srca, prema studiji objavljenoj u časopisu Heart.
Istraživanje je također pokazalo da svaka dodatna tjedna porcija od 114 grama pržene hrane povećava rizik od srčanog i moždanog udara za 3%, bolesti srca za 2% i zatajenja srca za 12%.
Zasićena masnoća u prženoj hrani
Kad se hrana prži, apsorbira dio masnoće iz ulja, zbog čega povećava broj kalorija. Uz to, pržena i prerađena hrana često može sadržavati transmasti, stvorene industrijaliziranim postupkom koji dodaje vodik tekućim biljnim uljima kako bi ih učvrstio. Prehrambena industrija voli transmasti jer su jeftine za proizvodnju, dugo traju i daju hrani izvrstan okus i teksturu. Osim pržene hrane, transmasti ćete pronaći u kremi za kavu, kolačima, smrznutoj pizzi, kolačićima, krekerima, keksima i mnogim drugim prerađenim namirnicama.
Prema American Heart Association, transmasti povećavaju razinu lošeg kolesterola i smanjuju razinu dobrog kolesterola. AHA preporučuje zamjenu transmasti iz pržene i prerađene hrane mononezasićenim ili polinezasićenim mastima, poput maslinovog ulja i ulja repice.
Je li prženje jedini nezdravi faktor?
Naravno, uz prženu hranu trebamo obratiti pažnju i na to kakav je nutritivan sastav pržene namirnice. Osim zasićenih masti, trebate uzeti u obzir i to da mnoge namirnice sadrže i rafinirane ugljikohidrate koji se brzo apsorbiraju u krvotok i uzrokuju nagli rast i pad krvnog šećera.
Također, jedan od najvećih problema ove vrste hrane je to što ima puno kalorija, ali ne zasićuje, što može dovesti do prejedanja, pa time i debljanja te rizika od raznih srčanih bolesti i dijabetesa. “Junk food” u današnje vrijeme nažalost zamjenjuje hranu bogatu hranjivim tvarima jer mnogi nemaju dojam da svoje tijelo lišavaju nutrijenata potrebnih za normalno funkcioniranje organizma.