Zbog brojnih obaveza tijekom radnog dana ponekad je teško barem nekoliko sati posvetiti vježbanju. Puno manje vremena imate ako idete u teretanu – trošite vrijeme na prijevoz, čekate u redu za pojedine sprave i provodite vrijeme u svlačionici. S druge strane, ako vježbate kod kuće, postavljate svoj prostor i potencijalno se povezujete na virtualni trening ili pratite videozapis koji ima ulogu osobnog trenera. Bez obzira na to gdje vježbate, ako se znojite, vjerojatno ćete nakon toga potrošiti neko vrijeme i na tuširanje. Zbrojite to, pa čak i pola sata vježbanja može vam oduzeti više od jednog sata u stvarnom vremenu.
No kraći, brži treninzi, koji se rade češće, ipak daju rezultate. Zamislite to kao ekvivalent slušanja nekoliko kratkih pjesama na radiju svaki dan, a ne odlaska na tri ili četiri velika koncerta svaki tjedan. Dakle, koji su kompromisi? U nastavku otkrijte nekoliko prednosti i nedostataka kraćih i češćih treninga u odnosu na duge treninge koje obično ne odrađujete toliko često.
Prednosti kraćih, ali češćih treninga
1. Ušteda vremena
Ako idete u teretanu, u prosjeku, tri puta tjedno na polusatni trening, to je dva sata tjedno. Isto trajanje možete lako postići vježbajući gotovo svaki dan. Zapravo, ako svih sedam dana vježbate samo 15 minuta dnevno, nesvjesno ćete potrošiti više vremena na vježbanje, a ne manje.
2. Pogodni su za sve
Stvarnost je takva da većina nas ima vrlo malo vremena svaki dan – a ono što odlučimo učiniti s tim vremenom je na nama. Razmislite o svakom trenutku koji biste inače proveli provjeravajući društvene mreže ili osvježavajući stranicu s vijestima. Umjesto da konzumirate “prazne kalorije” sadržaja, tijekom tih pronađenih trenutaka možete ugurati nekoliko ponavljanja pojedine bodyweight vježbe. Osim toga, ne morate usklađivati rasporede s partnerom ili trenerom – već to vrijeme možete iskoristiti za trening.
3. Ostat ćete dosljedni
Vježbanjem se stvaraju endorfini, a zbog njih se osjećate dobro. Umjesto da ovaj osjećaj doživljavate nekoliko puta tjedno, redovitija tjelovježba znači da ćete u tim endorfinima uživati mnogo češće.
4. Znanstveno dokazana učinkovitost
Nekoliko studija pokazalo je da ovaj pristup kratkim vježbama može biti jednako učinkovit, ako ne i više, nego manje redoviti treninzi. Primjerice, može vam produžiti životni vijek i smanjiti rizik od kroničnih bolesti, a ako pojačate intenzitet, sagorjet ćete više masti. Također, ovakav pristup treningu poboljšava vaše raspoloženje i simptome anksioznosti i depresije te ubrzava vaš metabolizam. Drugim riječima, kraći i intenzivniji treninzi mogli bi vam biti korisniji i ugodniji od dužih, ovisno o tome koji je vaš cilj.
Nedostaci kraćih treninga
1. Manje mogućnosti
Čak i nekoliko treninga tjedno može dovesti do mentalne iscrpljenosti, a vjerojatno vam je jasno kako to utječe na vaš mozak kada radite iste vježbe svaki dan. Budući da je veća vjerojatnost da ćete ove stvari raditi izvan teretane, vjerojatno ćete imati i manje mogućnosti za promjenu trening rutine nego što biste mogli imati u teretani.
2. Nećete se uvijek osjećati udobno
S obzirom na spontanost pronalaska slobodnog vremena tu i tamo, možda nećete vježbati u svojoj odjeći za teretanu. Vaša želja da radite sklekove u blizini vašeg stola može uvelike ovisiti o čistoći, odijevanju i tlocrtu vašeg radnog mjesta.
3. Usamljenost
Kada trenirate sami i u vrlo kratkom vremenu, vjerojatno će vam nedostajati društveni aspekt teretane ili treninga s trening partnerom. Naravno, možda ste za vrijeme lockdowna trenirali sa svojim prijateljima preko videopoziva, ali to nije ni blizu ljudskog kontakta uživo.