Bez kisika bilo bi nam malo teže živjeti i to je dobro poznata činjenica. No iako nam kisik život znači on ima još bitnih „usputnih“ uloga preko koji često prelagano prelazimo. Takva je sigurno uloga kisika kad je izgradnja velikih mišića u pitanju.
Mala lekcija iz kemije
Kisik ima ogroman utjecaj na izvedbu treninga, sposobnost odrađivanja određenih vježbi, ali i na rezultate za koje svakako želite da budu najbolji. Kisik je zapravo neophodan za sve navedeno. On ulazi krvotok, dio odmah dolazi do mišića, a dio se pohranjuje u proteinu naziva mioglobin. Ovaj se važan protein nalazi u vašem mišićnom tkivu i koristi se kako bi se „razbila“ glukoza (primarni izvor energije) i pretvorila u mišićno gorivo – adenozin tri fosfat, skraćenog naziva ATP.
Ovaj se proces događa čak i prilikom mirovanja. Stoga nije teško zamisliti scenarij prilikom napornih treninga. Mišići u tom trenutku rade najsnažnije moguće i trebaju više kisika. To primjećujete po tome što i vaše disanje postaje teže, a otkucaji srca prilično se povećavaju ne bi li se u krvotok dopremilo više kisika.
Kisik koji tako stigne do tih umornih mišića odmah se pretvara u ATP, izvor vaše energije kojom pumpate sve te serije i ponavljanja!
No, znate onaj osjećaj neugodne boli koja je poznata svakom vježbaču? Radi se o mliječnoj kiselini, vrlo nepoželjnom gostu vaših treninga. Do njezinog stvaranja dolazi kada tijelo nedovoljno brzo do mišića doprema kisik. Osim tijekom vježbanja kisik je apsolutno nužan i prilikom faze oporavka i „krpanja“ svih tih mišića. Tijekom oporavka kisik zapravo pomaže ponovnom uspostavljanju energetske ravnoteže i stvaranja novog ATP-a.
A što se tiče one dosadne mliječne kiseline nju tijelo pretvara u jednostavne ugljikohidrate. Nije najbolji izbor, no tako je kako je. 😊
Više kisika = bolji trening
Iz svega što smo saznali proizlazi kako je za bolju mišićnu funkciju (a time i bolje treninge), brži oporavak te kvalitetniji rast, vitalno poboljšati dotok kisika. Pitanje koje se onda nameće je kako povećati i poboljšati taj, toliko bitan, dotok kisika i njegovu koncentraciju u krvi.
Neki od korisnih savjeta za bolji primitak kisika, snažnije treninge i puno bolje rezultate su sljedeći:
- uspravno držanje
- adekvatna hidratizacija, dakle dovoljan dnevni unos vode (posebno tijekom samog treninga
- vježbe disanja koje povećavaju kapacitet pluća
- konzumacija hrane bogate željezom
Ako ste pušač svakako se savjetuje prestanak, ma koliko to teško bilo. Aktivan stil života, svakodnevni i uporni trening velika su prednost i doprinose povećanju kapaciteta unosa kisika, a još je jedan dobar trik je i kupnja nekoliko kućnih biljaka koje upijaju ugljikov dioksid i oslobađaju kisik.