Bolni zglobovi. Upaljeni mišići. Ukočena leđa. Jedne su od glavnih pritužaba na koje se većina bodybuildera vrlo često žali. Ozljede su sastavni dio svakog sporta. Međutim, kada govorimo o bodybuildingu tada znamo da su one i više nego raširena pojava zbog velikih fizičkih i psihičkih zahtjeva na tijelo. Ozljede mogu poništiti sve ono za što ste naporno radili, udaljiti vas od treninga, uzrokovati nelagodne bolove i najgore od svega, mogu značiti kraj jedne vrlo obećavajuće karijere.
Kako biste ipak na vrijeme locirali potencijalnu opasnost, u ovom ću članku obraditi neke od simptoma češćih ozljeda i opisati kako ih na vrijeme prepoznati i spriječiti daljnje probleme.
Tipovi ozljeda
- Tendonitis: upala tetive, vezivnog tkiva koje spaja mišić s kostima.
- Istegnuće mišića
- Iščašenje: istegnuće ligamenta
- Bursitis: upala vrećice s tekućinom koja smanjuje trenje između dvije površine. Može se naći u tijelu na mjestima gdje tetive i mišići kližu preko kostiju i okružuju velike zglobove poput ramena, lakta ili koljena.
- Otrgnuće: kompletno kidanje mišića. Vrlo često na spoju mišića s tetivom.
- Nagnječenje: uzrokovano udarcem i popraćeno podljevima krvi.
- Fraktura: prijelom kostiju. Može biti potpuna i djelomična.
Češće ozljede
- Istegnuće vrata: ozljeda uzrokovana povećanim stresom na vratne mišiće. Posljedica je slijeganja ramenima, odručenja, čučnjeva itd.
- Pektoralna trauma: ozljeda uzrokovana otrgnućem/kidanjem tetive koja spaja Pectoralis Major s humerusom. Vrlo je česta pojava kod vježbača s prekomjernom uporabom anaboličkih steroida. Manja ozljeda, odnosno manje kidanje bit će bolno i popraćeno minimalnom oteklinom. Veća ozljeda, odnosno veće kidanje rezultirat će staranjem grudi prema grudnoj kosti i biti popraćeno značajnom oteklinom i modricom.
- Lakatni tendonitis:
- Tendonitis tricepsa: bol koja se javlja uzduž tetive koja spaja triceps s laktom. Uzrok joj je preopterećenje i zamor mišića tricepsa, odnosno cijele nadlaktice.
- Lateralni epicondylitis / teniski lakat: bol koja sijeva uzduž lateralne epikondile (vanjske kosti gornjeg dijela podlaktice). Rezultat je istegnuća i preopterećenja mišića podlaktice.
- Medijalni epicondylitis / golferski lakat: bol na medijalnoj epikondili (unutarnjoj kosti podlaktice). Kao i kod teniskog lakta, uzrok joj je preopterećenje i zamor mišića pregibača podlaktice.
- Istegnuće leđa: popraćeno je neugodnom boli u centru donjeg dijela leđa, uzduž glutealnih i paraspinalnih mišića. Obično je posljedica dizanja prevelikog tereta ili nepravilnog izvođenja mrtvog dizanja i čučnjeva.
- Iščašenje koljena: složena ozljeda koja uključuje trganje meniskusa, patelarni tendonitis, ACL kidanje, bursitis. Bol se može javiti u koljenu, iza koljena, ili tik iznad koljena uzduž patelarne tetive.
- Mišićna upala: upala mišića podvrgnutog radu. Obično se javlja 24-48 sati nakon vježbanja, a u potpunosti bi trebala nestati u sljedeća 72 sata. Rezultat je povećanog kortizola, mliječne kiseline i mikrotrauma u mišiću.
Sprječavanje ozljeda
Spriječiti ozljedu trebao bi biti glavni prioritet svakog bodybuildera. Poznata uzrečica „No pain, no gain“ („Bez boli, nema napretka“) ne samo da je pogrešna, već je i vrlo dobar način kako se efikasno i lako ozlijediti. Evo nekoliko ideja kako spriječiti ozljedu:
- Zagrijavanje: izvedite 15-20 ponavljanja s malom težinom vježbe koju se pripremate odraditi. Također, za zagrijavanje možete i hodati nekih pet do deset minuta na traci za trčanje prije nego se bacite na prave stvari.
- Istezanje: nakon zagrijavanja, istegnite mišiće koje namjeravate pogoditi na treningu. Pri istezanju zadržite se 30 sekundi do jedne minute u svakom položaju. Vrlo je bitno zadržati se u istegnutom položaju. Zato se nemojte njihati.
- Koncentracija: držite svoj um na onome što radite. Najlakši način kako ozlijediti sebe i nekog drugog u teretani je ne paziti što radite. Vrlo je lako ispustiti uteg sa šipke na stopalo i napraviti glupost samo zbog toga što ste se zagledali u susjednu prostoriju s djevojkama ili zbog čavrljanja sa svojim prijateljem. Držite fokus na onome što činite. To će vas spasiti nepravilne forme izvođenja, a vaš će trening-partner imati više povjerenja u vas.
- Prehrana: prehrana s visokim udjelom proteina očuvat će mišićna vlakna snažnima i pomoći im oporaviti se brže. Suplementi poput glutamina također će biti od koristi pri bržem oporavku.
- Obuća: NE NOSITE SANDALE U TERETANI! Otvorena obuća ne pruža nikakvu zaštitu od slučajno ispalih utega, nespretnog udarca o spravu ili slučajno nagaženog prsta. Nosite čvrstu i zatvorenu obuću!
- Omotači (steznici): koristite steznike prilikom teških čučnjeva kako biste zaštitili zglobove koljena. Specijalno su dizajnirani da preuzmu vanjski pritisak i onda ga ravnomjerno distribuiraju preko većeg područja. Steznici za zglobove učinkoviti su i prilikom mrtvog dizanja i slijeganja ramenima. Ne samo da ćete spriječiti moguće ispuštanje tereta iz ruke, nego ćete moći i više dizati budući da se ne trebate brinuti za prianjanje između dlana i šipke. Pri težim liftovima također koristite i pojas.
„Ali, ozlijedio sam se. Što sad?“
Ako vam se ipak dogodi da se ozlijedite, ovdje su neke od mojih preporuka za brži oporavak.
- Otiđite liječniku: ako je ozljeda takva da vas sputava u svakodnevnim aktivnostima, to je pravi znak za uzbunu. Odgađanje neizbježnog samo će produžiti oporavak i stajati vas dragocijenog vremena koje ste trebali provesti u teretani trenirajući.
- Zaštite ozlijeđeno područje. Zamotajte ga i napravite kompresiju ako je potrebno. Odmorite se. Dajte vremena da zacijeli. Ako je ozljeda lakšeg tipa, neugodni simptomi nestanu nakon 48 sati. Stavite leda na ozljedu. Smanjuje upalu i oticanje. Povrijeđeni dio tijela držite na povišenom kako biste usporili protok krvi.
- Koristite instinkt: ako vidite da vam je određena vježba počela zadavati probleme i nanositi bol, tada ju prestanite izvoditi. Pružite svom tijelu mali terapeutski odmor i dozvolite ozljedi da zacijeli. Propuštanje jednog treninga ili vježbe nekada može biti od veće koristi nego štete. Iz tog razloga: „Bolje spriječiti, nego liječiti!“
Toliko od mene za ovaj put. Nadam se da sam bio od pomoći. Čuvajte se!
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.