TESTOSTERON I KORTIZOL
Testosteron je vrlo moćan anabolički hormon koji potiče mišićni rast, dok je kortizol vrlo katabolički hormon koji potiče mišićno razlaganje. U stvari, kortizol se natječe s testosteronom za primat nad receptorima u mišićnim stanicama kojima ograničava anaboličke učinke testosterona. (Kako bi odredili anabolično ili katabolično stanje kod sportaša, znanstvenici uspoređuju omjer testosterona i kortizola. Što je manji omjer, sportaš je u manje anaboličnom, a u više kataboličnom stanju.)
Testosteron je najbolji mogući prijatelj svakom bodybuilderu, a kortizol najveći neprijatelj.
INZULIN
Inzulinski otpor je još jedan negativan ishod uzrokovan visokom razinom kortizola. Mišići postaju manje osjetljivi na učinke inzulina (anaboličkog hormona) i pokazuju odlučan otpor prema njemu.
Inzulin je vrlo bitan za ulazak ugljikohidrata i aminokiselina, kao i kreatina, u mišićne stanice čime postaje vrlo važan korak u procesu mišićne sinteze proteina. Inzulin se veže na receptore smještene na površinu mišićne stanice, a kortizol čini sve što je u njegovoj moći kako bi te receptore učinio što manje osjetljivim na inzulin. Drugim rječima, sprečava ugljikohidrate, aminokiseline i kreatin od jednostavnog ulaska u mišićnu stanicu te tako onemogućuje pravilnu sintezu proteina. Također, prisiljava tijelo na dodatnu proizvodnju inzulina, što može dovesti do prekomjernog gomilanja sala ili još gore – do dijabetesa tipa II.
KROM – KONTOROLOR KORTIZOLA I ANABOLIČKOG STANJA
Međutim, na svu sreću postoji jednostavan način kako kontrolirati kortizol – uzmite krom. Krom je esencijalni mineral poznat po svojoj sposobnosti kojom potiče gubitak masnih naslaga. Podupire učinke inzulina i putem krvotoka rješava ostale nepoželjne ekstrakte tkiva. Postoje i znanstveni dokazi koji upućuju na činjenicu da krom smanjuje proizvodnju kortizola i reducira njegov negativan učinak na tijelo.
Povećanje inzulinske osjetljivosti je još jedna od kromovih zadaća. Krom direktno sudjeluje u interakciji između inzulina i mišićnih receptora, omogućujući mišićima da bolje reagiraju na inzulin. Kao rezultat odlične suradnje, ugljikohidrati, aminokiseline i kreatin napokon mogu dati najbolje od sebe i započeti s mišićnom izgradnjom.
Istraživanje kaže
Britanski tim stručnjaka vodio je istraživanje u kojem su ispitanici suplemetirani kromom ili placebom kroz period od sedam do devet dana. Prije i poslije perioda suplementacije, svaki je ispitanik podvrgnut eksperimentalnom testu koji normalno dovodi do povišenja kortizola. Rezultati su pokazali da su ispitanici suplementirani kromom u značajnoj mjeri uspjeli smanjiti razinu kortizola u tijelu u usporedbi s placebo grupom. Budući da dizanje utega rezultira povišenjem kortizola, krom se može koristiti kao sredstvo kojim ćete reducirati proizvodnju kortizola za vrijeme treninga.
Hrana bogata kromom
Brokula, sok od grožđa, rajčice, gljive, sir, crni papar, cjelovite žitarice, kvasac i neke vrste mesa sadrže manje količine kroma. Međutim, krom se iz hrane vrlo slabo apsorbira i zato je najbolji izbor uzeti krom kao suplement, poput kromovog pikolinata.
Doziranje
Povećanjem dnevnog unosa kroma, svojim ćete mišićima pomoći povećati iskoristivost nutrijenata za rast i izgradnju, a ujedno se i obraniti od negativnog učinka kortizola. Uzimajte 200-400 mikrograma kromovog pikolinata uz hranu kroz jednu ili dvije doze, od kojih je jedna od te dvije doze neposredno prije treninga. Ta će doza imati dovoljno vremena za probavu, a bit će dostupna odmah iza treninga, upravo onda kada je i najpotrebnija – u vrijeme kada testosteron mora maksimalizirati svoju anaboličku sposobnost.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.