Znate onaj osjećaj kad vas glazba doslovno ponese pa na krilima ritma koji obožavate kao od šale odrađujete super serije, „pumpate“ nemoguće težine, sprintate, postajete fleksibilniji, usklađenijih pokreta i dominirate nad treninzima visokog intenziteta? Ako ste ikada ovo doživjeli, neupitno ste bili u „zoni“, a svaki će sportaš potvrditi kako je taj osjećaj nepobjedivosti i beskonačne motivacije od neprocjenjive važnosti za postizanje vrhunskih rezultata.
Glazba je čaroban medij koji je sposoban promijeniti stanje svijesti i kada je u pitanju trening potaknuti snažnije vježbanje i brži oporavak.
Ukusi u glazbi potpuno su individualni , no svejedno nas zanima postoji li veza između određenih tipova treninga i pojedinih tipova glazbe? Ako da, kakvu glazbu preferira primjerice trening snage, a kakvu pilates ili trčanje?
TOP 40
Ona glazba koja pršti iz zvučnika vašeg auta dok se vraćate s posla i kao rukom odnosi mentalni i fizički zamor svojstven radnim obvezama… One pjesme koje jako dobro znate, više ili manje glasno ih pjevušite i zbog njih poželite navući tenisice i krenuti trčati. E pa upravo takve, trenutačno vjerojatno najpopularnije feel good pjesme fantastičan su izbor za cardio trening. Postojan ritam i zarazna melodija prenijet će vas preko svih barijera i omogućiti vam da u pravom ritmu otrčite kilometar više i potrošite još više kalorija.
HIP-HOP
Čak i ako niste ljubitelj hip-hopa, teško je zanijekati flow i ritam koji se iz zvučnika seli u naše neurone i iz njih širi mišićima pa oni nekim čudom postaju koordiniraniji, a trening uspješniji. Hip-hop, posebno malo agresivnijeg tempa, provjereno poboljšava treninge snage. Neovisno o tome radite li kompleksni trening cijelog tijela ili radije birate split trening, hip-hop će iz vas izvući onu neukrotivu zvijer koja je spremna podići veće težine više puta i maksimalno potaknuti mišićni rast.
Pop & dance 80-ih
Onaj nepogrešivi zvuk bubnja i bas koji pumpa toliko nepokolebljivo da mišići rade sami od sebe, a vi se odjednom osjećate poput zvijezde jednog od akcijskih filmova zauvijek urezanih u kolektivnoj svijesti čovječanstva. Ova je glazba fenomenalna podloga za svaki tip HIIT treninga najvišeg intenziteta. Udara brzo, jako, nepogrešivo i ostavlja vas u društvu velike doze serotonina. Baš kao i trening visokog intenziteta.
P.S. glazba osamdesetih ulaznica je u stanje uma Rockyja Balboe kad mlati po svinjskim polovicama, Tom Cruisea na pisti u Top Gunu, a možda i Mitcha Buchannona dok u Baywatchu trči po pješčanim plažama Los Angelesa s plutačom na ramenu. Jeste li zaista spremni za to?
Heavy metal & Punk
Ako ste ljubitelj ove vrste glazbe, vjerojatno ste tip koji nikad ne daje manje od 110% neovisno o kojoj je vrsti treninga riječ. Smatra se ipak kako je ova žestoka, glasna i nerijetko izrazito brza vrsta glazbe fantastična za jednako takve treninga. Stoga je preporuka odvrnuti zvučnike i prepustiti se ubojitoj kombinaciji bodyweight HIIT treninga i treninga snage cijelog tijela s bučicama. Masno tkivo je, koliko čujemo, nešto mekše osobnosti i od ove vrste glazbe bježi glavom bez obzira! 😉
Soul & funk
Nešto laganija glazba, ali ništa manje puna ritma i osjećaja izvrstan je izbor primjerice za uspješan trening pilatesa. Naime, istraživanja pokazuju da funky osjećaj pridonosi boljem držanju, fleksibilnosti i koordinaciji potrebnoj da se pravilno odradi zahtjevan pilates trening. Prepustite se stoga veselim i svijetlim tonovima nešto lakšeg ritma i poboljšajte držanje, otklonite bol u leđima, potaknite razvoj mišićnog tkiva i povećajte razinu energije.
Na kraju svakog treninga nikako se ne zaboravite dobro istegnuti kako biste spriječili ozljede i osjetili svaki mišić koji je „odradio posao“. Glazba za istezanje trebala bi biti puno sporijeg tempa, po mogućnosti instrumentalna i opuštajuća, no konačni izbor ipak prepuštamo vama jer ste nakon ovako snažnog treninga to itekako zaslužili.