Funkcionalni trening ili funkcionalni fitnes popeo se na tron najpopularnijih fitnes programa brzinom kakvom nitko nije očekivao. Ne možemo pogriješiti ako kažemo da je skoro izbacio nekada najpopularnije programe poput step aerobika ili nekih plesnih programa. Da se razumijemo, ti programi se i dalje izvode i imaju svoju vjernu publiku, ali činjenica je da je većina fitnes centara bila gotovo primorana uvesti neki oblik funkcionalnog treninga u svoju ponudu.
Zašto je tome tako? Što je to funkcionalni fitnes i zašto se velik dio vježbača jednom kada ga isproba odluči zadržati?
Za početak je važno definirati sam naziv „funkcionalni trening“. Dio stručnjaka složit će se da je ova formulacija pomalo suvišna jer je svaki trening u suštini funkcionalan, odnosno svaki trening trebao bi služiti jednoj svrsi – poboljšanju zdravlja pojedinca i razvoju njegovih specifičnih sposobnosti poput jakosti i/ili izdržljivosti. Ako trening poboljšava zdravlje pojedinca onda je isti i funkcionalan.
Međutim, kada govorimo o funkcionalnom treningu kao obliku, odnosno vrsti treninga, tada pod pojmom „funkcionalni trening“ podrazumijevamo trening u kojemu aktiviramo više mišićnih skupina, izvodimo kompleksne vježbe, odnosno one vježbe koje se sastoje od pokreta koje koristimo u svakodnevnom životu (temeljnih obrazaca kretanja) te razvijamo brojne motoričke sposobnosti koje nam potom olakšavaju svakodnevno funkcioniranje.
Drugim riječima, funkcionalni trening odnosi se na trening kojim istovremeno djelujemo na više komponenti našeg „osobnog fitnesa“ – jakost, snagu, stabilnost, fleksibilnost, izdržljivost, aerobni kapacitet.
Funkcionalni trening najviše se razlikuje od vježbanja u teretani na klasičnim spravama, odnosno trenažerima. Kao što i sami znate, sprave u teretani, posebno oni „old school“ trenažeri, namijenjeni su pojedinom mišiću ili, u najboljem slučaju, mišićnoj skupini. Tako je, primjerice, sprava za leg press namijenjena isključivo jačanju mišića natkoljenice (primarno kvadricepsa), dok prilikom izvedbe čučnja aktiviramo još i kompletan core. Dodamo li čučnju i rameni potisak dobit ćemo funkcionalnu vježbu kojom istovremeno i sinkronizirano jačamo čak tri mišićne skupine – mišiće natkoljenice, mišiće core-a i mišiće ramenog obruča.
Zašto odabrati funkcionalni trening?
Ako još niste isprobali ovu vrstu treninga ili ako vam i dalje nije jasno zašto svi govore baš o funkcionalnom fitnesu kao idealnom izboru, pročitajte koje su njegove glavne prednosti i odlučite je li to upravo trening kakav vama treba:
1. Može se raditi individualno ili u grupnom okruženju
Iako u ponudama fitnes centara možemo pronaći brojne grupne funkcionalne programe, ovu vrstu treninga možete izvoditi i sami – u teretani, kod kuće ili vani.
2. Razvija sve komponente (zdravstveno usmjerenog) fitnesa
Da ponovimo, komponente fitnesa, odnosno one komponente koje je važno razvijati kako bismo utjecali na poboljšanje tjelesnog zdravlja su: sastav tijela, mišićna izdržljivost, kardiorespiratorna izdržljivost, fleksibilnost i snaga.
Funkcionalni treninzi koncipirani su tako da se njima razvijaju sve navedene komponente. U nekom treningu će naglasak više biti na, primjerice, kardiorespiratornoj izdržljivosti, u drugom na snazi i tako dalje, ali poanta je da ovakvim treningom u relativno jednakom omjeru djelujemo na sve komponente što nije slučaj kod nekih drugih programa i vrsta treninga poput bodybuildinga ili pilatesa.
3. Uvijek možete napredovati
U funkcionalnim treninzima uvijek postoji način za dodatno „začiniti“ svaku vježbu tako da ćete teško doći do faze u kojoj vam više ništa nije izazovno.
4. Može se izvoditi s brojnim rekvizitima, ali i bez ikakvih vanjskih opterećenja
Girje, bučice, šipke, gume, boxovi, kavezi… što god vam padne na pamet može poslužiti u ovoj vrsti treninga. S druge pak strane, fenomenalne rezultate možete postići i bez rekvizita. Dakle, sve se da prilagoditi vašim preferencijama.
Nadamo se da, ako do sada niste isprobali funkcionalni trening, sada imate dovoljno razloga za odraditi jedan ovakav trening. Tko zna, možda baš to postane vaša omiljena aktivnost.