Disanje je vrlo bitna stavka kada se radi o poboljšanju tjelesnog metabolizma. Vježbe disanja nisu ništa novo. Stari Kinezi i Indijci su ih koristili pri svojim meditacijama i jogi, a od nedavno su postale sastavnim dijelom režima bodybuilding treninga. Razlog zašto su toliko na cijeni je specifičan anaeroban način treniranja. Čak i kod zahtjevnih vježbi koje uključuju velike težine, vježbe disanja će uvelike pomoći u optimalizaciji rezultat. Mišićni razvoj i rad na toniziranju mišića također će biti obuhvaćen pravilnim disanjem.
Ako pripadate skupini ozbiljnih bodybuildera tada trebate preispitati svoj intenzitet disanja i njegov ritam. Kada se zagrijavate za izvođenje vrlo teških vježbi jedino što morate je udahnuti i izdahnuti i izbjeći restriktivno disanje. Restriktivno disanje obično dolazi kao posljedica lošeg držanja, uske odjeće i kao takvo trebalo bi biti spriječeno izbjegavanjem navedenih uzroka. Restriktivno disanje također može biti posljedica lošeg zdravlja, a takva osoba bi trebala uzeti jedno vrijeme za odmor i oporavak prije nego ponovno pristupi teškim i napornim treninzima i vježbama. Frekvencija disanja trebala bi biti mirna i ujednačena i iznositi 10 do 15 puta u minuti.
Uvijek se preporuča da prije intenzivnog treninga pripremite svoje tijelo i nakratko odradite vježbe disanja koje su isto tako iznimno značajne komponente mnogih drugih vježbi.
Sljedeći korak nakon ispitivanja i opservacije svog intenziteta disanja i ritma je leći u udoban ležeći položaj ili u udoban sjedeći položaj pritom održavajući svoja leđa ravnima i relaksiranima. Ako želite iskusiti svjesnu kontrolu disanja, morate duboko udahnuti kako biste svoje plućne mišiće rastegnuli što je više moguće. Prilikom toga držite oko na svom donjem dijelu trbuha koji se kreće prema van ili prema unutra.
Nakon što ste duboko udahnuli, postupno izdahnite i u isto vrijeme zamislite da vam se kompletan trbuh zalijepio za leđa. Kada izdahnete pobrinite se da ste ispraznite cijela pluća, opustite se i lagano izdahnite prije nego što ponovno udahnete novu količinu zraka kojom ćete u potpunosti ispuniti prsni koš.
Ovaj dio ciklusa disanja treba napraviti bez ikakve žurbe jer u protivnom može uzrokovati hiperventilaciju.
Trebate probati izvesti neke od vježbi disanja prije svakog aerobnog ili anaerobnog treninga kako biste osigurali dobru tjelesnu relaksaciju i kvalitetan mišićni razvoj. Kada odabirete teretanu koju ćete pohađati, sjetite se jednog faktora na kojem ćete temeljiti svoju odluku, a to je ima li ta teretana adekvatni prostor i kvalitetno izveden sistem ventilacije. Tijelo stalno mora imati dotok svježeg zraka kako bi vas držalo u pogonu čitav trening.
Prilikom izvođenja vježbi s težinama, trebali biste duboko udahnuti kroz nos i osjetiti kako vam pluća primaju maksimalan kapacitet zraka. Brojte od jedan do pet prilikom ovog postupka, ali istovremeno budite svjesni kako i koliko se pluća šire. Ako učinite tako, stvorit ćete dovoljno mjesta za zrak u svojim ustima.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.