CLA (konjugirana linolenska kiselina) po svom kemijskom sastavu pripada skupini višestruko nezasićenim masnih kiselinama. Od ukupno 28 strukturno različitih oblika samo 2 izomerna oblika pridonose brojnim pozitivnim bioloških funkcijama na zdravlje ljudi: t10, c12 CLA i c9, t11 CLA. U prirodi je najviše ima u mlijeku, mliječnim proizvodima i mesu. Tijelo je samo ne može sintetizirati stoga ju moramo unositi hranom ili putem suplemenata (želatinozne kapsule). Dnevno prehranom ne unesemo više od 1 grama CLA.
Kao dodatak prehrani CLA se proizvodi hladnim prešanjem ili ekstrakcijom sjemenki šafranike (lat. Carthamus tinctorius), međutim moguća je i proizvodnja upotrebom fermentatitvih bakterija kao što je Lactobaciullus u tzv. biorekatorima. U brojim znanstvenim i kliničkim istraživanja dokazano je da CLA posjeduje mnoge pozitivne biološke učinke na održanje zdravlje te djeluje kao antioksidans, antikancerogen, međutim treba staviti naglasak na izraziti lipolitički učinak prema masnim stanicama ako se koristi istodobno uz tjelesnu aktivnost.
Kako CLA djeluje na smanjenje masnih naslaga (trbuh, bokovi), a istodobno povećava mišićnu masu?
Primarna mjesta djelovanja CLA:
1. masne stanice – adipociti (mjesto pohrane masti)
U kliničkim istraživanjima pokazalo se da CLA smanjuje aktivnost lipoprotein lipaze (LPL), enzima odgovornog za prijenos triglicerida iz krvi u masne stanice, gdje se trigliceridi pohranjuju. U isto vrijeme CLA stimulira i lipolizu (razgradnju pohranjenih triglicerida) u masnim stanicama. Najnovija istraživanja pokazala su da CLA stimulira programiranu staničnu smrt (apoptoza) adipocita pri čemu se smanjuje njihov broj.
Slijedom navedenim biokemijskih reakcija u tijelu se događa slijedeće:
- smanjenje količinu masti koja se pohranjuje nakon obroka
- povećava razgradnju masti u masnim stanicama
- smanjuje ukupan broj masnih stanica
2. skeletne mišićne stanice – miociti (mjesta pretvorbe masti u energiju)
CLA u skeletnim mišićnim stanicama pojačava aktivnost enzima „CPT” (engl. carnitin palmitoytransferase) čija je funkcija transport masnih kiselina do mitohondrija, gdje se odvija proizvodnja energije za rad mišića. U prisutstvu CLA nataložena mast se može koristiti kao izvor energije u mitohondrijima. Ove reakcije samo pospješuju beta-oksidaciju pomažući da tijelo „izgara” više masti.
Slijedom navedenog dolazi do:
- povećavanog „izgaranja” masti u mitohondrijima
- smanjenje ukupnog broja masnih stanica
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.