Cassia ili Cejlon? Istraživanja pokazuju zdravstvene koristi od obje vrste cimeta, no vaše osjetilo okusa će vjerojatno preferirati cejlonski cimet.
Koja je razlika? Postoji nekoliko vrsta poznatog začina, no dvije najraširenije su Cassia cimet i cejlonski cimet. Razlika je zapravo veća nego što mislite – ne radi se čak niti o istoj biljci. Zdravstvene dobrobiti su slične u oba slučaja, no postoje i neke važne razlike. U svakom slučaju, cimet je dobar za vaše zdravlje te sjajna namirnica koju biste trebali češće koristiti u svojoj prehrani.
Razlike
Cejlonski cimet, koji se naziva i pravim cimetom, dobiva se od unutrašnje kore drveta Cinnamomum zeylanicum. Svijetlo smeđe boje je i jako nježne arome.
Cassia cimet se dobiva od biljke Cinnamomum cassia, te se obično naziva kineski cimet. Ova vrsta je tamnije boje, crveno smeđe te ima oštriji i snažniji okus s manje slatkoće. Štapići takvog cimeta su poprilično tvrdi i ne lome se lagano.
Za obje vrste cimeta je dokazano da njihovo konzumiranje donosi neke dobrobiti našem organizmu, no Cassia sadrži više kumarina, koji je uobičajen sastojak biljaka, no utječe na razrjeđivanje krvi te u velikim količinama može dovesti do oštećenja jetre. Količina kumarina u cejlonskom cimetu je znatno manja te bi pojedinci koji su zabrinuti za posljedice razrjeđivanja krvi trebali odabrati cejlonski cimet.
Ako je u formi štapića, možete primijetiti razliku po izgledu slojeva. Cassia je obično u jednom komadu, deblje i tamnije kore, dok je cejlonski tanje kore s više slojeva. Kupujte samo proizvode kod kojih točno piše od koje biljke je cimet dobiven, zato što na nekima nije specificirano porijeklo.
Zdravstvene dobrobiti
Dijabetes
Nedavna istraživanja su pokazala da cimet pomaže u regulaciji razine šećera u krvi. U časopisu Diabetes Care 2003. godine objavljeno je kako su ljudi s dijabetesom tipa 2 koji su konzumirali 1, 3 ili 6 grama cimeta pokazali snižavanje razine šećera u krvi od 18-29 %. Isto tako, bio je smanjen i broj triglicerida za 23-30 % te je primijećena smanjena razina LDL kolesterola za 7-27 % i kolesterola generalno za 12-26 %.
Alzheimerova bolest
Prema istraživanju objavljenom 2009. godine, ekstrakt cejlonskog cimeta koči proizvodnju proteina koji su povezani s Alzheimerovom bolešću. Znanstvenici su izolirali određeni flavonoid (proantocianidin) iz cimeta te došli do saznanja o njegovim inhibitornim svojstavima.
Rak
Jedno istraživanje provedeno na životinjama pokazalo je kako određeni sastojak iz cimeta zaustavlja širenje stanica tumora te samim time rast tumora. Drugo istraživanje iz 2010. godine pokazalo je da su ekstrakti cimeta izravno povezani s antitumorskim efektima.
Ima protuupalno djelovanje
Istraživanje iz Južne Koreje je pokazalo da sastojci iz cimeta sadrže snažni protuupalni agens s potencijalnom za liječenje dispepsije, gastritisa i drugih upalnih bolesti.
Ima antimikrobno djelovanje
Nekoliko istraživanja je pokazalo da cimet ima sposobnost za borbu protiv bakterija. Jedno, objavljeno 2007. godine pokazuje da čak i male koncentracije poboljšavaju aktivnost antibiotika klindamicina. Autori istraživanja kažu da rezultati upućuju na to da bi se cimet trebao koristiti pri liječenju tvrdokornih bakterijskih infekcija.
Promotivni članak
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.