Dolaskom hladnijih dana, a potom i blagdana, postajemo nešto manje aktivni nego inače. Potpuno je razumljivo da nam je teško napustiti topli, prigodno uređen dom, bilo da trebamo ići u teretanu, šetnju, trčati ili na bilo koju drugu aktivnost koja zahtijeva izlazak. Još tome dodajte i koji dobar film ili seriju i kod dobrog dijela populacije će odgovor biti isti – ne idem nigdje.
Zašto nam se zimi teže pokrenuti?
Osim hladnoće, padalina i generalno tmurnijeg vremena zbog kojih smo zimi često manje aktivni, ne smijemo zanemariti i nešto drugačiju prehranu. Zimska kuhinja je uglavnom masnija, a u blagdansko vrijeme tu su i neizostavni kolači i tradicionalni specijaliteti kojima mnogi teško mogu odoljeti. Ovakva hrana razlikuje se od ljetne, primarno laganije hrane bazirane na brojnom sezonskom svježem povrću i voću. To uzrokuje i razliku u razini energije. „Teška“ zimska hrana teže je probavljiva pa se možemo osjećati tromo i napuhnuto, što sigurno neće povećati motivaciju za odlaskom na trening.
Tu su i brojna druženja s obitelji i prijateljima. Blagdani su vrijeme kada najviše vremena provodimo sa svojim bližnjima pa smo u nekim slučajevima primorani preskočiti trening (ili jednostavno ne želimo ići na trening i propustiti druženje).
Ako ćemo iz svih ovih navedenih razloga manje trenirati nego inače, nije kraj svijeta. Kvantitetu (količinu) treninga jednostavno možemo nadoknaditi kvalitetom samog treninga i življenja općenito. Stoga je u ovo vrijeme, više nego ikad, važno „pametno“ trenirati, a mi vam donosimo glavne savjete kako to postići.
1. Treninzi za cijelo tijelo
Ako inače trenirate nekoliko puta tjedno i imate točan raspored kada i koliko ćete se posvetiti određenoj skupini mišića, u vrijeme kada trenirate nešto manje pokušajte implementirati trening za cijelo tijelo, odnosno sastavite si trening od kompleksnih vježbi.
Vježbe koje kopiraju temeljne obrasce kretanja – čučanj, mrtvo dizanje, povlačenja, potisci, translacije, rotacije i antirotacije najbolji su izbor. Od ovih vježbi možete sastaviti genijalan trening, a uz to ne trebate „potrošiti“ više od 45 minuta do sat vremena. To je samo jedan od načina kako „racionalnije“ trenirati.
2. Kućni treninzi
Tko kaže da dobar trening možemo napraviti samo u teretani? Još od početka pandemije uvjerili smo se kako kućni treninzi mogu biti itekako učinkoviti. Ono što je posebno zgodno kod ovakvih treninga jest to što ih možete izvesti kada god vam to odgovara.
Iskoristite vrijeme pametno – odradite trening dok su kolači u pećnici ili u pauzi od bilo kakvih drugih obveza. Čak ne morate cijeli trening odraditi odjednom. Primjerice, možete si ujutro priuštiti jedan kraći „energy boost“ trening, a onda popodne ili navečer raditi neke vježbice ili istezanje. Opcija je uistinu mnogo.
3. Minimalno koristite automobil
Znamo da je hladno i da nam je svima najlakše sjesti u automobil i odvesti se do odredišta, ali to biste stvarno trebali svesti na minimum. Zimi smo ionako uglavnom u zatvorenom i treba iskoristiti svaku priliku za boravak na svježem zraku. Kad god možete – pješačite! Parkirajte auto nešto dalje, dogovorite šetnju umjesto kave ili naprosto prošetajte do mjesta na kojem imate dogovor.
Osim što ćete izbjeći gužve i traženje parkinga, malo ćete protegnuti noge i olakšati si održavanje forme i tijekom blagdana.