Vaše je zdravlje jedna od najcjenjenijih stvari koje imate – ako ne i najvažnija. Danas više nego ikada ljudi širom svijeta brinu o svom zdravlju zbog pandemije koronavirusa. No unatoč pandemiji i opasnostima koje se uz nju javljaju, imunitet je važno štititi tijekom cijele godine i u bilo kojem životnom razdoblju i uvjetima. Kako biste i vi bili korak bliže snažnom imunitetu, slijedite ovih 9 savjeta i pružite svom tijelu ono što zaslužuje.
1. Naspavajte se
Spavanje obnavlja i liječi tijelo – bez dovoljno sna, optimalna imunološka funkcija gotovo je nemoguća. Uključivanje tehnika opuštanja i disanja tijekom dana za smirivanje stresa može pomoći vašem tijelu i umu da se oporave. Također, bilo bi idealno da svakodnevno odspavate barem 7-8 sati kako biste pružili tijelu dovoljno vremena za oporavak.
2. Konzumirajte hranu bogatu probioticima
Fermentirana hrana (poput jogurta, kefira i sl.) bogata je korisnim bakterijama pod nazivom probiotici koje naseljavaju vaš probavni trakt i zaslužne su za njegovo zdravlje. Zdravlje i imunitet crijeva duboko su međusobno povezani, a fermentirana hrana i probiotici mogu ojačati vaš imunološki sustav pomažući mu da identificira i cilja štetne patogene.
3. Upijajte čim više svjetla
Bez obzira na doba godine, barem nekoliko puta tjedno uživajte u umjerenom izlaganju sunčevoj svjetlosti. Vitamin D je imperativ za jačanje imunološkog sustava. Ako izlaganje suncu za vas nije opcija, potražite dodatke prehrani bogatevitaminom D. Svjež zrak dobar je i za vaše fizičko i mentalno zdravlje, zbog čega preporučujemo da što više vremena provedete u prirodi.
4. Nemojte zaboraviti na fizičku aktivnost
Trening srednjeg ili niskog intenziteta (otprilike 30-45 minuta) pomaže u jačanju imunološkog sustava. No kada se osjećate istrošeno, izbjegavajte naporne intenzivne treninge jer time možete oslabiti svoj imunitet.
5. Izbjegavajte šećer
Jednostavni šećeri ne uključuju samo slatke poslastice i deserte, već i proizvode od bijelog brašna i rafiniranih žitarica koji se brzo apsorbiraju u krvi. Studije su pokazale da rafinirani šećeri mogu suzbiti djelotvornost imunološkog sustava satima nakon što ih pojedete. Dodani šećeri značajno doprinose pretilosti, dijabetesu tipa 2 i bolestima srca, također mogu oslabiti vaš imunološki sustav. Smanjenje unosa šećera može smanjiti upalu i rizik od ovih stanja.
6. Jedite puno proteina
Proteini su građevni blokovi vašeg tijela, uključujući imunološki sustav i sustav za detoksikaciju. Uključite proteine životinjskog i/ili biljnog podrijetla (npr. mahunarke, orašasti plodovi, sjemenke) uz svaki obrok i međuobrok kako biste pomogli u izgradnji snažnog imuniteta.
7. Pripazite kod odabira namirnica za kuhanje
Kuhajte s češnjakom, lukom, đumbirom, origanom i kurkumom. Pokazalo se da ovi sastojci imaju protuupalna svojstva, a češnjak i luk nude antimikrobna svojstva širokog spektra. Dodajte ih juhama i jelima od povrća, kao i raznim umacima.
8. Jedite raznoliko povrće
U svoju prehranu uključite zeleno lisnato povrće (poput kelja ili špinata), križasto povrće (npr. brokulu, prokulice ili cvjetaču), papriku, batat i tikvice. Ovo voće i povrće sadrži puno vitamina C, vitamina A i fitonutrijenata koji podržavaju imunološki sustav.
9. Isprobajte suplemente
Vitamin D: Poznat i kao vitamin sunca, vitamin D je presudan za optimalnu imunološku funkciju i može vam pomoći u borbi protiv infekcija. Studije pokazuju da odgovarajuće razine vitamina D također smanjuju rizik od oboljenja kostiju, poput osteoporoze.
Vitamin C: Vitamin C jača imunološki sustav tako što potiče proizvodnju bijelih krvnih stanica, štiti bijele krvne stanice i jača barijere kože. Preporučena doza je 500 – 1000 mg tijekom dana, koja se uzima uz obroke i međuobroke.
Cink: Budući da naša tijela prirodno ne proizvode cink, važno je konzumirati više hrane bogate ovom hranjivom tvari koja jača imunitet ili ju uzimati u obliku suplemenata. Crveno meso, perad, integralne žitarice, grah i orašasti plodovi odlični su izvori cinka.