Ljudsko tijelu u svakom trenutku proizvodi gotovo 100 vati (W) energije. Dovoljno da upali onu žarulju u hodniku koju nikako da promijenite. Ako primjerice sprintamo i količina proizvedene energije također uhvati dobar sprint, kod profesionalnih sportaša može premašiti i 2000 W.
Prema nekim teorijama olimpijski biciklist koji je u stanju održavati tempo satima mogao bi pokretati čak i omanju letjelicu. Ovu ćemo teoriju ipak propustiti testirati u praksi, no da bi funkcioniralo na zdrav način, ljudsko tijelo svakako treba svoju energiju i gorivo. I tu na scenu stupaju ugljikohidrati kao prirodno biogorivo koje svakodnevno koristimo. Ili bi barem trebali koristiti. Ugljikohidrati su hranjiva tvar koja, slikovito rečeno, uz proteine i masti, pali onu žarulju s početka priče.
Zašto ugljikohidrati (dobri 🙂 )
Kratko i jasno rečeno – našem su tijelu ugljikohidrati neophodni kako bi ono proizvelo glukozu, tj. osnovni izvor energije. Ugljikohidrati su neophodni za održavanje snažnog imuniteta, potiču rast, čuvaju zdravlje očiju, srca i dobar san. Osim toga, nasuprot uvriježenom vjerovanju, uz pravilan trening dobri ugljikohidrati su prijatelji vitke linije, djeluju antikancerogeno, potpomažu dobru probavu i jednostavno vas čine energičnijima i sretnijima.
Dobre ugljikohidrate primjerice nalazimo u sljedećim namirnicama:
sve povrće
jabuke, banane, jagode
grašak
bademi, kikiriki, orasi i lješnjaci
chia sjemenke, sjemenke bundeve
zob i smeđa riža
Dakle, da razjasnimo, vitalnu potrebu za ugljikohidratima nećete zadovoljiti tako što ćete stati po gazirano piće i burek.☹
Što ako nam u prehrani nedostaje ugljikohidrata?
Nemali broj raznih nestručnih dijeta koje na žalost ostvaruju snažan utjecaj na veliki dio ljudi sve ugljikohidrate svodi na isto i u cijelosti ih gotovo demonizira kao „one koji vas debljaju“. Pa, iako je za „delicije iz pekare“ to sasvim sigurno istina, isključivanje dobrih ugljikohidrata iz prehrane siguran je put prema zdravstvenim problemima. Ukoliko prepoznate neke od ovih simptoma, prehranu hitno morate vratiti u ravnotežu.
LOŠ ZADAH
Koliko god na spoju nije naodmet biti fit i ponosan na svoju vitku liniju (za što nije nužno odsustvo ugljikohidrata), loš bi vas zadah mogao koštati ponovnog susreta. U kroničnom odsustvu ugljikohidrata tijelo kao izvore energije primarno koristi proteine i masti, što oslobađa kemikalije zvane ketoni, a oni oslobađaju loš zadah. Stoga ako sljedeći put četkanje ne ukloni ovog nepoželjnog gosta, zapitajte se unosite li u svoje tijelo dovoljno ugljikohidrata.
MENTALNI ZAMOR
Jednadžba je ovdje prilično jednostavna. Naše možda stanice za pravilnu funkciju trebaju glukozu koje nema bez ugljikohidrata. Koliko god da je čudesan, mozak još nije smislio način da skladišti glukozu pa mu je jedini spas da ga njome svakodnevno opskrbljujemo. Ukoliko to ne radimo, čekaju nas poteškoće s pamćenjem, poremećaji pažnje, sporije reakcije, odnosno otežano svakodnevno funkcioniranje u rješavanju različitih zadataka.
RAZDRAŽLJIVOST
Suvremeni način života, nemilosrdni ritam i gotovo neizbježan stres sami su po sebi i više nego dovoljni da vas umore, oslabe imunitet i izlože tjeskobi. Ako uz to sustavno zanemarujete unos kvalitetnih ugljikohidrata, moglo bi se dogoditi da izgubite kontrolu i „podivljate“ na kolegu s posla ili se jednostavno kronično osjećate slabo i umorno.
GLAD
Suprotno popularnom vjerovanju, ugljikohidrati nam mogu pomoći regulirati apetiti i smanjiti osjećaj gladi koja nas tjera na nepromišljenu konzumaciju svega i svačega. Nedostatak dobrih ugljikohidrata tako će, osim što će uzrokovati manjak vitalnih nutrijenata, signalizirati vašem tijelu opasnost od gladi na što bi ono moglo odgovoriti paničnim skladištenjem šećera i povećanjem tjelesne težine.
LOŠA PROBAVA
Ako zatvorite ulaz dobrim ugljikohidratima, mogli biste si navući drugu vrstu zatvora. Konstipacija je, naime, česta posljedica nedovoljnog unosa ugljikohidrata iz primjerice povrća. A osim što je općenito neugodna pojava, loša probava je ozbiljan zdravstveni rizik i velika kočnica u treningu.
Ne zanemarujte stoga svakodnevni unos zdravih ugljikohidrata i pomozite svome tijelu da posao odrađuje najbolje što može, bilo da ste aktivni sportaš, rekreativac ili je „više fizičke aktivnost“ vaša novogodišnja odluka svakog siječnja😊