S dolaskom proljeća i toplijeg vremena mnogi počinju shvaćati da nisu postigli ‘summer body’ o kojem su pričali nakon novogodišnje odluke da kreću na dijetu. Počinje se razvijati nervoza i nezadovoljstvo neispunjenim ciljem i to ih dovodi do rigoroznih dijeta i raznih savjeta vezanih za brže topljenje masnih naslaga koje bi svakako trebali provjeriti prije nego što ih se krenu slijepo pridržavati.
Ako želite uspješno otopiti masti, vrlo je važno da složite kvalitetan plan prehrane, treninga i suplementacije koji će vas dovesti do cilja. Vi definirajte ciljeve i složite plan, a mi ćemo razjasniti najčešće zablude vezane za topljenje masnog tkiva koje su možda glavni krivac zašto se dosad niste postigli željene rezultate.
Treniranje na prazan želudac troši više kalorija
Jedan od mitova s kojim se često susrećemo. Temelji se na tezi da treniranjem na prazan želudac brže topimo masti zbog niske razine glikogena u tijelu. Međutim, ako sagledamo cijelu sliku dolazimo do zaključka da je više negativnih učinaka vezanih za ovakav pristup i način treniranju.
Unošenjem hrane ujutro prije treninga prije svega punimo sve zalihe koje je tijelo potrošilo dok smo spavali. Doručak nas prije treninga puni energijom i smanjuje gubitak proteina, što usporava razgradnju mišićnog tkiva. Doručak je naše gorivo za vrijeme treninga, ali i nakon njega u procesu brže razgradnje masti. Neovisno o tome trenirate li ujutro ili kasno navečer, za dobivanje mišića i brže topljenje masti ključnu ulogu igraju trening i prehrana. Spomenuto zlatno pravilo za gubitak kilograma vrijedi uvijek; neovisno o tome u koje doba dana trenirate.
Doručkujte i odradite trening visokog intenziteta, poput HIIT treninga i ubrzat ćete gubljenje masnih naslaga!
Samo cardio trening topi masti
Još uvijek puno osoba vjeruje da je cardio najbolje ‘oružje’ za borbu s viškom kilograma. Možda ste i vi među onima koji u teretani provode sate i sate na traci za trčanje ili orbitreku. Međutim, ako se zaista želite riješiti viška masti, trening s opterećenjem mora biti osnova vašeg programa. Pritom se misli na trening s utezima, ali i trening s vlastitom težinom. Naime, trening s opterećenjem će ubrzati metabolizam, što znači da ćete trošiti više kalorija tijekom dana. To u konačnici rezultira znatno većom potrošnjom masti nego 30-60 minuta laganog cardio treninga.
Trbušnjacima do eliminiranja masnih naslaga i ravnog trbuha
Trbušne mišiće morate vježbati, kao i svaku drugu mišićnu skupinu. Međutim, to ne znači da će vas 1000 trbušnjaka svaki dan dovesti do ravnog trbuha. Ne postoje vježbe s kojima možemo ciljati jedan dio tijela i samo u tom području otopiti masne naslage.
Vježbanje služi za izgradnju trbušnog zida koji pomaže u održavanju konstrukcije leđa, stabilizaciji rebara i skupa s prsima su odgovorni za funkcionalnost trupa. Jaki trbušni mišići ne znače samo vidljivi 6-pack, već je jako važno raditi na core stabilizatorima koji se aktiviraju kod čučnja ili deadlifta, a mogu biti od presudnog značaja za ono jedno maksimalno dizanje.
Trbušnjaci nisu rješenje za masne naslage u području trbuha! Uvrstite u trening vježbe za jačanje corea i imajte na umu da ključnu ulogu u svemu tome ima prehrana. Čak i ako dajete sve od sebe 5 puta tjedno u teretani i radite sve najbolje vježbe za trbušne mišiće, pravilna prehrana je ključna i bez toga ne možete postići željene rezultate. Štoviše, loša prehrana može poništiti sav vaš trud tijekom treninga.
Odradite cardio i vježbe za trbušne mišiće minimalno 3 puta tjedno. Radite vježbe za core i bodyweight vježbe te zapamtite da je ovaj dio tijela najosjetljiviji po pitanju dobivanja masnih naslaga!
Što se više znojim, trošim više kalorija
Znojenje je samo jedan od načina na koji se tijelo nastoji ohladiti kao odgovor na povećane napore i naglu promjenu tjelesne temperature. Intenzitet treninga se ne mjeri u količini znoja, već je pokazatelj učinkovitijeg reguliranja tjelesne topline. Tako da ako ste jedan/jedna od onih koji se ne znoji u teretani, to ne znači da vaše tijelo ne proživljava promjene niti da išta krivo radite. Ako sve radite dobro, rezultati će govoriti sami za sebe.
Što se tiče pijenja vode, ne morate se brinuti ako se nakon treninga pogledate u ogledalo i imate osjećaj da ste napuhani. To je samo voda koja ionako čini oko 70% našeg tijela i koja će nadoknaditi svu tekućinu izgubljenu treningom. Nemojte se oslanjati na dijetalna pića i nemasnu hranu jer ni takva prehrana nije beskalorična i prevelik unos dovodi do skladištenja masti i povećanja tjelesne kilaže.
Svakodnevno unosite dovoljno tekućine, orijentirajte se na visokoproteinsku prehranu koja uključuje bijelo meso, ribu, posni sir, omega 3 masne kiseline i namirnice s niskom razinom šećera.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.