Mnogi vježbači koji žele smršavjeti ili otopiti višak masnog tkiva okreću se vagi kao primarnom pokazatelju napretka. Od tog trenutka sve se vrti oko stajanja na vagu i gledanja u brojke svakodnevno kako biste pomoću njih odredili je li vaš trening zaista učinkovit. Međutim, vaga ponekad može biti pokazatelj gubitka ili nakupljanja kilograma koji ne predstavljaju postotak masnog tkiva zbog čega mnogi misle da ne napreduju ako brojka na vagi ostaje ista ili se povećava, a to može dovesti i do odustajanja od cilja. Ako ste i vi među njima, vrijeme je da svoj napredak u fitnessu počnete mjeriti pomoću 4 metode koje smo izdvojili u nastavku.
1. Fotografirajte svoj napredak
Mnogi koji nisu zadovoljni svojim izgledom imaju problema s fotografiranjem svog tijela. No ovo je jedna od najboljih metoda praćenja napretka. Ako se osjećate nesigurno i neugodno kada fotografirate svoje tijelo u početnim fazama puta prema svom cilju, imajte na umu da vam mogu pomoći kasnije. Fotografija vam omogućuje da ulovite pojedine trenutke uz koje se veže neka uspomena. U svijetu fitnessa, fotografija vlastitog tijela također uz sebe veže prisjećanje, ali i osjećaj zadovoljstva ako ste uspjeli ostvariti svoj napredak. Čak i ako nakon dužeg vremena ne vidite promjene u izgledu, to ne znači da trebate odustati. Ove promjene javljaju se postupno, a nekima treba čak više od godinu dana da ih primijete. Kako biste lakše usporedili svoj napredak, fotografirajte svoje tijelo svakih nekoliko tjedana u isto vrijeme, iz istog kuta i pod istom svjetlošću.
2. Koristite krojački metar
Možda vaga pokazuje napredak u mršavljenju, ali ponekad to ne znači da gubite isključivo masno tkivo. Zbog toga možete isprobati još jedan od načina praćenja napretka koji se pokazao učinkovitim – korištenje krojačkog metra. Ako često mjerite opseg trbuha kako biste provjerili stanete li u određene hlače ili tajice, ovaj alat možete iskoristiti i za mjerenje ostalih dijelova tijela poput ruku, prsa ili bedara. Mjerenjem ovih dijelova tijela ćete olakšati put prema savršenom izgledu, ali isto tako smanjiti rizik od nekih bolesti poput dijabetesa, srčanog i moždanog udara te bolesti srca. Istraživanje u European Heart Journal pokazalo je da opseg struka može biti povezan s rizikom od navedenih bolesti.
3. Mjerite postotak masnog tkiva pomoću kalipera
Kaliper je klasično sredstvo koje mjeri količinu potkožnog masnog tkiva na različitim dijelovima tijela. Obično se žene mjere u tricepsu, kukovima, bedrima i trbuhu, dok se muškarci najčešće mjere na prsima, trbuhu i bedrima. Zatim se razna mjerenja spajaju u jednadžbu koja nudi procijenjeni omjer tjelesne masti i postotka mišića. Ako odaberete ovu metodu, probajte se njome koristiti svakih 30 dana; na isti dan u isto vrijeme (primjerice, svakog prvog u mjesecu u 8 ujutro). Budite sigurni da se mjerite prije treninga s obzirom na to da će nakon treninga vaši mišići biti privremeno čvršći.
4. Isprobajte staru odjeću
Ako trenirate duže vrijeme i pitate se biste li stali u odjeću koju ste koristili prije nego što ste se odlučili posvetiti aktivnom životu, upravo ta odjeća može biti vaš novi pokazatelj napretka. Kupili ste hlače prije godinu dana, ali ste odabrali premali broj? Možda nakon godinu dana intenzivnih treninga i pravilne kvalitetne prehrane uspijete navući taj komad odjeće. Isto tako, možda vam trenutna odjeća postane prevelika zbog čega biste trebali krenuti u potragu za novim odjevnim predmetima.