Mislite li da je svaki savjet o prehrani koji ste pročitali na internetu ili čuli od polaznika teretane zaista koristan? Možda biste trebali preispitati vlastite potrebe i slušati svoje tijelo kako biste saznali što najbolje funkcionira za vas. Možda nekome odgovara više treninga tjedno, ali vama bi to moglo predstavljati noćnu moru. Isto tako, vjerojatno su vam mnogi rekli da izbjegavate voće jer ima šećer, ali to ne znači da biste ga trebali izbaciti iz prehranu. U nastavku otkrijte još nekoliko “zdravih” navika koje to zapravo nisu, i razloge zašto nisu nužno zdrave.
1. Jedete hranu bez masti
Mnogi misle da su masti najveći protivnik zdravoj prehrani. Međutim ako konzumirate zdrave masti, one pridonose zdravlju vašeg srca i probave, te vas zasićuju i sprječavaju da posegnete za nezdravim poslasticama koje vode debljanju. Također, neki proizvodi koji ne sadrže masti bogati su velikom količinom rafiniranog šećera koji brže vodi debljanju od masti. Rafinirani šećeri uzrokuju brzo dizanje i brzi pad razine šećera, zbog čega se osjećamo umorno i gladno, te zbog toga povećavamo želju za hranom, što vodi debljanju.
2. Trenirate, ali previše
Pretjerivanje s treninzima može biti jednako loše za vaše tijelo kao i da uopće niste aktivni. Ovisnost o vježbanju često započinje s izvanrednim osjećajem koji imate kad se silno tjerate da prijeđete svoje granice i želite odmah vidjeti brze rezultate. Ako vas trening rutina iscrpljuje, postoji šansa da ćete odustati od treninga zbog manjka motivacije ili ćete se ozlijediti zbog fizičkog preopterećenja tijela. Zbog toga biste svom tijelu trebali dozvoliti nekoliko dana odmora kako bi se u potpunosti obnovilo za svaki sljedeći trening.
3. Ne jedete desert
Možda se mnogi od vas boje konzumirati desert jer se boje debljanja, ali pojedina istraživanja pokazuju da poslastice mogu čak i smanjiti želju za nezdravom hranom. Ako si u prevelikoj mjeri branite desert, postoji šansa da će vas ta zabrana potaknuti da se kasnije njime prejedete, osjećate grižnju savjesti zbog toga i odustanete od svog cilja. Više o tome možete pročitati OVDJE.
4. Smatrate da voće ima previše šećera, pa zato pijete voćni sok
Voće sadrži šećer, ali je taj šećer prirodan, a prate ga vitamini, vlakna i antioksidansi. Voćni sok nema vlakana, a te su tvari ključne za osjećaj sitosti. Ostale zdravstvene prednosti vlakana uključuju manji rizik od srčanih bolesti i bolju probavu. Preporučeni dnevni unos vlakana je 25 grama dnevno za žene i 38 grama dnevno za muškarce.
5. “No pain, no gain”
“No pain, no gain” možda pojedincima zvuči kao motivacijska izreka, ali u većini slučajeva je ništa drugo nego glupost. Ako iskusite i onu najmanju bol u pojedinom dijelu tijela tijekom treninga, trebali biste stati i uzeti pauzu prije nego što ozlijedite mišić, kost, tetivu ili ligament. S treningom možete nastaviti tek kad bol u potpunosti nestane. Uz to, DOMS (delayed-onset muscle soreness) je pojava ukočenosti i boli u mišićima koja se obično javlja 8-24 sata nakon intenzivnog treninga. Ako primijetite da su vam mišići u ovakvom stanju, pokušajte nekoliko dana trenirati s manjim intenzitetom ili potpuno odmarati (što je najsigurnije), sve dok bol u potpunosti ne prestane, pa nakon toga nastavite s intenzivnim treninzima.