Jeste li ikada čuli neku stariju osobu kako govori da se osjeća mlađe jer svako jutro otrči nekoliko krugova po kvartu? Istina se krije u tome što je ta osoba zaista mlađa, kako duhom, tako i tijelom. Fizička aktivnost uz neke ostale čimbenike može izrazito utjecati na proces starenja, a ukoliko u mlađoj životnoj dobi odlučite početi s treninzima, imamo odlične vijesti za vas! Naravno, to ne znači da ćete postati besmrtni, već da smanjujete rizik od pojave mnogih poremećaja i bolesti koje često dolaze s godinama. Kako starost ponekad donosi ove neprilike, postoje načini kako ih možete odgoditi ili spriječiti, a fizička aktivnost samo je jedan od njih. U nastavku otkrijte 5 ključnih faktora koji mogu usporiti starenje i omogućiti vam zdrav i sretan život.
1. Budite fizički aktivni
Ako želite očuvati mladenački duh i pokretno tijelo, trenirajte 30 minuta dnevno 5 puta tjedno. Osobe koje se počinju baviti fizičkom aktivnošću sa 60-70 godina imaju tri puta veće šanse za zdrav život i smanjenje rizika od kroničnih bolesti, depresije te fizičkih i kognitivnih poremećaja.
2. Jedite zdravo i uzimajte odgovarajuće suplemente
Unos potrebnih hranjivih tvari poboljšat će zdravlje srca, čvrstoću kostiju i smanjiti rizik od srčanog udara, dijabetesa i raka. Sve to uz održavanje zdrave tjelesne težine pomoći će vam da usporite starenje i zaboravite na nezdrave snackove koji vode do navedenih bolesti i poremećaja. Uz uravnoteženu prehranu svakako preporučujemo i dodatke prehrani pomoću kojih ćete povećati unos hranjivih tvari koje želite nadoknaditi u organizmu. Stoga je važno suplementirati sve što je vašem tijelu potrebno, a posebno velike doze vitamina D i omega-3 masnih kiselina. Isto je tako poželjno smanjiti konzumaciju alkohola i cigareta kako biste spriječili rizik od srčanog udara ili raka pluća.
3. Trenirajte i svoj mozak!
Iako u anatomskom smislu nije mišić, vaš mozak također zahtijeva regularan trening kao i svaki drugi mišić u tijelu. Dnevno rješavanje zagonetki i umnih igara može spriječiti razvoj mnogih psihičkih bolesti, a isto tako omogućiti bolji rad mozga u starosti. Imajte na umu da ste vi zapravo mozak i da treniranjem tog organa pozitivno utječete i na sve ostale dijelove tijela.
4. Socijalizirajte se
Ipak, najvažnije od svega je da ostanemo povezani s ljudima koje volimo i koji su nam dragi. Socijalizacija je vrlo važan faktor u ljudskom životu koji potiče izlučivanje hormona sreće poput serotonina i dopamina, a manjak socijalizacije može utjecati na njihovo smanjeno izlučivanje te pojačano lučenje kortizola – hormona stresa. Isto tako, aktivnosti koje uključuju druženje s dragim osobama daju nam svrhu života i tako mogu znatno skrenuti pažnju sa svakodnevnih problema koji potiču negativne emocije ili štete našem duhu i tijelu.
5. Pozitivno razmišljajte
Život je prepun uspona i padova, no kada naučimo nositi se s padovima i ponovo se podići, razvili smo vještinu koja može pozitivno utjecati na naše zdravlje. Kao i socijalizacija, ovaj proces također je povezan s izlučivanjem hormona sreće i stresa, a više hormona sreće dovodi i do ljepšeg i dužeg života.
6. Ublažite simptome stresa
Kao što je navedeno, hormon kortizol izlučuje se u stresnim situacijama i može nepovoljno utjecati na vaše zdravlje. Isto tako, visoke razine stresa mogu dovesti do povišenog krvnog tlaka i voditi k debljanju. Iako se u svakodnevici nije toliko lako riješiti stresa, postoje načini pomoću kojih ga možete ublažiti. Neki od njih su meditacija, masaža ili razgovor s prijateljem.