Ako se često pitate zašto ste umorni nakon treninga, trebali biste svakako utvrditi uzrok. Za većinu ljudi trening je način da poboljšaju raspoloženje i da se osjećaju dobro, no nakon treninga se kratkoročno osjećaju umorno.
Međutim, ako se osjećate umorno cijelo vrijeme, to bi moglo značiti da se prema tijelu ne ponašate ispravno i trebate unijeti promjene u svoj način života.
Kada trenirate, trošite kalorije i energiju. Ovisno o duljini i intenzitetu vašeg treninga, pružate fizički stres svom tijelu, što znači da vam za oporavak trebaju voda, hranjive tvari i odmor. Evo nekoliko razloga zbog kojih biste se mogli osjećati umorno nakon treninga.
Zašto ste umorni nakon treninga?
1. Pretjerujete s treninzima
Iako to može zvučati očito, što je intenzivnija vaša trening rutina, to ćete se obično osjećati iscrpljenije nakon treninga. Tijekom vježbanja niskim ili umjerenim intenzitetom, tijelo iskorištava energiju iz molekule nazvane adenozin trifosfat (ATP) koja koristi kisik za održavanje fizičke aktivnosti. Ako neko vrijeme trenirate s umjerenim ili niskim intenzitetom, takav pristup treningu može vam također omogućiti i kvalitetniji oporavak.
Međutim, kada je vaša rutina prenaporna, potražnja za ATP-om je veća i vaše zalihe energije mogu ostati iscrpljene. Zbog toga ćete nakon iscrpljujućeg treninga možda osjetiti ekstremni umor.
2. Nepravilno se hranite
Pravilna prehrana pomaže vam da se osjećate dobro tijekom i nakon vježbanja. Vaša prehrana izravno utječe na sposobnost mišića da se oporave nakon treninga i na razinu energije nakon fizičke aktivnosti.
Svaki dan trebali biste jesti uravnoteženu količinu ugljikohidrata, zdravih masti i proteina. Prije nego započnete svoj trening, odlučite se za brzo probavljivi snack s ugljikohidratima, poput banana ili zobenih pahuljica. Zatim, nakon treninga konzumirajte mješavinu proteina i ugljikohidrata kako biste tijelu omogućiti tvari za obnovu mišića.
3. Ne pijete dovoljno vode
Bez obzira na razinu kondicije ili vrstu treninga, važno je piti dovoljno vode tijekom i nakon treninga. Kada vježbate, vaše tijelo znojem može izgubiti velike količine tekućine. Kada tijelo dosegne stanje dehidracije, može se javiti umor ili letargija, a vaši se mišići ne mogu adekvatno oporaviti.
Zašto vam se spava nakon treninga?
1. Doba dana
Prirodni cirkadijalni ritam vašeg tijela igra ulogu u određivanju doba dana kada je najbolje da trenirate. Taj unutarnji sat, na koji utječu svjetlost i tama, uključen je u regulaciju vaše unutarnje temperature, krvnog tlaka i otkucaja srca. Ovi faktori utječu na vašu sposobnost da dovršite trening i oporavite nakon treninga. Baš kao što se “noćne ptice” mogu teško usredotočiti se na neki radni zadatak u ranim jutarnjim satima, tako je i ranoranioce lakše iscrpiti kasnim noćnim treningom. Zbog toga biste trebali slušati prirodne ritmove svog tijela kako biste izbjegli iscrpljenost.
2. Nedovoljno sna
Spavanje i trening idu ruku pod ruku. Dokazano je da redovita fizička aktivnost poboljšava kvalitetu sna i osjećaj umora tijekom dana. S druge strane, nedovoljno sna prije dana treninga može uzrokovati da ista trening rutina djeluje izazovnije.
Uz to, dovoljno sna nadopunjuje vaše rezerve energije. Osoba kojoj nedostaje sna i energije može postati pospana već tijekom treninga.
Što ako niste umorni zbog navedenih razloga?
U rijetkim slučajevima umor ili iscrpljenost mogu biti posljedica zdravstvenog stanja. Ako ste nakon treninga umorni bez razloga i uz to imate neke druge medicinske simptome, obratite se svom liječniku.