Dajete sve od sebe na svakom treningu, prehrani posvećujete maksimalno pažnje svaki dan, ali i dalje ne vidite nikakve rezultate? Možda radite neku od sljedećih 7 pogrešaka koje sabotiraju vaš plan da se riješite masnog tkiva u području trbuha.
1. Pogrešan odabir treninga
U borbi s masnim naslagama i viškom kilograma, mnogi se odlučuju za dugotrajne kardio treninge niskog intenziteta, poput laganog 45-minutnog jogginga. Iako ćete u početku vidjeti neke rezultate, tijelo će se vrlo brzo naviknuti na tu rutinu i napredak će se zaustaviti. Ako se zaista želite riješiti viška masnog tkiva u području trbuha, kombinirajte treninge snage s HIIT treninzima, koji su se pokazali jednim od najučinkovitijih oblika treninga kada je riječ o topljenju masnih naslaga. U istraživanju Sveučilišta Arkansas ispitanici koji su trenirali visokim intenzitetom zabilježili su čak 20% manje masnog tkiva u području trbuha.
2. Nedostatak sna
Prema rezultatima istraživanja objavljenog u American Journal of Epidemiology, žene koje su spavale pet i manje sati tijekom noći, imale su 32% veće šanse za razvoj pretilosti u odnosu na ispitanice koje su duže spavale. Osim toga, u istraživanju koje je proveo New York Obesity Nutrition Center, osobe koje su spavale tek 4 sata (umjesto preporučenih 8 sati) sljedećeg su dana konzumirale 300 kalorija više i to uglavnom u obliku hrane bogate mastima. Naime, nedostatak sna povećava razinu grelina; tzv. hormona gladi koji povećava apetit. Prema tome, kako biste izbjegli dodatno nakupljanje masnih naslaga, pokušajte svaku noć odspavati 8 sati. Za kvalitetniji san, uklonite iz spavaće sobe sve što bi vas moglo ometati u snu (mobitel, računalo, televizija…), izbjegavajte kofein nakon ručka te pokušajte uspostaviti kvalitetan uzorak spavanja (idite na spavanje i probudite se svaki dan u isto vrijeme).
3. Jedete previše soli
Sigurno ste bar jednom iskusili neugodan osjećaj nadutosti nakon nekog slanog jela. Kod pretjerane konzumacije soli koža i određeni dijelovi tijela mogu djelovati natečeno zbog zadržavanja vode. Možda je i ne koristite previše u pripremi jela, no često zaboravljamo da se jako puno soli krije u gotovim procesiranim namirnicama poput konzervirane hrane, juhe iz vrećice, gotovih umaka i grickalica. Kako biste smanjili unos soli, u svojim obrocima zamijenite ju s drugim začinima. Otkrijte sve čari aromatičnog čilija, đumbira, bosiljka, cimeta, kajenskog papra, peršina, ružmarina…
4. Ne jedete često
Ujutro na brzinu pojedete doručak, jurite na posao i tek kad se vratite doma jedete drugi obrok u danu? Vrijeme je da prestanete s lošim prehrambenim navikama. Možda mislite da ćete preskakanjem obroka “uštedjeti” na kalorijama i smršaviti, no zapravo samo sabotirate svoje ciljeve jer na taj način usporavate metabolizam. Počnete li jesti češće, ali manje obroke, održavat ćete rad metabolizma tijekom dana i potaknuti tijelo da troši kalorije. Ciljajte na 3 glavna obroka i 2 međuobroka svaki dan.
5. Slabi trbušni mišići
Čak i ako nemate problema s viškom kilograma, to ne znači da ćete imati ravan i čvrst trbuh. Dva su razloga za to: imate slabe trbušne mišiće ili ste pogrbljeni, odnosno ne držite se uspravno. Možda sada mislite da samo trebate početi raditi stotine trbušnjaka dnevno kako biste ojačali trbuh, no činjenica je da vam klasični trbušnjaci mogu samo djelomično pomoći. Naime, s ovom vježbom jačate samo ravni trbušni mišić. Kako biste aktivirali sve trbušne mišiće u svoju trening rutinu dodajte plank i njegove razne varijacije uz koje ćete aktivirati sve mišiće corea iz različitih kuteva. Također, ne zaboravite na pravilno držanje tijekom dana.