Većina ljudi trenira s određenim ciljem, ali najčešće je to povećanje mišićne mase, poboljšanje kondicije, mršavljenje ili topljenje masnog tkiva. Drugim riječima, najčešći razlog zbog kojega su se mnogi odlučili za aktivan život je poboljšanje izgleda. Mnogi pritom zanemaruju ključne pokazatelje forme kao što su poboljšanje aerobne kondicije i izdržljivosti te najčešće zanemareni faktor – fleksibilnost tijela.
Iako mnogi zanemaruju ovaj aspekt tjelesne forme, poboljšanje fleksibilnosti je ključno za održavanje zdravlja tijela. Obično istezanje može vam poboljšati posturu, smanjiti napetost u mišićima te smanjiti rizik od ozljede. Preporučeno je da i dalje radite testove fleksibilnosti (poput seat-and-reach testa) kako biste ojačali fleksore kukova i stražnju ložu jer su ovo ključne mišićne skupine zaslužne za fleksibilnost tijela. Ako i dalje ne možete dodirnuti nožne prste rukama u stojećem položaju, izdvojili smo nekoliko znakova koji upućuju na to da biste trebali poboljšati svoju fleksibilnost.
Napetost u stražnjem dijelu nogu – slaba stražnja loža
Ako u stojećem položaju pokušate dodirnuti vrhove nožnih prstiju bez da se sagnete, napetost u stražnjem dijelu nogu pokazatelj je da imate slabe mišiće stražnje lože. Zbog toga biste u svoju trening rutinu trebali uklopiti vježbe za jačanje navedenih mišića kako biste povećali raspon pokreta.
Jedna od takvih vježbi je rumunjsko mrtvo dizanje (Romanian deadlift). Tijekom ove vježbe mišići stražnje lože istežu se kako biste mogli izvesti taj pokret, a samo istezanje ovih mišića pod opterećenjem rezultira njihovim jačanjem. Nakon ove vježbe preporučeno je da koristite foam roller kako biste masirali mišiće stražnje lože i potaknuli bolji protok krvi u njih, što pridonosi opuštenosti i fleksibilnosti mišića.
Napetost u kukovima – stisnuti fleksori kuka
Napeti fleksori kuka posljedica su sjedilačkog načina života. Ova mišićna skupina nalazi se ispred vaših kukova, a tijekom sjedenja ostaje u stisnutom položaju zbog čega smanjuje vašu fleksibilnost ako provodite puno vremena u sjedećem položaju. Kada su fleksori stisnuti, povlače zdjelicu pa se ona naginje prema naprijed. Nagnuta zdjelica prema naprijed opterećuje stražnju ložu u trenutku kada želite dohvatiti nožne prste, zbog čega je smanjena fleksibilnost tijela.
U tom slučaju preporučeno je da što više vremena tijekom dana provedete hodajući ili u stojećem položaju ukoliko vam poslovne prilike to dopuštanju. Čak i ako imate uredski posao, pokušajte iskoristiti pauze da kratko prošetate ili se istegnete. Uz to, pokušajte raditi vježbe za istezanje fleksora kukova kako biste održali pokretnost i fleksibilnost tijela.
Napetost u donjem dijelu leđa – slaba živčana pokretljivost
Mišići nisu jedini uzroci slabe fleksibilnosti. Ako osjećate bol ili napetost u donjem dijelu leđa kada želite dodirnuti nožne prste u stojećem položaju, mogući uzrok je napetost u središnjem živčanom sustavu. U normalnim okolnostima naši živci sposobni su “kretati se” samostalno do drugih mišića koji ih okružuju. No slaba mišićna pokretljivost može uzrokovati napetost u tom pokretu, a počinje u donjem dijelu leđa ili stražnjoj loži. Vježbe poput istezanja stražnje lože mogu smanjiti tu napetost i poboljšati vašu fleksibilnost.