Zašto je PRICES terapija ključna za smanjenje ozljeda?
U anglosaksonskoj medicinskoj literaturi poznata je mnemotehnička kratica PRICES (P – prevention, prevencija; R – rest, odmor; I – ice, led; C – compression, kompresija; E – elevation; S – support, potpora, tj. primjena ortoza).
PRICES terapija spada u konzervativno liječenje ozljeda, istegnuća, udaraca ili jednostavno bolova.
Prevention (prevencija) na prvi pogled ne spada u principe zbrinjavanja sportskih ozljeda, ali je svakome jasno da se provođenjem preventivnih postupaka može najbolje utjecati na smanjenje sportskih ozljeda. Dakle, pravilno istezanje te pravilno zagrijavanje smanjit će mogućnost nastanka ozljede. Početkom 2014. godine provedeno je istraživanje u kojem znanstvenici navode da istezanje prije aktivnosti nije potrebno. Veliku važnost daju zagrijavanju na početku aktivnosti, dok umjesto istezanja navode pripremu tjelesnih strukutra za određeni sport te tako govore kako pravilno zagrijavanje uz propriocepciju (svijest o samome sebi, odnosno svijest o položaju zglobova ili dijela tijela u prostoru) daje veću učinkovitost zglobnih, mišićnih i drugih tjelesnih struktura od samog dosadnog istezanja. Knjige nas uče istezanju od malih nogu. Hm… Prosudite sami što je bolje za vas, ali kombinacijom svega toga nećete pogriješiti.
Rest (odmor, pošteda), razumljiv je sam po sebi i cilj mu je spriječiti daljnje ozljeđivanje tkiva i smanjiti daljnje krvarenje u tkivo, tj. stvaranje ili povećanje hematoma. Pošteda katkad podrazumijeva i imobilizaciju koja se danas izbjegava u smislu apsolutnog mirovanja, nego se prema vrsti i težini ozljede uz pomoć specijalnih ortopedskih pomagala osigurava mirovanje, ali i omogućuje određeni stupanj gibanja u zglobovima.
Ice (led, hlađenje, krioterapija) sigurno je najpoznatiji i najprimjenjivaniji način zbrinjavanja sportskih ozljeda, a najvažnija zadaća ove vrste liječenja je smanjenje otekline tkiva i sprječavanje nastanka odnosno povećanja hematoma. Hlađenjem se smanjuje i mišićni spazam i ublažava bol. Bitno je naglasiti da s hlađenjem treba započeti što prije nakon ozljede i da je to najznačajnije liječenje u prva tri sata nakon ozljede, a ima ga smisla primjenjivati do 3 dana (72 sata) nakon ozljede. Nakon tog vremena treba postupcima fizikalne terapije pospješivati resorpciju hematoma. Pri primjeni krioterapije potrebno je paziti da ne dođe do otećenja kože, tj. do smrzotina. Led se uvijek treba stavljati preko pamučne suhe krpe ili tanjeg ručnika u trajanju od 10-ak minuta i to ponavljati nekoliko puta u prvih tri sata, a potom u sljedeća dva dana primjeniti ćemo led tri puta na dan.
Compression (kompresija) se u pravilu primjenjuje zajedno s hlađenjem i u tom smislu postoji danas poseban pribor, odnosno ipak se kod nas još uvijek najčešće koristimo kompresijom elastičnim zavojem preko vrećice s ledom. Kompresijom se želi “rastjerati” hematom na veću površinu i tako poboljšati uvjete resorpcije. Pri primjeni kompresije najveća je opasnost od kompromitiranja periferne cirkulacije i zato treba pažljivo dozirati kompresiju pazeći da se nepravilnim motanjem zavoja ne stvaraju nabori i tako ošteti koža.
Elevacija ili podizanje ozljeđenog ekstremiteta vrlo je bitna stavka u liječenju akutnih sportskih ozljeda, ali se često vidi kako sportaš sjedi na klupi uz teren s elastičnim zavojem preko vrećice s ledom, npr. oko gležnja, a da nije podigao nogu čak ni na klupu ili stolac. Bitno je da se ozlijeđeni ekstremitet podigne iznad razine srca 30 stupnjeva ako se želi postići potpuni učinak venske i limfne drenaže. Pri elevaciji ekstremiteta bitno je naglasiti potrebu da ekstremitet ima adekvatan oslonac, tj. da se postigne odmor i mirovanje. Elevaciju ekstremiteta treba provoditiki do nestanka otekline, odnosno hematoma.
Support (potpora) na neki način spada i u ranu i odmaklu fazu liječenja akutnih ozljeda sustava za kretanje. Sportska ortotska pomagala danas su zaista visoko sofisticirana i postoje pomagala za prvu pomoć na samom sportskom terenu odmah nakon ozljede u obliku različitih longeta, tutora – i to u kombinaciji s istodobnim hlađenjem.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.