Devetnaest posto odraslih osoba pomokrilo se barem jednom u bazenu, podaci su iz američke ankete iz 2012. godine. Takvo neprimjereno ponašanje se nastavlja, pokazuje novo kanadsko istraživanje kojim je utvrđeno da je ukupna količina urina u bazenima poprilično velika.
Naime, tema koja je zainteresirala stručnjake sa Sveučilišta Alberta jest količina urina u javnim bazenima. Istraživači su tako testirali više od 250 uzoraka iz 31 jacuzzija i bazena u Kanadi i pronašli tragove urina u svakom od njih.
Rezultati su pokazali da je u jednom bazenu od 830 tisuća litara vode (trećina olimpijskog bazena) bilo čak 75 litara urina, dok je manji bazen imao 30 litara. Istraživači su do tih podataka došli mjerenjem kalijevog acesulfama, zaslađivača koji u potpunosti prolazi kroz tijelo i izvrstan je urinski marker. Koncentracija urina u jacuzzijima bila je čak i do 3 puta veća!
Iako je sama mokraća sterilna, njezina prisutnost u bazenima je problem javnog zdravstva. Urin se može pomiješati s kemikalijama koje mogu naškoditi zdravlju kupača, navodi se u studiji.
Zašto bismo trebali biti zabrinuti?
Upravo zato što kombinacija klora i mokraćne kiseline može stvoriti opasne plinove koji mogu naškoditi našim dišnim putevima, pa čak i uzrokovati astmu i infekcije oka.
Plinoviti produkt koji nije topljiv u vodi, znan kao dušikov triklorid, daje bazenima miris klora i također oštećuje pluća. Još jedan plin koji nastaje ovim spojem jest cijanogen-klorid koji je opasan za srce, središnji živčani sustav te pluća.
Zbog ovakvih informacija jako je bitno da znamo pravila ponašanja na bazenima. Svatko tko osjeti potrebu za mokrenjem, trebao bi to napraviti prije odlaska na bazen.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.