Vježbanje je zabavnije kada trenirate u moru ili u bazenu. Trening u vodi može utjecati na topljenje masnog tkiva, a također ublažava simptome oboljelima od artritisa i fibromialgije. Zbog toga je vrijeme da “zaronite” u novi trening program pomoću vježbi koje smo pripremili u nastavku!
Zašto je vježbanje u vodi korisno?
Voda je jedan od najboljih alata za fitness koji postoji. Treninzi u vodi pružaju otpor koji jača mišiće i pojačava kardio intenzitet. Voda također smanjuje opterećenje na zglobovima, pa time i šanse za ozljedu, posebno ako imate prekomjernu težinu ili niste u formu.
Ova vrsta treninga pomaže i u oporavku od ozljede; liječnici često preporučuju vodene vježbe osobama s ozljedama zglobova ili onima koji su operirani kao način da ostanu u formi i skrate vrijeme oporavka. Osim toga, mogli biste se osloboditi simptoma kroničnih stanja poput sindroma kroničnog umora (CFS), fibromialgije i artritisa.
Trening u vodi daje vam bolju ravnotežu, okretnost i izdržljivost, što je veliko pojačanje samopouzdanja za svakoga tko se u prošlosti klonio vježbanja, a uz to ćete povećati kalorijsku potrošnju.
Vježbe:
Spiderman
Popnite se na zid bazena kao što se Spiderman penje na zgrade. 😊 Ova vježba pomaže vam da prkosite gravitaciji na način koji jednostavno nije moguć na kopnu. Također pruža jedinstveni izazov za vaše mišiće corea i leđa.
Plank
Plank je dokazano sredstvo za jačanje corea na kopnu. No ako nemate snažan gornji dio tijela, teško ga je zadržati dovoljno dugo da trbušnim mišićima pružite dobar trening. Srećom, sve se to mijenja u vodi. 😉 Osim toga, plank povećava izdržljivost, a voda koja vas gura i povlači povećava izazov.
Jogging u vodi
Ova vježba podiže trčanje na novu razinu. Stvaranjem nekoliko struja u bazenu, a zatim trčanjem kroz njih, ojačat ćete sve mišiće koji stabiliziraju core. Trčite s pravilnim poravnanjem – uši, ramena i bokovi u jednoj vertikalnoj liniji – tako da vas core prisiljava da trčite uspravno, a ne da tu ulogu imaju ramena ili noge.
Balansiranje ne jednoj nozi
Ovo jača mišiće nogu i corea, odnosno one koji su odgovorni za ravnotežu. Kada ovu vježbu izvodite u vodi, ne postoji rizik da ćete pasti i ozlijediti se.
Sklekovi
Ako više volite plivati u bazenu nego u moru, možete napraviti i sklek za rubu bazena. Klasični sklekovi korisni su za izgradnju snage gornjeg dijela tijela, a jačaju triceps, prsne mišiće i ramena. Kada se izvedu pravilno, također mogu ojačati donji dio leđa i core. Struje vode u bazenu mogu otežati spuštanje i dizanje tijekom izvedbe, zbog čega će ova varijacija biti idealna za one koji se bore sa sklekovima, ali im sklekovi na zidu, pod nagibom ili na koljenima više ne predstavljaju izazov.