Novim istraživanjem utvrđeno je da visoka doza vitamina B može popraviti štetu koja nastaje zagađenjem zraka u gradovima.
Stručnjaci vjeruju da bi to otkriće moglo imati značajan utjecaj na javno zdravstvo u jako zagađenim gradovima diljem svijeta.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), 92% svjetske populacije živi u područjima u kojima kvaliteta zraka prelazi granice sigurnog.
Jedan od najopasnijih zagađivača su čestice PM2.5. One nastaju uslijed svih vrsta sagorijevanja – dolaze iz peći, automobila, požara i nastaju kao produkt štetnih plinova, a mogu uvelike naštetiti našem zdravlju. One ulaze u pluća i kardiovaskularni sustav i mogu uzrokovati teške zdravstvene tegobe.
Novo istraživanje pokazuje da prisustvo štetnih čestica mijenja stanice u imunološkom sustavu i sprječava obranu organizma.
Cilj istraživanja je bio utvrditi može li se izloženost koncentracijama PM2.5 ublažiti svakodnevnom konzumacijom vitamina B kao dodatka ishrani koji uključuje folnu kiselinu, vitamin B6 i B12.
Deset volontera s Harvarda i Columbije je testirano nakon početne izloženosti čistom zraku. Davan im je placebo za mjerenje osnovne reakcije. Isti volonteri su dan kasnije testirani velikim dozama vitamina B dok su bili izloženi zraku koji je bio zagađen česticama PM2.5 koje su uzete u Torontu.
Otkriveno je da je nakon četiri tjedna uzimanja vitamina B ograničen efekt negativnog djelovanja čestica PM2.5 od 28 do čak 76%.
Slično smanjenje negativnog utjecaja zabilježeno je i na mitohondrijsku DNK, dijelove stanice koji stvaraju energiju.
Znanstvenici su istaknuli da su daljnja istraživanja potrebna za provjeru nalaza, posebno u jako zagađenim gradovima.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.