Čak 30 posto osoba starijih od 30 godina ima problem s hrkanjem. A tada taj problem postaje i problem za osobu koja spava do one koja hrče, jer joj remeti miran san. Kako bi riješili tu neugodnost najprije treba pronaći uzroke hrkanja do kojeg dolazi kada zrak prolazi preko mišića u ustima, uzrokujući meko tkivo da vibrira.
Mi vam donosimo 7 korisnih savjeta koje bi trebali isprobati ako vi ili vaš partner imate problema s tim.
1. Vježbajte više
Da, prevelika težina i višak masti stvaraju pritisak na vaša prsa i grlo, što dovodi do pojačanih vibracija u grlu. Zbog toga se bacite na vježbanje i smršavite, uostalom korisno je i iz drugih zdravstvenih razloga.
2. Jastuk
Ako hrčete možda imate loš jastuk. Uložite malo novca i kupite ortopedski jastuk koji će bolje prianjati vašem vratu i čeljusti i time otvoriti vaše dišne puteve.
3. Izbacite alkohol
Osobe koje inače ne hrču, često znaju hrkati u noći kada su puno popili. Razlog je što alkohol previše opušta meko tkivo u grlu, a za posljedicu dobijete hrkanje. Tako da oni koji i inače imaju problema s hrkanjem bi trebali smanjiti konzumaciju ili potpuno izbaciti alkohol.
4. Spavanje
Spavanjem na leđima pritišćete dišne puteve, pa zbog toga mnogi koji spavaju u tom položaju znaju hrkati. Za promjenu pokušajte se prebaciti na bok, čime ćete otvoriti dišne puteve i zaustaviti hrkanje.
5. Prestanite pušiti
Osim mnogobrojnih loših zdravstvenih stvari koje donosi, pušenje također oslabljuje grlo tako da hrkanje postaje još gore. Dakako, ako nećete prestati pušiti zbog zdravlja, teško da ćete zbog hrkanja.
6. Med
Jedna žličica meda prije spavanja jako povoljno utječe na vaše grlo i sluznicu, te može pomoći pri problemima s disanjem, kašljem, ali i hrkanjem.
7. Flaster
Ako ne uspije niti jedan od spomenutih savjeta, flasteri protiv hrkanja koji su jednostavni za korištenje trebali bi vam pomoći jer su u većini slučajeva učinkoviti.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.