Fizička aktivnost i mentalno zdravlje idu ruku pod ruku. Ako imate zdrave obrasce razmišljanja i pozitivnu mentalnu energiju, lakše ćete se natjerati na trening i odraditi ga onako kako ste zamislili. S druge strane, fizička aktivnost potiče izlučivanje određenih hormona koji čuvaju naše mentalno zdravlje i smanjuju rizik za razvoj Alzheimerove bolesti. Zbog toga je važno voditi brigu o oba aspekta i truditi se da nijedan od njih ne ostane zanemaren.
O tome kako održavati fizičku kondiciju čitali ste puno puta u našim člancima, zbog čega smo ovaj posvetili tome kako “istrenirati” svoj mozak i očuvati mentalno zdravlje.
Mind-body veza
Što više pomažete svom tijelu, više pomažete svom umu. Tjelesna aktivnost povećava dotok kisika u mozak, a uz to i količinu endorfina – tvari zbog kojih se osjećate sretno i dobro raspoloženo. Stoga ne čudi što ljudi dobre tjelesne kondicije također uživaju u višoj razini mentalne agilnosti. Intenzivno tjelesno vježbanje može vam pomoći u borbi protiv depresije i potaknuti pozitivniji pogled na život. To je također odličan način da pobijedite stres, koji vam može naškoditi psihički i fizički.
Mentalna tjelovježba jednako je korisna za vaše zdravlje kao i tjelesna. Prema nekim istraživanjima, određene vježbe pamćenja mogu povećati “fluidnu inteligenciju”, odnosno sposobnost zaključivanja i rješavanja novih problema.
Dok je vježba dobra za mozak i tijelo, slične benefite nudi i meditacija. Zajedno s drugim metodama opuštanja, meditacija je alternativni način liječenja depresije. Smirivanje uma omogućuje nam rješavanje problema na opušteniji način.
Kako postati mentalno fit?
1. Dajte prednost optimizmu
Pozitivan stav i pogleda na život jedan je od načina za povećanje mentalne sposobnosti. Razgovor sa samim sobom na pozitivan način uključuje jačanje živčanih puteva kako bi se vaše samopouzdanje, dobrobit i zadovoljstvo podigli na višu razinu.
Za početak napravite popis svojih dobrih osobina. Podsjetite se da ne morate biti savršeni. Postavite si ciljeve za ono što želite poboljšati i počnite s malim koracima kako se ne biste preopteretili.
2. Svaki dan isprobajte nešto novo
Nova iskustva također vas mogu dovesti do bolje mentalne kondicije. Nove pristupe možete uklopiti u svoj svakodnevni život na različite načine; možete isprobati novu hranu, nove načine za izvršavanje rutinskih zadataka, putovati na nova mjesta ili isprobati novu rutu ili prijevozno sredstvo do posla ili trgovine.
Istraživanja pokazuju da održavanje mozga aktivnim povećava njegovu vitalnost. Čini se da obavljanje novih stvari na nove načine pomaže u zadržavanju moždanih stanica i veza, a može čak proizvesti i nove moždane stanice. Ukratko, izlazak iz rutine može nam pomoći u očuvanju zdravlja mozga.
3. Čitajte
Čitanje je odlično za mozak. Čak i dok čitate ovu rečenicu, vaš mozak obrađuje svaku riječ i prisjeća se njena značenja. Osim ove mehanike, čitanje vam pomaže da vizualizirate temu na stranicama koje su pred vama i zamislite kako glasovi zvuče u pisanom dijalogu. Ovo također može biti izvrsna tehnika opuštanja.
Čitanje je kompleksna aktivnost jer može potaknuti maštu i aktivirati toliko različitih dijelova mozga. Postoje beskrajni žanrovi i vrste literature, a malo je vjerojatno da će vam ponestati materijala za čitanje. 😊
4. Prestanite “multitaskati”
Možda mislite da vam multitasking omogućuje obavljanje više poslova odjednom, ali zapravo stvara više problema nego što ih rješava. Usredotočenost na jedan po jedan zadatak poboljšat će vašu koncentraciju i pomoći vam da budete produktivniji.
5. Opustite se
Mentalna kondicija ne mora vam oduzeti puno vremena. Kada “mentalnom treningu” posvetite nekoliko minuta dnevno, to vam pomoći da se osjećate bolje i jasnije razmišljate. Upamtite da su opuštanje i vizualizacija podjednako važni u mentalnom vježbanju kao i energičnije aktivnosti, poput vježbi pamćenja ili igre. Pokušajte dodati jednu ili dvije aktivnosti u svoj mentalni trening, poput opuštanja, vizualiziranja, vježbi pamćenja ili raznih igara.