Istezanje je jedna od tehnika koja se razvila iz yoge, a zasniva se na zadržavanju određenog položaja.
Osim što se koristi za duševnu i tjelesnu relaksaciju, istezanjem se:
- smanjuje napetost mišića
- poboljšava regenerativne procese (mliječna kiselina) nakon treninga – smanjuje mišićne upale
- pomaže povećanju gipkosti vezivnog tkiva = stimulira se produkcija tekućine koja podmazuje vezivno tkivo (sinovijalna tekućina)
- smanjuje rizik od ozljeda mišića i zglobova
- smanjuje umor nakon treninga
- unaprjeđuje tjelesnu pripremljenost
- unaprjeđuje samosvjesnost i kontrolu tijela
- smanjuje se mišićna napetost
- poboljšava krvotok te druge regenerativne procese
- smanjuje se i bolnost menstruacija kod žena(dismenoreja).
Istezanje je jedna od najvažnijih stavki svakog treninga, bilo to u profesionalnom, rekreativnom sportu, ili pak u vježbanju koje podrazumijeva medicinske i korektivne vježbe.
Istezanje i građa tijela
Ono što je bitno znati prilikom izvođenja vježbi istezanja (ali i kod izvođenja drugih vježbi) jest građa tijela. Svaka je osoba drugačije građe tijela i to uvelike utječe na to kako i koliko će netko moći izvesti vježbu te u kojem položaju će osjetiti više ili manje istezanja. To znači da su nam „poluge„ drugačije i odnosi na visinu tijela, odnosno na dužinu naših koštanih dijelova, dužinu mišića, tetiva, hvatišta, položaj zglobova….
Mnoge vježbe istezanja koriste se i za ispravljanje deformacija koštanog sustava koji je svima poznat, a to je kralježnica. Kralježnica broji tri osnovne deformacije, a to su: kifoza, lordoza, skolioza i četvrtu koja se naziva “flat back” sindrom (potpuno ravna kralježnica).
U nastavku teksta pogledajte slikovni prikaz deformacija kralježnice.
Slika, Copyright: Korina Muhek
- Zdrava kralježnica
- Kifoza,
- Lordoza,
- Skolioza
Slika, Flat back sindrom, copyright: Korina Muhek
U ovim slučajevima vježbe istezanja koristimo u kombinaciji s vježbama jačanja i ravnanja kralježnice, što ovisi o deformaciji.
Napomena
Kao i za kod svih vježbi koje radimo, tako je i kod vježbi istezanja vrlo važno njihovo pravilno izvođenje. Svaki položaj koji zadržavate prilikom istezanja, pokušajte odraditi do svog maximuma, ali u položaju u kojem se osjećate ugodno. Izbjegavajte velike trzaje, jer mogu uzrokovati ozljedu. Prilikom svakog istezanja, tijelo i mišiće pokušajte što više opustiti i najvažnije, nikako nemojte izostaviti disanje!
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.