Iako su nam stigli hladniji dani u kojima nam hidratacija tijela nije na prvom mjestu jer ne osjećamo potrebu za vodom kao ljeti, ukupna masa tijela prosječnog čovjeka svejedno sadrži 72% vode i ljeti i zimi. Međutim, bez obzira na to što nas taj podatak nauče još u osnovnoj školi, vodi pridajemo manje važnosti nego hrani kada je u pitanju zdravlje, odnosno općenito stanje. Osim toga, grijani zrak u zatvorenim prostorima, klimatizacija i centralna grijanja od kojih se više ne možemo sakriti svakako isušuju i naše tijelo, stoga je dehidracija najčešći i najrašireniji problem koji može pogoditi bilo koga u bilo koje doba godine, bez obzira na to jeste li muškarac ili žena, stari 30 ili 60 godina i vrlo često je početak uzroka mnogo problema sa zdravljem, krenuvši od probave i imuniteta pa sve do stanja kože, najvećeg ljudskog organa. Voda se iz tijela gubi mokrenjem, znojenjem, ali i disanjem, kihanjem i pražnjenjem crijeva. Posebno je povećana potrošnja vode kada smo bolesni, imamo temperaturu (a trenutno su raširene prehlade i virusne zaraze na što trebate obratiti pažnju!) i kada vježbamo.
Hidrataciji bi zato trebalo dati malo više pažnje što, zbog čuvanja imuniteta i pravilne funkcije organizma, odnosno pravilnog rada metabolizma, izmjene tvari u samim stanicama čovjeka, očuvanja kondicije i snage; što zbog očuvanja mladolikog izgleda mišića i kože kojem svi težimo. Ako ste ikada primijetili da imate glavobolju bez posebnog razloga, jeste li ikada posumnjali da bi ona mogla biti upravo posljedica dehidracije? Glavobolja se često događa baš zbog toga što se svi procesi i izmjene tvari u stanicama događaju isključivo uz prisustvo vode. Vjerujem da bi se veliki broj ljudi iznenadio kako glavobolju mogu spriječiti upravo pravilnom hidratacijom. Dakle, pravilna i dovoljna hidratacija u mladosti zaista može očuvati vitalnost tijela, odgoditi starenje organizma, spriječiti pad imuniteta, probavne smetnje i glavobolje, ubrzati oporavak kod bilo kakvih bolesti, produžiti aktivan stil života do zrelih godina, ali i usporiti pojavu vidljivih znakova starosti poput bora ili ljuskanja kože. Da, voda zaista može to sve.
S obzirom na to da su posljedice dehidracije zaista raznolike i svakoj bi se mogao posvetiti cijeli seminar, osvrnut ću se na onu posljedicu dehidracije koja najčešće pogađa osobe koje vježbaju.
Gubitak snage zbog nedostatka vode u tijelu
Voda u našem organizmu ima i ulogu otapala jer se mnogi vitamini i minerali otapaju isključivo u vodi kako bi mogli proći kroz stanične stijenke i biti iskorišteni kao katalizatori ili enzimi za mnoge procese koji se događaju u našem tijelu prilikom pravilnog rada. Uskraćujući vodu svom tijelu, zapravo mu smanjujete funkciju, gubite na snazi, kondiciji i izdržljivosti. Doslovno je nemoguće imati aktivan sportski život bez pravilne hidratacije organizma. Svaki rad tijela uključuje izmjenu tvari putem metabolizma koja se može dogoditi isključivo u prisustvu vode. Svaki rad. Pa tako i onaj u teretani, na grupnim vježbama ili na stazi za trčanje. Ako vi ne osjećate žeđ, to ne znači da vaše stanice nisu žedne, nego to samo znači da još niste dehidrirali. Onog trenutka kada ste već dehidrirali, osjetit ćete žeđ, odnosno signal koji vam mozak šalje da vas podsjeti kako je krajnje vrijeme da unesete tekućinu, inače će morati zaustaviti neke procese. U biti, doveli ste se do ruba funkcionalnosti. Osjetiti žeđ nije dobro. Spriječiti taj osjećaj je dobro. Ne dovodite svoje tijelo do granica funkcionalnosti radi tako banalnog detalja kao što je pravilna i dovoljna hidratacija. Ako ne vjerujete teoriji i stručnjacima koji su to znanstveno dokazali, ako ne vjerujete da se u svakoj vašoj stanici nalazi preko 70% vode koja služi kao medij za prenošenje kisika i ostalih elemenata koji proizvode energiju za rad (odnosno vježbanje), probajte. Iskustvo će vas sigurno uvjeriti da ćete veća opterećenja i duže treninge (veći intenzitet i veći volumen) raditi kada pijete dovoljno tekućine prije i za vrijeme treninga, a oporavak od vježbanja će se skratiti pa ćete i sutradan moći raditi jednako kvalitetan trening. Voda je snaga!
Kako se pravilno hidratizirati?
Iako mnoga istraživanja preporučuju pijenje od šest do osam čaša vode dnevno, za osobu koja vježba to je nedovoljno. Morate znati da su istraživanja uglavnom provedena za osobe koje ne vježbaju i koje su vrlo malo aktivne jer se, u pravilu, za vrijeme samog treninga koji traje sat vremena treba popiti barem 5-6 dcl vode (što je više od trećine preporučene dnevne doze koju sam navela). Ako ostatak dana pijemo još samo litru vode, nisam sigurna da nećete osjetiti i ostale posljedice dehidracije. Svakako povećajte unos vode na tri litre dnevno od čega definitivno dvije litre treba biti isključivo obična voda. Ostatak tekućine možete unijeti iz čajeva ili nezaslađenih sokova. Obratite pozornost da kava nije dobra za hidrataciju jer je diuretik koji će samo pojačati mokrenje koje vas dovodi do još veće dehidracije.
Već sam objasnila kako nije dobro čekati pojavu žeđi, nego piti 2-3 dcl vode svakih pola sata do sat vremena. Ukoliko vam je to preveliko opterećenje i bojite se da se nećete sjetiti popiti vodu tako često, svakako savjetujem da vam voda bude uvijek negdje nadohvat ruke u vidokrugu.
5 kratkih savjeta kako to učiniti najefikasnije:
1. Čim se probudite, odmah popijte čašu vode jer tijekom noći sigurno niste pili vode, a sigurno ste je gubili disanjem i znojenjem (a možda i mokrenjem).
2. Neka vam voda bude dostupna, nadohvat ruke i popijte ju svaki puta kada pogledate u nju, pa čak i ako se radi o gutljaju bez obzira na to što niste žedni.
3. Neka 2/3 tekućine koju unosite bude voda, ostatak može biti iz čaja ili nezaslađenih sokova
4. Kava nije dobra za hidrataciju jer potiče izlučivanje vode. Nju ne računajte u ukupni unos kao ni zaslađene sokove koji nisu dobri jer šećer koji sadrže zadržava vodu u tijelu pa ćemo se osjećati natečeno.
5. Za vrijeme vježbanja uvijek imajte bocu od najmanje pola litre vode uz sebe i pijte vodu između svake vježbe ili češće!
S većom hidratacijom, sigurno ćete primijetiti da ćete češće mokriti, ali to je, naravno, dobar znak jer samo pokazuje da vam bubrezi dobro rade. Nema veze ni što ćete češće mokriti i za vrijeme vježbanja, uvjerena sam da će vam se rezultat na formi jako svidjeti jer vam tijelo neće nepotrebno zadržavati vodu u tijelu, a imat će dovoljno vode u stanicama za vrijeme vježbanja!
Nadalje, osim mokrenja, pokazatelji dobre hidratacije mogu biti i poboljšanje peristaltike crijeva, bolja koncentracija, smanjena pojava glavobolja, a bolje će se osjećati i osobe koje imaju nizak tlak. Dakle, sveukupno stanje organizma će se popraviti, kao i vaša kvaliteta života koja ovisi i isključivo o vama i vašoj volji da promijenite jednu od najprirodnijih navika koju nam je život dao. Jer život je nastao u vodi.
Voda je život.