Već sam dovoljno dugo vremena dijelom šire fitness zajednice pa sam uspjela primijetiti jednu vrlo zanimljivu pojavu karakterističnu za blagdansko razdoblje. Naime, blagdani općenito, a posebno razdoblje Božića i Nove godine, podrazumijevaju nešto obilnije gozbe, domjenke (prije trenutne pandemije), različita druženja uz hranu i piće te stalno poslužene blagdanske kolačiće. Iako je nužnost količine spremljene i konzumirane hrane u blagdansko (i bilo koje drugo) vrijeme diskutabilna, ovdje bih se voljela osvrnuti na tri različita obrasca koja sam zamijetila da se pojavljuju kod rekreativnih, a vjerojatno i profesionalnih, vježbača i sportaša.
Tri obrasca ponašanja tijekom blagdana
Prvi su oni koji se toliko grčevito drže svojih vježbačkih i prehrambenih principa da za vrijeme blagdana ni ne pomišljaju na njihovo „kršenje“. Oni će trening odraditi na samu Staru godinu jer eto, pada na četvrtak, a četvrtkom se rade noge. Oni će si, u najboljem slučaju, odabrati najmanje mastan komad mesa i pomno izabrati prilog kako bi ostali u okvirima željenog kalorijskog unosa. Njima ni ne pomišljajte ponuditi kolač jer vam potencijalno slijedi lekcija o tome kako šećer utječu na definiciju, izvedbi ili nešto treće.
Druga vrlo zanimljiva skupina potpuno je suprotna. Oni gotovo uvijek paze na prehranu i održavaju zavidnu vježbačku rutinu, ali blagdani i blagdanski stol za njih su „svetinja“. To je vrijeme kada sve njihove kočnice popuštaju i oni se prepuštaju čarima raznoraznih sljedova. Većina pripadnika ove skupine pauzirat će svoje članarine na par dana i neće se nervirati oko propuštanja kojeg treninga jer, naravno, blagdani su vrijeme za odmor u svakom smislu te riječi. Za ovu skupinu karakteristično je i nekontrolirano prejedanje. Naime, kako većinu godine strogo paze na prehranu i intenzivno treniraju, nakon kušanja pojedine hrane koja nije na njihovom redovnom meniju, znaju izgubiti kontrolu i pretjerati, ponekad do te mjere da im bude zlo. Svom tijelu prirede pravi šok, što od količine konzumirane hrane, prevelikog naglog unosa masti i šećera ili potpune tjelesne neaktivnosti. Nakon blagdana vraćaju se svom strogom režimu.
U treću i, nadam se, najčešću skupinu vježbača spadaju oni koji uspijevaju pronaći ravnotežu i ostati (bar donekle) umjereni. To su vježbači kojima je jasno da su blagdani posebno razdoblje u kojem si mogu dopustiti odstupanje od standardnih životnih navika, a da pritom ne pretjeraju i ne dovedu se do faze u kojoj je njihovo tijelo u potpunom šoku. Oni, također, neće očajavati zato što su teretane zatvorene na Božić, već će to vrijeme iskoristiti za aktivan ili pasivan odmor. „Umjereni“ će rado kušati specijalitete i pojest će pokoji kolač bez grižnje savjesti, a kad osjete potrebu za kretanjem otići će u prirodu, šetati, planinariti ili voziti bicikl.
Kao što vjerojatno i sami zaključujete, najbolje je biti što sličniji onima iz posljednje opisane skupine.
Kako biti umjeren, a istovremeno uživati u blagdanima?
Donosimo vam 4 važna savjeta kako biti umjeren, a istovremeno uživati u nadolazećim blagdanima.
1. Nemojte si zabranjivati pojedine namirnice
Dosta fitness entuzijasta ima više ili manje dugačak popis namirnica koje nastoje izbjegavati s ciljem (ili u nadi) postizanja određenih ciljeva. Ipak, kod prevelikih restrikcija, primjerice potpunog izbjegavanja ugljikohidrata, može doći do svojevrsnog kontraefekta. Kada si predugo zabranjujemo neku hranu, posebno onu u kojoj bismo inače uživali, vrlo lako može doći do kompulzivnog prejedanja jednom kada kočnice malo popuste i kada „dođemo u napast“. Stoga je najbolji način nikada si, a posebno za vrijeme blagdana, ne zabraniti neku namirnici ili vrstu hrane jer će se vrlo vjerojatno dogoditi da ćemo najviše željeti baš ono što „ne smijemo“ konzumirati.
2. Jedite sporije i svjesno
Svjesno jedenje vrlo je popularan i učinkovit pristup prehrani, odnosno konzumiranju hrane, kao i tretmanu određenih poremećaja prehrane, ovisnosti o pojedinoj hrani ili nekih drugih stanja. Podrazumijeva apsolutnu mentalnu prisutnost za vrijeme hranjenja i od nas zahtijeva potpuno posvećivanje pažnje na iskustvo žvakanja, osjećanje mirisa, okusa i teksture hrane koju jedemo. Poanta svjesnog jedenja je osvijestiti granicu stvarne/fiziološke gladi, odnosno sitosti te tako izbjeći prejedanje. Još jedan benefit svjesnog jedenja, a koji je posebno važan u blagdansko vrijeme, jest razvijanje osjećaja zahvalnosti prema hrani koja je pred nama.
3. Pijte dovoljno vode
Nerijetko za vrijeme odmora, odnosno kad smo van svoje rutine, zaboravimo na unos vode. To je posebno karakteristično za zimski period. Dovoljan unos vode važan je iz više razloga, a jedan od njih je svakako i pomoć pri izbjegavanju prejedanja.
4. Slušajte svoje tijelo
Uvijek je važno slušati svoje tijelo, bilo da je riječ o odabiru tjelesne aktivnosti, hrane ili količini odmora. Jedan od najboljih načina izbjegavanja prejedanja upravo je osluškivanje potreba vlastitog tijela i jedenje u skladu s istim. Tada ćemo jesti onda kada naše tijelo to traži i spriječiti emocionalno prejedanje. Slušanje tijela usko je povezano s već opisanim svjesnim jedenjem.
I za kraj, ne zaboravite: umjerenost je ključ! Tijekom blagdana si slobodno priuštite hranu koju inače izbjegavate (osim ako to nije, naravno, iz zdravstvenih razloga), odmorite od uobičajenog tempa i odvojite vrijeme za sebe. Ništa se loše neće dogoditi ako pojedete koji kolač ili neki malo masniji komad mesa. Važno je biti umjeren i spriječiti nekontrolirano prejedanje od kojeg vam samo može biti zlo.