Vremenski management za vježbače
„Danas popodne idem trenirati!“
Tako sam si zamislio ujutro pri ustajanju. Ali što se događa s tom namjerom tijekom jednog stresnog dana? Što se događa s treniranjem dva do tri puta tjedno kako bi se skinulo salo i oblikovalo tijelo?
Odjednom dolazimo do spoznaje da vrijeme postaje roba koje nema dovoljno. Kada naš posao zahtjeva prekovremeni rad, kada moramo nakon posla obavljati kupovinu ili nove nepredviđene obaveze, tada se javlja onaj glasić: „Ti si danas toliko umoran da ti je bolje leći na kauč i pogledati neki dobar filmčić.“ Trener za motivaciju i fitness ekspert, Steve Kroeger, pokazuje kako možeš jednostavnim trikovima dobiti na vremenu tako da ne moraš propuštati svoje treninge i time onda možeš lakše ostvariti svoje fitness ciljeve.
Pa mi nemamo vremena!
Svatko tu i tamo kaže: „Nemam vremena“. Što mi zapravo time želimo reći? što je uopće to vrijeme? „Vrijeme je to što čovjek na satu može pročitati“, rekao je Albert Einstein. Prema tome onda svaki čovjek ima 24 sata dnevno na raspolaganju bez obzira je li profesionalni sportaš, poduzetnik ili majka dvoje djece. Objektivno gledajući, svi smo mi izloženi istim ograničavajućim okolnostima što se vremena tiče. Ipak neki bi rado da dan traje više od 24 sata, dok drugi dobro izlaze na kraj s raspoloživim vremenom. Zašto je to tako?
Svaki čovjek ima jedan subjektivni osjećaj za vrijeme. Imaš li volje za jedan mali eksperiment? Uzmi sat u ruke, pogledaj točno koliko je sati i zatvori oči i otvori ih tek kad budeš imao osjećaj da su prošle dvije minute. Kada radim taj pokus s grupom na mojim seminarima, onda svi sudionici otvaraju oči u različitim vremenima. Za svakoga prolaze te dvije minute različitom brzinom.
Osjećaj da nemamo vremena dolazi kada ne stignemo obaviti stvari koje su za nas važne. Pronađi samopromatranjem kojem tipu vremenskog upravljanja pripadaš i odredi svoje „žderače vremena“ kako bi ih mogao isključiti.
Odredi “žderače vremena” i isključi ih!
Što su to “žderači vremena”? Žderači vremena su zadaci kojima posvećuješ suviše vremena i koji te zbog toga koče u ostvarivanju tvojih fitness ciljeva ili bilo kojih drugih poslovnih ili privatnih ciljeva.
Ima stvari koje mi svi moramo svakodnevno rješavati. A ima i stvari koje mi možemo brže i efikasnije sređivati, koje možemo na prebaciti na druge i one koje možemo jednostavno izbaciti iz svakodnevnice na taj način da kažemo „NE“. Kada svoje “žderače vremena” poznaješ onda možeš ciljano djelovati protiv njih i na taj način dobiti više vremena za stvari koje su tebi važne i koje stvarno želiš učiniti. Pri tome se javljaju neka pitanja kao što su: „Što mi to u svakodnevnici uzima najviše vremena?“ i „Što ja mogu odmah poduzeti?“.
Koji si ti tip upravljača vremenom?
1) Perfekcionist
Odgovoran si i težiš planiranju svoga vremena. U 10 posto svojega vremena uspijevaš napraviti 90 posto obaveza, a u preostalih 90 posto sređuješ preostalih 10 posto zadataka.
Savjet:
Koncentriraj se više na rezultate, a manje na planiranje svojih planova. Uvijek odredi jednu jako kratku vremensku granicu za obavljanje zadataka tako da ne možeš upasti u preširoko detaljiziranje i perfekcionizam koji ti onda “ždere” vrijeme.
2) Pouzdani
Ti si pouzdani član tima. Uvijek zapisuješ stvari koje trebaš obaviti kako ih ne bi slučajno zaboravio. Tvoj najveći “žderač vremena” je „DA“ izjava za svaki novi zadatak koji onda preuzimaš iako imaš već puno obaveza.
Savjet:
Planiraj slobodne periode između zadataka. Nauči reći „NE“, pogotovo u situacijama kada imaš već dovoljno zadataka u nekom periodu.
3) Kreativac
Ti si popuno suprotan od perfekcionista. Neorganiziran si, često dolaziš čprekasno i zaboravljaš obavljati stvari. Možeš jako dobro motivirati druge ljude i oduševiti ih svojim idejama. Tvoji najveći “žderači vremena” su mnogobrojni radovi koje nisi dovršio.
Savjet:
Dovrši započete radove prije negoli ponovno započinješ s novim stvarima. Nauči postavljati prioritete i raditi prvo na stvarima koje su zaista važne. Također, tijekom dana prvo sredi one neugodne stvari i tek onda kreni na ostale.
4) Odlučan
S punom motivacijom donosiš odluke kako bi postigao brže rezultate. Ne dvoumiš se mnogo, ali i očekuješ od svoje okoline jasne odgovore i rješenja. Zbog tvoje brzine često pada kvaliteta učinjenog.
Savjet:
Uzmi više vremena za obradu zadataka. Budi strpljviji s drugima i ne očekuj od njih ono što očekuješ od sebe. Misli na to da više vremena za oporavak donosi više lakoće u radu i životu.
Primjeri “žderača vremena” i što mogu odmah učiniti protiv njih
“Žderač vremena”: dug put do posla ili treninga
Protumjera: pretvaram vlak, autobus, moj bicikl ili automobil u mjesto za slušanje ili čitanje i koristim dugačko vrijeme putovanja za slušanje ili čitanje. Na primjer muzika, audioseminari, učenje jezika ili čitanje knjiga koje i inače želim pročitati.
“Žderač vremena”: kućni poslovi
Protumjera: Pravilo 30 sekundi. Odrađujem svaki kućni posao odmah ako traje do 30 sekundi. Uzimam pri svakom kućnom poslu jednu stvar samo jednom u ruke.
“Žderač vremena”: predugi treninzi
Protumjera: Poboljšavam i skraćujem svoj plan treninga zajedno s trenerom kako bih ostvario efikasniji trening
Misli na to da ima mnogo teorija o upravljanju s vremenom, ali nije dovoljno samo upoznati se s njima. Odlučujuće je da stvari koje smo naučili ili saznali primijenimo u svakodnevnoj praksi. Ako ti odmah želiš imati više vremena, onda odredi odmah sada svog najvećeg “žderača vremena” i isključi ga odgovarajućom mjerom. Zatim sutra učini to isto s tvojim sljedećim najvećim “žderačem vremena” itd. Na taj ćeš način odmah imati više vremena za redovne treninge, zdravu prehranu i ostale sadržaje koji te privlače.
Vježba
Odredi tri “žderača vremena” i oblikuj konkretne zadatke kojima ćeš te “žderače” ukloniti.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.