Današnji ritam života od nas zahtijeva da stajemo pred izazove koji većinom prelaze granice naših fizičkih i mentalnih sposobnosti. Zbog toga često imamo problema sa spavanjem, raspoloženjem i prevelikom količinom stresa. Isto tako, zahvaljujući mnogim modernih čudima tehnologije i društvenim mrežama, adolescenti se često osjećaju depresivno i anksiozno.
Želite li stati na kraj lošem raspoloženju? Nije sve tako crno! Fizičkom aktivnošću možete poboljšati raspoloženje i popraviti kvalitetu sna zahvaljujući izlučivanju serotonina, odnosno aminokiselini koja ga proizvodi – triptofanu. Ako nemate vremena za fizičku aktivnost, triptofan možete unijeti u svoj organizam pomoću hrane ili suplemenata. U nastavku smo izdvojili nekoliko učinaka triptofana koji vaš život mogu učiniti boljim.
Što je triptofan?
Triptofan je potreban novorođenčadi za normalan rast i za uravnoteženost dušika kod odraslih. S obzirom na to da je esencijalna aminokiselina, tijelo ju ne može proizvesti samu, stoga ju moramo unijeti putem hrane ili suplemenata, a nalazi se u siru, jajima, ribi, mlijeku, orasima, maslacu od kikirikija, bundevi i mnogim drugim namirnicama.
Triptofan je jedna od najmanjih aminokiselina, a naš ju mozak koristi za proizvodnju melatonina. Konzumacijom navedenih namirnica, triptofan će se sintetizirati u melatonin i izlučiti u krvotok. Melatonin nam pomaže da lakše zaspimo, ali je tijelu potreban i za ostale fiziološke funkcije. Ukoliko imate problema sa spavanjem, triptofan će vam pomoći kod nesanice. Osim toga, triptofan potiče proizvodnju serotonina, odnosno hormona sreće. Serotonin smiruje amigdalu, hipokampus i hipotalamus, odnosno područja mozga koji su povezani s anksioznošću i depresijom. S obzirom na to, triptofan se koristi i za liječenje i ublažavanje simptoma spomenutih poremećaja.
Triptofan kao antidepresiv
Serotonin poboljšava raspoloženje, a osobe s niskom razinom serotonina sklone su depresiji. Stoga se triptofan, kao što je navedeno, koristi u ublažavanju simptoma depresije i anksioznosti, odnosno djeluje kao antidepresiv. Osim što zasebno djeluje kao antidepresiv, triptofan se koristi kao pojačivač ostalih antidepresiva.
Ostali učinci serotonina
Osim antidepresivnog učinka, serotonin ublažava simptome predmenstrualnog disforičnog poremećaja kod žena, odnosno vrste predmenstrualnog sindroma koji može oslabjeti zbog fizičkih, mentalnih ili emocionalni simptoma. Triptofan i u tom slučaju poboljšava raspoloženje i ublažuje simptome.
Serotonin također pozitivno utječe na osobe koje pate od SAD-a (seasonal affective disorder), odnosno poremećaja raspoloženja zbog kojeg osobe normalnog mentalnog stanja padaju u depresiju tijekom zime.
Fizička aktivnost – najbolji izvor triptofana
Tijekom treninga, triptofan se otpušta u krvotok pomoću proteina albumina. Dok tijelo ostale aminokiseline koristi za izgradnju i popravak mišićnog tkiva, mozak koristi triptofan kako bi se pretvorio u serotonin. Osim serotonina, tijekom fizičke aktivnosti izlučuju se i endorfin, koji je uz serotonin zaslužan za opuštanje te bolje raspoloženje i stanje uma. Potrebno je otprilike pola sata za učinak triptofana, odnosno nakon trideset minuta treninga osjetit ćete njegove pozitivne učinke na psihu.
S obzirom na to da triptofan uspavljuje, može vam poslužiti kao idealan suplement za oporavak nakon treninga kako biste se naspavali za nove izazove i kako bi se vaš organizam bolje oporavio i obnovio. Ako želite potaknuti lučenje serotonina, preporučujemo suplement L-triptofan kao dodatak prehrani koji će pozitivno utjecati na vaše raspoloženje i poboljšati kvalitetu sna ukoliko vaše dnevne obaveze sprječavaju bavljenje fizičkom aktivnošću. Isto tako, ako trenirate u večernjim satima i razbudite se, L-triptofan će vam pomoći da lakše utonete u san.