KOLIKO JE POTREBNO ZA PRAVU TRANSFORMACIJU?
METABOLIČKI PROCES
Jedno od najčešćih pitanja rekreativaca koji kreću s promjenama svojeg tijela jest: „Koliko će mi vremena trebati da dođem do cilja?“. Motivirani transformacijama s interneta i časopisa, postavljaju se nerealni ciljevi i usporedbe s osobama koje su napravile „čudo“ u vrlo kratkom vremenu. Također, nestrpljivost i želja za što bržim rezultatom u velikom broju slučajeva rezultira razočaranjem i odustajanjem jer unatoč velikom trudu ne vidimo rezultate.
- Koji su to faktori o kojima ovisi dužina transformacijskog procesa?
- Na koji način najbolje pratiti napredak?
- Koliko često raditi tranzitivna mjerenja za vrijeme transformacijskog procesa?
- I na kraju krajeva, jesmo li svi na istoj startnoj poziciji kada krećemo u utrku za mišićima?
ČIMBENICI KOJI UTJEČU NA DUŽINU TRANSFORMACIJSKOG PROCESA I REZULTATE:
1. PROCJENA INICIJALNOG STANJA SASTAVA TIJELA
Tjelesna masa, indeks tjelesne mase (BMI) te omjer mišićne i masne mase u tijelu pokazatelji su stanja našeg tijela. Inicijalna dijagnostika zasigurno je neophodna na početku transformacijskog procesa, no koji je najvažniji pokazatelj i na što treba obratit pozornost prilikom mjerenja?
- MIŠIĆNA vs MASNA MASA
Na prvom mjestu nalazi se omjer mišićne i masne mase u našem tijelu. U ovom faktoru krije se tajna čudesnih transformacija s interneta. Naime, osobe s visokim postotkom mišićne mase puno će brže i efikasnije postići definiciju tijela nego osobe s nižim udjelom mišića, bez obzira što i takve osobe u početnom stanju možda izgledaju debelo. U pravilu takve transformacije postižu osobe koje su konstantno u treningu, samo s lošom ili kaloričnom prehranom narušavaju formu. Postotak mišićne i masne mase možete izmjeriti kaliperom ili s vagom koja ima funkciju mjerenja sastava tijela.
- TJELESNA MASA
Tjelesna masa zasigurno je najpopularnija procjena trenutnog stanja, no definitivno nije najbolji pokazatelj. Ukoliko govorimo o ekstremnim transformacijama mršavljenja, onda vaga definitivno mora pokazivati napredak i mora biti uključena kao kontrola i pokazatelj da li smo na dobrom putu. Sastav tijela u ovakvim slučajevima u drugom je planu. U svim ostalim slučajevima vaga nam zapravo može postati neprijatelj. Naime, promjenom sastava tijela i podizanjem mišićne mase, najčešće dolazi do stagniranja s ukupnom tjelesnom masom, pa čak i s malim porastom, što dovodi do frustracije i gubitka motivacije za dalje i vrlo čestim odustajanjem. Zaključno, vaga treba biti uključena u procjenu trenutnog stanja, ali u tranzitivnim točkama u razmacima od minimalno 14 dana i nikako ne smije biti jedini pokazatelj stanja.
- BMI
Indeks tjelesne mase, odnosno omjer težine i visine, također je dobar pokazatelj samo u ekstremnim slučajevima transformacije. U svim ostalim slučajevima, pogotovo kod muškog spola ovaj pokazatelj ne trebamo uzimati u obzir. Za primjer, muška osoba od 180 cm visine i 90 kg težine može izgledati odlično ukoliko ima visok postotak mišićne, a nizak postotak masne mase, a može izgledati debelo ako su omjeri mišića i masnoće obrnuti. U oba slučaja ta osoba će imati isti BMI.
2. PROCJENA STANJA TRENIRANOSTI
Kao što smo već spomenuli, stanje treniranosti u velikom slučaju je povezano i sa sastavom tijela, pa će tako osobe koje treniraju imati viši udio mišićne mase i samim time pojačanu potrošnju kalorija u mirovanju. Takve osobe definitivno su u velikoj prednosti na početku transformacije. Naravno, veliku ulogu ima način i razina utreniranosti. Kod nekih osoba dovoljno je samo promijeniti način prehrane i postići ćemo brze rezultate, kod nekih je potrebno promijeniti način treniranja, a kod nekih volumen treninga. Sve u svemu procjena inicijalnog stanja utreniranosti igra veliku ulogu u procjeni dužine procesa transformacije tijela.
3. DOB
Poznato je da se metabolizam fiziološki usporava s godinama, što rezultira s nižom kalorijskom potrošnjom i ukoliko su takve osobe neaktivne dolazi do brzog gomilanja masnoće u tijelu. Prije početka transformacije starije osobe morale bi se konzultirati s liječnikom, proces treninga i pravilne prehrane mora biti postepen i maksimalno prilagođen, pa će samim time trajati i duže. Takve osobe u pravilu su strpljive i rade to zbog zdravlja, a ne zbog fizičkog izgleda, pa malo duži proces ne predstavlja problem.
TRANSFORMACIJSKI EKSPERIMENT AUTORA GORANA
Transformacijski eksperiment specifičan je jer se zapravo sastojao od dvije transformacije, odnosno od faze narušavanja forme i izgradnje tijela. Transformacija sa samim narušavanjem prehrane i daljnjim treniranjem i nije neka fora jer tako početnicima ne prikazujemo pravu sliku procesa koji ih očekuje.
1. FAZA NARUŠAVANJA FORME
Prvi dio eksperimenta bio je ciljano narušavanje forme, koje je trajalo šest mjeseci. Pola godine bez treninga i bez regulirane i uravnotežene prehrane dovela je moje tijelo u formu sa 1.slike.
Na taj način namjerno sam se doveo u formu prosječnog rekreativca koji kreće sa svojom transformacijom. Izgubio sam mišićnu, a podigao masnu masu i sve ukupno se udebljao 8 kg, ukupno 92 kg. Sa svim promjenama u mojem tijelu narušio se i imunitet, raspoloženje i samopouzdanje. Sve u svemu držalo me samo to što sam znao da radim eksperiment.
2. POČETAK TRANSFORMACIJE
Početak same transformacije također je specifičan jer je započeo s mjesec dana uravnotežene prehrane, a tek nakon toga sam krenuo sa trenažnim procesom. Ovakav princip me također ugodno iznenadio jer se moje tijelo jako dobro prilagodilo na sam trening i nije doživjelo veliki stres.
Ukratko, prehranu je potrebno uključiti odmah uz treninge, i sve će biti lakše.
Trenažni proces dobro sam isplanirao i postepeno podizao volumen treninga. Važno je naglasiti da se cijeli proces sastojao od paralelne izgradnje mišićne mase i gubitka masnog tkiva, što dokazuje da je i to moguće u kratkom periodu ukoliko je pravilan pristup. Nakon 6 mjeseci transformacije podigao sam mišićnu masu, postotak masnog tkiva spustio ispod 12% i smršavio 9 kg, ukupno sam imao 83 kg.
Da li je moguće dobiti e-mail ili neki kontakt prema Goranu?
Unaprijed hvala!
Pozdrav Matija,
Ovdje možeš naći sve kontakte od Matije: http://www.building-body.com/author/goran-mulalic/
🙂