Svaki je trening vrsta stresa za organizam koji se time iscrpljuje. Upravo stoga, važno je da prehrana fizički aktivnih osoba bude u skladu s potrebama organizma za oporavkom. Jedan od suplemenata koji se povezuje izravno s oporavkom organizma nakon tjelesne aktivnosti jest – glutamin!
Naime, da bi se u organizmu dogodila sinteza proteina potrebne su aminokiseline, koje dijelimo na esencijalne (one koje organizam ne može sam sintetizirati) i neesencijalne (one koje organizam sam sintetizira). Glutamin je uvjetno esencijalna aminokiselina jer organizam u stanjima bolesti nije u stanju sintetizirati dovoljne količine glutamina te su tada potrebni vanjski izvori ove aminokiseline.
Suplementacija glutaminom od velike je važnosti za sportaše koji su stalno izloženi stresu jer im pomaže u očuvanju mišića. Prema rezultatima provedenih studija, razina glutamina u organizmu raste tijekom kratkotrajne tjelovježbe, međutim, kod produženih i napornih treninga razina mu pada. Pretpostavlja se da bi upravo niska razina glutamina u organizmu sportaša koji naporno treniraju mogla biti uzrokom njihovog povećanog rizika od infekcija. Zbog toga se smatra da suplementacija glutamina može spriječiti gubitak mišićne mase, štoviše, može povećati sintezu proteina u organizmu. Sportašima se preporučuju dnevne doze od 1.5 do 4.5 grama, ovisno o intezitetu aktivnosti. Osim toga, studije su pokazale da se koncentracija glutamina u organizmu značajno smanjuje kada je organizam izložen većem stresu, primjerice poslije operacije, kod opeklina, gladi i stalnih infekcija.
Glutamin igra važnu ulogu u metabolizmu dušika, u proizvodnji amonijaka u bubrezima, reprodukciji glikoze u jetri. Nadalje, glutamin se u crijevima apsorbira i pretvara u alanin, koji jetri služi kao izvor energije. U krajnjoj liniji, za mišiće i jetru je to upotrebljiv energetski izvor, što znači da glutamin osigurava reprodukciju dušika.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.