Mnogi od nas vratili su se s godišnjeg odmora i odlučili su nastaviti s treninzima. S obzirom na to da na godišnjem odmoru često zaboravimo na plan zdrave prehrane i uživamo u mediteranskim delicijama, postoji šansa da smo nakupili koji kilogram više. Zbog toga neki od nas kreću intenzivnije trenirati kako bi otopili malo masnog tkiva za koje je kriv godišnji odmor. Međutim, sve što mnogi o tom procesu znaju je da se trebaju pravilno hraniti, smanjiti kalorijski unos i intenzivno trenirati, a rijetki su informirani o fiziološkim procesima koji se odvijaju u našem tijelu u tom periodu.
Čemu služe masne stanice?
Normalna masna stanica postoji prvenstveno za skladištenje energije. Tijelo će proširiti broj i veličinu masnih stanica kako bi prihvatilo višak energije iz visokokalorične hrane. Ponekad se to odvija u toj mjeri da tijelo počne taložiti masne stanice na našim mišićima, jetri i drugim organima da bismo stvorili prostor za pohranjivanje sve te dodatne energije iz hrane bogate kalorijama – posebno u kombinaciji s načinom života bez fizičke aktivnosti.
Skladištenje masti = preživljavanje u opasnim situacijama
Iz evolucijskog stajališta, skladištenje masnog tkiva dobro je djelovalo na ljude. Energija je bila pohranjena kao mali paketi molekula zvanih masne kiseline koje ulaze u krvotok kako bi ih mišići i drugi organi koristili kao gorivo kad nije bilo hrane ili kada bi naše pretke napala divlja zvijer, odnosno kada bi osjećali potencijalnu prijetnju. Skladištenje masti zapravo je omogućavalo preživljavanje u tim situacijama. Oni koji imaju tendenciju skladištenja masnoća mogli su preživjeti dulje razdoblje bez hrane i imali su dodatnu energiju za suočavanje s neprijateljima.
Tjelesna masnoća danas
Naravno, pretpostavljamo da u posljednje vrijeme niste imali potrebu bježati od divlje zvijeri. U moderno doba, s prekomjernom količinom visokokalorične hrane i sigurnim životnim uvjetima, brojni ljudi vrlo lako nakupe višak masnog tkiva.
Glavni problem viška masnog tkiva je što masne stanice (adipociti) ne funkcioniraju normalno, odnosno vrlo brzo pohranjuju energiju i oslobađaju je vrlo sporo. Nadalje, ove dodatne i povećane masne stanice stvaraju abnormalne količine različitih hormona. Ti hormoni povećavaju upalu, usporavaju metabolizam i uzrokuju bolesti. Ovaj komplicirani patološki proces viška masnoće i disfunkcije naziva se adiposopatija, a može uzrokovati pretilost.
Što se događa s masnim tkivom tijekom treninga?
Kada osoba počne trenirati i smanji kalorijski unos, tijelo prvo koristi energiju pohranjenu u masnim stanicama kako bi je koristilo kao gorivo za novu fizičku aktivnost, a nakon toga smanjuje skladištenje masnog tkiva.
Mozak tijekom treninga signalizira masnim stanicama da otpuštaju molekule masnih kiselina u krvotok. Mišići, pluća i srce skupljaju ove masne kiseline, razgrađuju ih i koriste energiju pohranjenu u njihovim vezama za odvijanje fizičke aktivnosti. Ostaci molekula odbacuju se kao dio disanja, odnosno odlaznog ugljičnog dioksida ili mokraće. To ostavlja masnu stanicu praznom i čini je beskorisnom. Stanice zapravo imaju kratak životni vijek, pa kada “umru”, tijelo apsorbira praznu “čahuru” i ne zamjenjuje ih. S vremenom tijelo izravno izvlači energiju (tj. kalorije) iz hrane u organe kojima je potrebna umjesto da ih skladišti kao višak masnog tkiva.
Kao rezultat toga, tijelo se prilagođava novom načinu funkcioniranja smanjujući broj i veličinu masnih stanica, što naknadno poboljšava metabolizam, smanjuje upalu, liječi bolest i produljuje život. Ako nastavimo s treningom, tijelo ponovo apsorbira dodatne prazne masne stanice i odbacuje ih kao otpad, a rezultat toga je mršavije i zdravije tijelo.